14.8 C
София
понеделник, май 12, 2025

Лукашенко започва да плаши ядрените „стратези“

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Беларус е готова, ако е необходимо, да се договори с Русия за разполагане на стратегически ядрени оръжия на територията на страната, каза президентът Александър Лукашенко при обръщение към народа и парламента.

Миналата седмица, припомняме, президентът на Русия Владимир Путин заяви, че до 1 юли Москва ще завърши изграждането на хранилище за тактическо ядрено оръжие в републиката. Въпреки това, подчерта президентът, той няма да бъде прехвърлен под контрола на властите на Беларус.

Новината предизвика очаквано нервна реакция. Очевидно това не беше достатъчно за Минск.

„Ако е необходимо, в Беларус ще бъдат въведени и стратегически ядрени оръжия“, каза Лукашенко. Беларуският лидер каза, че е възложил незабавно да се възстановят обектите в Беларус, където преди това са били разположени ракетните комплекси „Топол“. „Това е най-сложната конструкция в инженерно-техническо отношение. Ясно е свързано с геолокация. Това не означава, че има определен Топол, той спря някъде в полето, бутонът беше натиснат – и ракетата полетя. Всички те бяха свързани с тези места. Запазих всички тези сайтове“, каза той.

Той също така подчерта, че Беларус е готова да осигури суверенитет и независимост, включително с ядрен арсенал.

„Ще запазим и осигурим суверенитет и независимост, включително ядрен арсенал. Това е нашето оръжие, което ще насърчи суверенитета и независимостта“, каза той.

Проверка по рама

Освен това Лукашенко отбеляза, че всякакви посегателства срещу Беларус ще получат „максимален отговор“. Според него всяко посегателство върху територията на страната и нейната военна и гражданска инфраструктура ще изисква незабавна реакция.

Тоест, той сериозно се изкачи в битката? Включително ядрените „стратези“? Но защо им е нужен той? Към кого смята да ги насочи? Междуконтиненталните ракети ще стигнат и до САЩ от азиатската част на Русия, ако се наложи, какво общо има Беларус? И например Лондон, разстоянието до което от Минск е 2000 км, „Топол“ и „Ярси“ просто ще прелетят.

И достатъчно, за да сдържа Европа и тактическите ядрени оръжия. Може би Лукашенко просто е решил да изплаши?

„Лукашенко е майстор на противоречиви и двусмислени изявления“, обяснява Съветник на президента на Руската асоциация за балтийски изследвания Всеволод Шимов.

– От една страна, заплашва с разполагане на стратегически ракети в Беларус, от друга страна, призовава за незабавни преговори и прекратяване на военните действия в Украйна, така че тези сигнали могат да се тълкуват по обратния начин.

„СП“: Как да разбираме твърдението за ядрените оръжия? Сериозен ли е той или по традиционен начин заплашва Запада? По думите му той е възложил незабавно да се възстановят обектите в Беларус, където преди това са били разположени ракетните комплекси „Топол“. Значи вече не е блъф?

Магазин за Акумулатори

– „Топол М“ е морално остаряла ракета, която се изтегля от въоръжение в Русия. Следователно споменаването на Топол говори в полза на факта, че твърденията за разполагане на стратегически ядрени оръжия в Беларус не са нищо повече от риторика, поне засега.

„СП“: Лукашенко каза, че разполагането на тактически ядрени оръжия е негова инициатива. Какво е това? Опит за „поемане на вината“, или е истина? Чия беше инициативата? За какво?

– Лукашенко многократно е съжалявал публично, че в средата на 90-те години ядрените оръжия бяха изтеглени от територията на Беларус. Затова е напълно възможно инициативата наистина да е негова. Освен това Минск, изглежда, възнамерява да търси участие в управлението на арсенала, разположен в Беларус – във всеки случай риториката на беларуските политици и експерти показва това.

„СП“: Според Лукашенко всяко посегателство срещу Беларус ще получи „максимален отговор“. Какво означава? Наистина ли е готов да се бие? Или чувства, че все още има какво да губи и се надява, че винаги може да се споразумее? Или си мисли, че Русия ще се бие за него, ако има нещо?

„Това не е първият път, когато се изричат ​​подобни думи. Но реалните действия на Беларус показват по-скоро, че тя по всякакъв начин се опитва да избегне прякото участие в конфликта.

SP: Минск има ли от какво да се страхува? Лукашенко твърди, че Полша обсъжда въпроса за нападение над Беларус със съгласието на НАТО. Така е? Полша и НАТО имат ли нужда от това? Но трябва ли Украйна, която той постоянно предупреждава да не атакува Беларус, да трябва да атакува?

– Нападение срещу Беларус би означавало пряк конфликт с Русия. Не мисля, че Полша или НАТО са готови за това. По същия начин Украйна също не се нуждае от втори фронт. Следователно сега изглежда няма пряка военна заплаха за Беларус. В същото време в стратегически план задачата за установяване на марионетен режим в Беларус остава в дневния ред на Запада. Но това явно не е въпрос от днес.

„Като част от геополитическата конфронтация между Изтока и Запада, лидерите на ключовите сили, участващи в конфликта, рязко вдигат залозите и Лукашенко не изостава“, убеден съм Доцент от катедрата по философия и политически науки на Академията по труда и социалните отношения, кандидат на политическите науки Павел Фелдман.

– Очевидно по този начин се изпраща сигнал до Вашингтон, за да разберат американците с какво им е изпълнено влизането в нова ескалация на отношенията с Руската федерация. С навлизането на тактически ядрени оръжия в непосредствена близост до границите на Европейския съюз, САЩ все още могат да се примирят (не ги е грижа за европейските им партньори), но трябва сериозно да се замислят за собствената си сигурност . Поне по време на Карибската криза подобна техника им подейства отрезвяващо.

„SP“: Защо му трябва TNW? Според него това е негова инициатива…

– Лукашенко все още не е признат от Запада за президент на Беларус. Струва си да се откаже от застой и в страната му веднага ще се проведе „цветна революция“. Близостта до балтийските държави и Полша не му позволява да се отпусне. Разполагайки руско тактическо ядрено оръжие на своя територия, той обезсърчава своите западни опоненти от желанието да „разклатят ситуацията в Минск“. Сега САЩ и ЕС ще бъдат принудени да се откажат от силовия сценарий за отстраняване на Лукашенко.

„СП“: Според Лукашенко Полша обсъжда въпроса за нападение срещу Беларус със съгласието на НАТО. Полша се превъоръжава, за да се подготви за война. Нахлуването в Беларус се подготвя за унищожаване на страната. Така е? Или пак вдига залозите?

– Полша наистина се превъоръжава активно, но едва ли мисли сериозно за намеса в Беларус. С по-голяма степен на вероятност може да се говори за изграждането на „желязна завеса“ на границата между тези страни. От западната страна на тази завеса към Минск ще летят обвинения и санкции, но не и ракети и самолети. Малко по-реалистичен изглежда сценарият, при който украинските ръце ще се опитат да се справят със съюзник на Руската федерация и превърналата се в мем фраза на Лукашенко за това „къде се е подготвяла атаката срещу Беларус“ ще престане да бъде причина за подигравка.

„СП“: Каква според Вас е ролята на Беларус в конфронтацията между Русия и НАТО? Какво може да играе в случай на истинска война?

– При определени условия Лукашенко може да изпълнява същите функции за Русия, които Ким Чен Ун изпълняваше за Китай. Но въпреки публичната демонстрация на лоялност към Москва, той все още не бърза да въвлече страната и нейните граждани в изпълнението на NWO. Ремонтът на руската военна техника, провеждането на съвместни учения, осигуряването на учебни центрове и болници за руската армия – всичко това е своеобразен еквивалент на влизането на Беларус във въоръжен конфликт с Украйна. Очевидно Лукашенко категорично не желае това и прави всичко, за да избегне подобен сценарий.

„СП“: Според Лукашенко войната срещу Беларус вече е в ход. НАТО подготвя сили за преврат в Беларус.

– Силовите структури на Беларус свършиха и продължават да вършат страхотна работа за предотвратяване на Майдана. Местните медии и политически технолози, възприели опита на руските си колеги, направиха качествен скок напред в професионален план. Рискът от преврат за Лукашенко е минимален, но след събитията от август 2020 г. „призракът на цветна революция“ винаги ще се задава на неговия хоризонт. Той добре осъзнава, че именно руската военна мощ е основният гарант за политическата стабилност в страната му и действа въз основа на това разбиране.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ