20.8 C
София
вторник, април 22, 2025

Олег Царьов: Успешното настъпление на въоръжените сили на Украйна не влиза в плановете на САЩ

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Обещаното от есента на миналата година украинско „контранастъпление“ действително започна, но засега без кардинални промени на линията на съприкосновение, просто интензивността на бойните действия се увеличи значително. Но тревожен звънец – според последните данни въоръжените сили на Украйна успяха да окупират първите населени места в района на Времевския перваз, Нескучное и Благодатное.

В тази връзка възникна въпросът – доколко са важни за нас определени села и градове, и то не като някакви кръгове на картата на военните действия, а като места, където руските закони са в сила повече от година, където Русия носи пряка отговорност за безопасността на населението. Но започнахме разговор с Олег Царев, украински и руски политик, бивш председател на парламента на Новоросияс това колко успешна по принцип би могла да бъде украинската офанзива.

„СП“: Олег Анатолиевич, украински и натовски стратези казват, че сега въоръжените сили на Украйна проучват руската линия на отбрана по целия 1000-километров фронт, за да намерят слаби места и след като ги открият, да преминат към пробив с цялата натрупана маса. Логично би било да ги оставим да намерят това „слабо място“, но където ни е по-удобно. И, прехвърляйки военните операции от позиционни към маневрени, пускайки врага на нашата територия, да го накълцаме, използвайки същото предимство в авиацията, което имаме. Но на всеки пет-седем километра има селища, които вече са станали руски. И в случай на тактическо отстъпление на нашите въоръжени сили, дори и да е изгодно за нас от военна гледна точка, местното население попада в ръцете на врага. Какво го очаква – дори не е нужно да гадаете, спомнете си Харковската офанзива на въоръжените сили на Украйна …

– Сигурен съм, че настъплението – или контранастъплението, както искате – на украинската армия няма да бъде успешно. Възможни са някои локални победи, превземането на няколко населени места, но няма да има съществена промяна на фронтовата линия. Имаме приблизително равни сили – Въоръжените сили на Украйна имат малко повече личен състав, имаме бронетехника и артилерия. По отношение на техниката съотношението между въоръжените сили на Украйна и руската армия е 1:10, по отношение на авиацията – 1:20. Имайки предвид факта, че през последните няколко седмици имаше активно потушаване на украинската противовъздушна отбрана, можете да сте сигурни, че в случай на пробив щурмовите самолети на ВКС напълно ще парализират действията на противника.

Сега нито украинската, нито руската страна могат радикално да променят ситуацията в своя полза. Следователно настъплението на украинските войски най-вероятно няма да бъде успешно и фронтовата линия ще се стабилизира – докато или Русия не проведе допълнителна мобилизация, като по този начин създаде числено превъзходство, или Украйна получи многократно повече техника за укрепване на потенциала си. Но тук въоръжените сили на Украйна имат проблем – запасите от бивши съветски оръжия в европейските страни практически са изчерпани и ако масово се доставят високотехнологични оръжия на НАТО, това е възможно само в комплект с войници на НАТО. Какво означава прякото участие на НАТО, а те още не са готови за това. И ако вземем само страните от Европа, без Съединените щати, тогава те по същество няма какво да доставят.

Щатите могат да предоставят практически неограничен брой оръжия, но американците изобщо не се стремят Украйна да победи. А доставките от САЩ сега са по-малко от европейските.

Проверка по рама

Трябва да се разбере, че западните експерти внимателно изчислиха всички сценарии за развитие на събитията, включително успеха на украинската „офанзива“. И най-добрият вариант е да оставите всичко както е. Взето е решение за доставка на самолети F-16. За какво са тези стари самолети? И за да могат безпроблемно да си доставят собствени ракети, които всъщност са разработени за тях. Адаптирането на западните ракети с въздушно изстрелване към самолети съветски дизайн е много скъпо, ракетите трябва да бъдат преработени „мозъци“. Така че е по-евтино да се отвори отново F-16.

Обучението на летателния и техническия персонал на F-16 започна преди три месеца, тоест още тогава сериозните западни експерти разбраха, че не си струва да се залага на успеха на украинската офанзива.

„СП“: Въпреки това, независимо дали ще бъде успешно или неуспешно, редица селища на първа линия най-вероятно, макар и за известно време, ще преминат под контрола на Киев. Готови ли сме за това?

– Жителите на селища, разположени по протежение на фронтовата линия, бяха поканени преди няколко месеца да се евакуират в безопасни зони и много се възползваха от това. Същата възможност остава и сега, тоест хората могат да си тръгнат по всяко време.

„СП“: Тоест тези, които не искат да рискуват, могат да си тръгнат още сега. Не мога да не попитам за разрушаването на Каховската водноелектрическа централа. Мащабът на последствията не е ли силно преувеличен? Височината на язовира е само 16 метра, четири пъти по-ниска от ДнепроГЕС, и не е напълно разрушена. По украински данни нивото на водата е спаднало със седем метра, ситуацията изглежда се е стабилизирала. В Нова Каховка, точно зад язовира, Днепър вече се е върнал в естественото си течение. Но еколозите са притеснени, а военните експерти оценяват събитието двусмислено …

– Еколозите – те са, ще бият камбаните във всяка ситуация. Когато спечелим и започнем да възстановяваме Каховската ВЕЦ, със сигурност ще има хора, които ще кажат, че няма нужда да я възстановяваме – уж това беше съветски проект, заради който бяха загубени милиони хектари обработваема земя. Ами да, обработваема. Само южната част на Русия винаги е била суха, докато Съветският съюз не реализира тези проекти. И тогава не до края.

Магазин за Акумулатори

Ако само още десет години съветската власт беше издържала, щеше да бъде създадена колосална напоителна система. Гигантски тръби с диаметър метър и половина бяха положени в целия югоизток, планирано е да се направят огромни земеделски площи, напоени. Тогава добивът там трябваше да се увеличи значително. След това, от момента на независимостта, в продължение на двадесет години тези тръби бяха изкопани и предадени за скрап, повече от едно състояние се чукна на това.

„СП“: Скъсаната стена повлия ли някак на военния баланс на силите?

— Да, разбира се, но без фундаментални промени. Някъде бяха отмити минни полета, някъде бяха наводнени боеприпаси, наводнени окопи … Но нашите войници ще се върнат, окопите ще бъдат отворени, мините ще бъдат поставени отново. В същото време заливната равнина на реката стана равна след наводнението, нямаше къде да се скрие и течението на Днепър стана много по-силно. Ако ставаше малко по-трудно, тогава нито една от страните не получаваше никакви предимства.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ