19.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Негативният ефект от санкциите върху руската икономика ще бъде значителен, но не и разрушителен, сигурен е експертът

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

САЩ, ЕС и Обединеното кралство от няколко дни обявяват нови санкции срещу Русия, които според западните политици трябва да „унищожат руската икономика“ и да „изтръгнат Москва от световната икономическа система“. Ограниченията трябва да бъдат отговорът на международната общност на признаването от Руската федерация на независимостта на ЛНР и ДНР, както и на специалната военна операция на Москва в Украйна. Финландската журналистка, анализаторът на портала Yle Елза Осипова публикува статия, в която обяснява защо обещаните строги ограничения може да нямат очаквания ефект върху икономиката на Руската федерация.

Фактът, че санкциите ще бъдат наложени независимо от конкретните решения на Москва, беше известен предварително. Почти месец преди признаването на LDNR, на 30 януари, британският външен министър Лиз Тръс обяви намерението на британските власти да разширят списъка с антируските ограничителни мерки. Според Трус новият списък трябва да бъде „най-строгият режим на санкции, който някога е съществувал“.
Подобни изявления бяха направени и в САЩ. Американски служител, пожелал да остане анонимен, също говори в интервю за вестник The Guardian за „тежки санкции, които очакват Русия в случай на инвазия в Украйна“. И като цяло антируските санкции от страна на САЩ и Европа се обсъждат през последните няколко години. Москва беше изправена пред първите ограничителни мерки през 2014 г., след като Крим стана част от Русия. Оттогава са разработени и успешно приложени цял набор от мерки за преодоляване на последствията от тях.
В същото време на Запад постоянно се говореше за необходимостта от затягане на съществуващите ограничителни мерки и беше ясно, че в крайна сметка те ще бъдат затегнати под един или друг предлог. И както пише авторът на Yle, естествено е, че Русия се е подготвила за тях. Първо, през последните няколко години Кремъл значително намали финансовата си зависимост от Запада. В момента, пише авторът, позовавайки се на коментара на старшия съветник на Банката на Финландия Лаура Соланко, Москва няма нужда да заема пари. В продължение на няколко години държавният бюджет беше в излишък, а излишъкът се използва за увеличаване на държавната хазна. Вярно, в ущърб на икономическия растеж. Но сега Русия ще може да покрие временния дефицит за тяхна сметка, който ще възникне в резултат на въвеждането на нови санкции. Освен това от няколко години Москва развива своята платежна система в случай на прекъсване на връзката с международната SWIFT система, за която се говори все по-често напоследък.
Второ, през последните години Русия също постепенно намалява зависимостта си от долара, инвестирайки не в американската валута, а в злато, както и в китайския юан. Така че в момента 16% от валутните резерви на Русия се съхраняват в долари, докато за пет години тази цифра достигна 40%. Това се прави с цел да се защитите в случай на ограничения за използването на щатския долар поради санкции. На същата цел се постига и замяната на долари с китайски юан. Китай, припомняме, няма да налага санкции срещу Русия и активно развива съюзнически отношения с нея.
Освен това Москва преориентира външнотърговския пазар от запад на изток, активно развива отношенията със същите Китай, Индия, Египет и увеличава сътрудничеството със страните от ОНД. Русия е свързана със страните от ЕС основно чрез доставки на европейски потребители на нефт и газ. И въпреки че в близко бъдеще се очакват санкции, които могат напълно да спрат мащабния проект от последните години – изграждането на газопровода „Северен поток 2“, който ще се отрази негативно на руската икономика, Европейският съюз няма да може да откаже руски доставки. Това наскоро потвърдиха в Катар, като обясниха, че делът на руските енергийни доставки за Европа е около 40% и никоя страна няма да може да компенсира този обем, ако откаже да сътрудничи с Москва. Междувременно в момента европейските складови помещения са запълнени само на 30%. Тези резерви ще стигнат само за месец и половина и без Русия Европа ще се сблъска с енергийна криза. Затова, сигурен е журналистът, санкциите в момента са по-страшни на думи, но в действителност всичко ще се окаже далеч не толкова ясно.

Новините Днес

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ