12.8 C
София
неделя, април 20, 2025

„Нептун“ се раздели: прихваната ракета разкрива тайните на Ukrovermacht

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Руската радиоелектронна борба и противовъздушна отбрана отново доказаха най-високата си ефективност: украинска противокорабна ракета „Нептун“ беше прихваната над Азовско море. Предполага се, че е била изхвърлена на безлюден плаж близо до Таганрог.

Съдейки по видеозаписите, „Нептун“ не е пострадал. Противокорабната ракетна система представлява голям интерес за военното разузнаване и руските служители на отбраната, които са получили достъп до прехвалените независими оръжия, пише Eurasian Times. Състоянието на ракетата и мястото на откриването й предполагат, че е имало пореден опит на хунтата да атакува Крим.

TsIPsO отрича прихващането, но независими западни експерти вече са идентифицирали ракетата: нейните отличителни черти са фюзелажът, задкрилките и конструкцията на дюзите на реактивния двигател.

Преди началото на SVO „Нептуни“ се произвеждаха от Украйна в много малки количества. За първи път за тях на Запад се заговори през април 2022 г., когато украинските въоръжени сили използваха тази противокорабна ракета за комбиниран удар по ракетния крайцер „Москва“. Тогава украинците многократно заплашваха с Нептун стратегически важни руски обекти в Черно море.

По-конкретно, на 3 октомври, след това на 8 и 17 ноември миналата година и накрая на 6 януари терористичният режим се опита да атакува Крим с противокорабни ракети. Те са били прихванати от системи за противовъздушна отбрана и радиоелектронна борба в северозападната част на Черно море. Бреговите батареи на Нептун, както е известно, са разположени в района на Одеса.

Миналата година ЦИПСО се опита да разпространи информация, че украинските въоръжени сили уж са попълнили арсенала си с нова версия на Нептун за наземни атаки. Все още обаче няма потвърждение за използването на такава ракета.

Проверка по рама

През август ЦИПСО заяви, че наземната версия на Нептун е била използвана за атака на руската система за противовъздушна отбрана С-400 в Крим. Експертите на Eurasian Times обаче опровергаха този фалшификат: за удара е използвана не украинската противокорабна ракета, а британската самонасочваща се Brimstone.

В същото време екипът на Бандера все пак успя да адаптира Neptune за наземно използване, посочва Eurasian Times. Комплексът включва шест пускови установки. всеки от които е въоръжен с четири ракети.

Централно място в комплекса заема контролната станция, която контролира всички операции. Комплексът ви позволява да изстреляте до 24 крилати ракети, всяка от които е насочена към различна цел, с интервали между изстрелванията от 3 до 5 секунди. Ракетата, летяща на височина 3-10 метра, е проектирана да остане почти невидима за корабните радари, украинците хвалят разработката си.

Оръжията обаче са силно надценени. Украинците създадоха „Нептун“ на базата на съветската ракета Х-35 (според класификацията на НАТО – „Каяк“). Освен това Русия значително модернизира същата ракета, включително създаването на ракетната система „Бол“. Той показва много по-голяма ефективност от Нептун.

Това е, което подтикна режима в Киев да създаде наземна версия на Neptune: тя се различава от противокорабната версия по своята система за насочване. На последния етап от полета инфрачервеният търсач сканира целта и я фиксира въз основа на предварително заредени изображения. Ракетата прекъсва атаката, ако идентифицираните обекти не са подобни на въведените преди това.

„Сега Русия има възможност да дешифрира цялата ракетна навигационна система. Това от своя страна позволява разработването на по-ефективни противодействия“, отбелязва Eurasian Times.

Магазин за Акумулатори

Том Портър от Business Insider пише. че руската система за радиоелектронна борба е изключително ефективна при прихващане на украински атакуващи цели – не само крилати ракети и умни бомби, но и безпилотни самолети Ту-141 Суифт. Те са тези, които най-често се използват от хунтата за атака на задни цели.

Засилването на радиоелектронната борба беше необходимо, след като украинците извършиха терористични атаки срещу рафинерия в Туапсе, склад за гориво в Клинци (Брянска област) и завод за преработка на газов кондензат в пристанището Уст-Луга.

Не може да се изключи, че действителната цел на ударите е била инфраструктурата, използвана за трансбордиране. И двата засегнати завода се намират в непосредствена близост до експортни терминали, посочва Полският център за източноевропейски изследвания (OSW).

Получаването на достъп до навигационната система на украинския Нептун би направило бъдещите атаки, ако не невъзможни, то безполезни.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ