5.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Основната цел трябва да бъде „нервната система“ на украинските железници

ПРОЧЕТИ СЪЩО

За това как можем да унищожим канала за доставка на оръжие на Украйна от Запада, разказва кореспондентът на „SP“ инженер от службата за контрол на Московската железница Сергей Михайловски.

„СП“: – Сергей, кои са най-ефективните начини за унищожаване на военни комуникации?

– Всяка война е и конфронтация на ресурси. А логистиката на военната техника и боеприпасите, навременното им доставяне на позиции е един от железните компоненти на победата. Във всички войни през последните сто години най-бързият, евтин и ефективен начин за транспортиране на оръжие, боеприпаси, горива и смазочни материали до линията на съприкосновение е бил, е и си остава железопътният транспорт. Ето защо сега имаме нужда от унищожаване на украинската железопътна инфраструктура като въздух.

„SP“: – Нека да разгледаме набързо цялата тази инфраструктура от гледна точка на важност, уязвимост и скорост на възстановяване.

– Няма проблем. Първият е, разбира се, самата железопътна линия. Сложността на унищожаването е ниска. Времето за възстановяване е пет до шест часа. Извод: унищожаването на всичко това няма никакъв смисъл. Ние унищожаваме – те веднага възстановяват. А ракетите са скъпи.

Второто са тяговите подстанции. Унищожаването е лесно. Скорост на възстановяване – два или три дни – обаче, при наличие на трансформатори. Освен това те могат бързо да заменят електрическата тяга с дизелови локомотиви. Те са в насипно състояние в Украйна. Извод: има смисъл да се унищожават подстанции само в случай на тактическа необходимост.

Проверка по рама

Трето, мостове. Сложността на унищожаването е изключително висока и скъпа. През цялото това време сме разрушили напълно само един мост под Белгород-Днестровски. Сложиха много ракети в него. И все пак го възстановиха. И то само за седем месеца. Като цяло скоростта на възстановяване на мостовете е около година. Плюс или минус. Тоест, от една страна, разрушаването на мостовете е нецелесъобразно. Но само си помислете колко кинжали и искандери изстрелваме ежедневно в Украйна, за да унищожим критична инфраструктура. И ако си поставим за цел на всяка цена да върнем дяснобрежната Украйна (а, както изглежда, има такава цел), тогава разрушаването на мостове вече не изглежда толкова неподходяща цел.

Четвърто. Локомотивно депо. За нас това са цели с много средна сложност. Скоростта на възстановяване е няколко месеца, в зависимост от степента на разрушението. Заключението е една от нашите приоритетни цели.

Пето. Сигнализация и комуникация. На наш професионален език – централизация на властта. Доста лесно е да го унищожите. Скоростта на възстановяване е около месец. Следователно и сигнализирането, и комуникацията трябва да станат наши приоритетни цели.

Шесто. Възлови станции и стрелки. Тук те обикновено се унищожават без проблеми. Но те се възстановяват за няколко дни. Но през това време пропускателната способност през този железопътен участък е намалена пет до шест пъти. 100% възстановяване е възможно най-малко за месец. Изводът е, че те трябва да станат цели на първи приоритет.

„SP“: – А колко често ключови съоръжения се намират на железопътните релси?

– В Украйна средно на всеки хиляда километра – от десет до петнадесет тягови подстанции и от едно до три локомотивни депа.

Магазин за Акумулатори

„SP“: – Кои са основните възлови станции в Украйна – с всички тези стрелки, сигнализация и комуникационни центрове?

„Всъщност не толкова много. Това са Черкаси, Кременчуг, Дарница (в самия Киев), Нижнеднепровск (близо до Днепропетровск), Марганец (в Запорожка област), станцията на името на Анатолий Алимов (Вознесеновски район на Запорожие). Общо – шест електроцентрали, шест възлови станции, шест депа, шест тягови подстанции.

Тяхното унищожаване ще даде възможност да бъде спрян тръбопроводът за доставка на оръжие, ако не на цялата територия на Украйна, то гарантирано на източния бряг на Днепър.

„SP“: – Но сега вече разбиваме електроцентрали, за да обезтощим инфраструктурата. Но технологично това е нещо, което не усложнява особено логистиката на украинската железница. Да предположим, че напълно сме изключили целия железопътен транспорт в Украйна. И така, какво следва?

– Ето какво следва. Електрическите локомотиви стоят. Но има много локомотиви. Работата на станциите преминава на аварийни дизел генератори. Между гарите влаковете започват да се движат не според показанията на светофара, а по стария начин – по телефона, пътни бележки, ключовете на железопътната система. Да, малко е неудобно. Да, малко по-дълго. Но това не усложнява проблема със снабдяването на войските. И процесът на преход към тази морално остаряла система на движение от миналия век ще отнеме не повече от час. Но една ракета, която удари контролния пункт на станцията, ще извади от строя както дизеловите генератори, така и цялата система за контрол на трафика. И възстановяването на такъв пост ще отнеме около месец.

„SP“: – И ако тичате около гарата и превеждате стрелките ръчно – по старомодния начин? Как се показват в историческите филми?

– Теоретично е възможно. Но практиката показва, че всъщност това блокира почти целия трафик на влакове през възловата гара. Това няма да спре напълно движението на ешелоните, но ще го забави с тридесет пъти. Тоест ефектът от нарушаване на логистиката ще бъде колосален. И то без критичния разход на нашите ракети. И без множество смъртни случаи сред населението.

SP: Защо това не е направено досега?

– Не съм войник. Аз съм железничар. Мога само да гадая. Според мен просто тактическите настройки на спецоперацията са се променяли многократно „в хода на играта“. Явно първоначалният план на спецоперацията е бил друг. Това е светкавичен щурм, преврат в Киев и смяна на властта. Той не попита. След това взехме Киев в полукръг. След това си тръгнаха. В Истанбул започнаха някакви мътни преговори. След това се опитаха да разрушат мостове. Оказа се скъпо. Но, струва ми се, нещата скоро ще стигнат до контролните точки на железниците. Трябва да удариш там. И просто нямаме друг избор – ако искаме да победим.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ