5.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Мюнхенска конференция: Западните страни мечтаят за поражението на Русия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Страните от ЕС и САЩ са разработвали санкции срещу Русия преди началото на спецоперация в Украйна, каза шефът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайенизказвайки се на Мюнхенската конференция по сигурността. Според нея публикуването на разузнавателни данни от САЩ по темата за разполагането на войски по границите на Русия е подтикнало Европа към подобни действия.

„Моят кабинет, Европейската комисия, започна да работи с Белия дом и Министерството на финансите още през декември относно възможните санкции срещу Русия в случай на конфликт с Украйна. Всъщност се надявахме, че няма да се наложи да използваме тези санкции“, подчерта тя.

Според нея на първо място санкциите трябваше да ударят високотехнологичните и незаменими стоки на Запада на руския пазар. По време на разговорите в Мюнхен ръководителите на външните министерства на страните от Г-7 се споразумяха да запазят и засилят санкциите, наложени заради ситуацията около Украйна.

„Участниците в срещата се съгласиха да запазят и засилят санкциите срещу Руската федерация, а също така се договориха да призоват трети страни да спрат да оказват помощ на Русия. Те обявиха недопустимостта на безотговорната ядрена реторика на Руската федерация, като отбелязаха, че нейното използване би довело до сериозни последици “, се казва в изявление на японското външно министерство.

Освен това ръководителите на външните министерства „се договориха да продължат активното сътрудничество с Украйна, като подчертаха решимостта си да продължат да помагат на украинските власти“.

Като цяло на тази конференция, където предвидливо не беше поканена Русия, се говореше основно за Русия. Президент на Франция Еманюел Макрон заяви, че страните от западния блок няма да се съгласят на никакви преговори и ще продължат войната срещу Русия, докато ситуацията в Европа не бъде окончателно разрешена. Генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза, че Северноатлантическият алианс се подготвя за конфликта в Украйна от 2014 г., че руската специална операция „не е променила алианса“, а само е показала важността на неговото най-голямо укрепване на колективната отбрана. Освен това той смята победата на Русия за по-опасна от ескалацията на конфликта в Украйна.

Проверка по рама

Тоест те са се подготвили предварително за конфронтация с Русия, дори са разработили предварително санкции?

– Всъщност, малко преди Русия да признае ДНР и ЛНР, върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел заяви, че Брюксел „е подготвил пакет от санкции“, състоящ се от различни компоненти, в зависимост от конкретните действия на Москва по време на конфликта с Киев, отбелязва Михаил Неижмаков.

— Напълно възможно е този пакет наистина да е започнал да се разработва още през декември 2021 г., както заяви Урсула фон дер Лайен. Между другото, ръководителят на Европейската комисия спомена консултациите с Вашингтон през същия период и именно в края на 2021 г. съветникът на президента на САЩ по националната сигурност Джейк Съливан спомена, че Русия е била заплашена с „драстични икономически мерки“.

Както знаете, вероятността от въоръжена ескалация между Москва и Киев се обсъжда в западните медии поне от пролетта на 2021 г., така че не е изненадващо, че Вашингтон, Брюксел и водещите играчи в ЕС могат да разработят сценарии за това случай.

Вероятно различни групи западни елити са считали различни сценарии за оптимални – някой е очаквал, че няма да се стигне до открита руско-украинска въоръжена конфронтация, докато някой е смятал този сценарий за оптимален за западните сили.

„SP“: След признанията на Меркел и Оланд това не звучи като нещо изненадващо. Мислите ли, че всички на Запад разбраха това? Или умишлено отиде на конфронтация?

Магазин за Акумулатори

– Да не забравяме: изявления и Ангела МеркелИ Франсоа Оландтова, че Минските споразумения дадоха време на Украйна, също е отговор на опонентите на тези политици, които ги обвиниха в ненужно компромисна линия спрямо Русия. В същото време е вероятно същата Ангела Меркел да не е била настроена за сценария на открит широкомащабен руско-украински въоръжен конфликт, дори само защото такъв път би се очаквало да застраши много области на икономическо взаимодействие между Москва и Берлин, която се разви през периода на нейното канцлерство предимно в енергийния сектор.

„SP“: Като цяло цялата Мюнхенска конференция потвърди единството на Запада в намерението му да нанесе военно поражение на Русия. Дали Западът е напълно съгласен с това? Някой има ли съмнения?

– Заявления за необходимостта да се попречи на Москва да постигне победа в конфликта с Киев на тази конференция наистина бяха направени неведнъж. Включително и в по-предпазлив вариант, като Еманюел Макрон, който декларира желанието си да победи, но не напълно да победи Русия. Друго нещо е, че отново ще има различия между водещите западни играчи, например по отношение на сроковете и обема на доставките на оръжие за нуждите на Киев. В някои случаи такива различия могат да се засилят на фона на опитите на редица западни сили да защитят собствените си интереси по въпроси, които не са пряко свързани с руско-украинския конфликт – припомнете си изявленията на същия Еманюел Макрон и федералния канцлер на Германия Олаф Шолц след резултатите от преговорите, проведени през януари 2023 г., които засегнаха въпроса за ответните мерки на приемането на Закона за намаляване на инфлацията в Съединените щати, който предвижда редица мерки за подкрепа на американските компании.

„SP“: Столтенберг нарече риска от ескалация в Украйна за НАТО несравним с победа на Русия. Тоест за тях дори третият свят не е толкова страшен, колкото победата на Русия?

Може да се предположи, че под ескалация Йенс Столтенберг не е имал предвид откритото намесване на армиите на страните от НАТО в руско-украинския конфликт, а други форми на напрежение между западните сили и Москва, включително засилване на санкционната конфронтация.

„SP“: Според вас Западът първоначално подготвяше ли се за този сценарий с разширяване на НАТО и организиране на цветни революции в бившите републики? Първоначално ли се готвеха за война или разчитаха на нещо друго?

– На първо място, западните сили явно разчитаха да ограничат влиянието на Русия. В същото време, както знаете, рисковете от преки сблъсъци между руската армия и части от страните от НАТО съществуваха още през 90-те години. Спомнете си известната история за похода на руски парашутисти към Прищина през 1999 г. и опитите на главнокомандващия от силите на НАТО в Европа Уесли Кларк да се постигне най-ожесточена реакция от страна на силите на алианса на тази операция. Но по-скоро водещите западни сили бяха решени да овладеят влиянието на Москва без преки въоръжени сблъсъци между своите армии и руската армия.

„SP“: Още ли се надяват на санкции, международна изолация на Русия и прочее? Не доказахме ли достатъчно, че връщане назад няма?

– Много западни политици явно очакваха, че санкциите не само ще окажат влияние върху руско-украинския конфликт, но при тези условия способността на Москва да защитава интересите си в други региони (включително постсъветското пространство) ще бъде намалена. Много играчи (включително САЩ) също се интересуваха от промяна на баланса на силите на енергийния пазар на ЕС. Следователно лобито за запазване и разширяване на санкциите срещу Русия сред водещите западни сили ще остане активно и влиятелно. Но това не означава, че в бъдеще е невъзможно да се засили лобито в западните държави (включително САЩ), насочено към смекчаване на тези санкции. За аналогия нека си припомним смекчаването на антииранските санкции, което се случи в рамките на „ядрената сделка“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ