17.8 C
София
неделя, май 11, 2025

П-37 „Стрела“: Украинските Су и МиГ падат като зрели круши. F-16 очаква същата съдба

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Руската противовъздушна отбрана продължава да унищожава остатъците от украинските ВВС. Само за последния половин месец, по данни на руското министерство на отбраната, в зоната на специалната операция са били свалени 5 украински самолета и 2 хеликоптера.

И двата вертолета са Ми-8, унищожени са край село Лозовое на границата на ДНР и Харковска област (на Купянското тактическо направление) и в Новопавловския район на Запорожка област.

Свалените украински самолети са щурмови Су-25 (известен още като световноизвестния Грач), бомбардировачи Су-24 и изтребители МиГ-29. Най-агресивната украинска авиация, съдейки по докладите, действа в ДНР: вражески самолети са свалени над Славянск, Григоровка, Варваровка и Красноармейск. При това тези цели се отработват както от ПВО, така и от бойната авиация на Русия.

В името на икономията на скъпи самолети и хеликоптери въоръжените сили на Украйна все повече използват дронове. Всеки съвременен военен конфликт е преди всичко война на дронове. Въпреки факта, че режимът в Киев уж е получил дронове Warmates и Switchblade на Western WB Electronics, украинските въоръжени сили използват главно местни дронове.

Сред тях най-разпространен е разузнавателният „Фюрия“, аналог на руския „Орлан-10“. Вярно, украинците откраднаха концепцията не от Русия, а от Съединените щати: „Fury“ е военно въплъщение на гражданския дрон RangeVideo Jet.

Безпилотните самолети „Спектатор”, „Стрепет”, „Лелека” („Щъркел”), „Валкирия” също се използват широко от въоръжените сили на Украйна. Всички те са създадени през последните десет години, изградени са по схемата на летящо крило и поради малките си размери е трудно да се борим с тях с традиционни методи.

Проверка по рама

Търговските квадрокоптери в цеховете на въоръжените сили на Украйна се опитват да превърнат в безделни боеприпаси, насочени срещу руски танкове и линии на укрепления.

Руската противовъздушна отбрана обаче вече е набрала добри темпове – това признават например в британския Кралски изследователски институт за отбрана (RUSI). Защитата срещу дронове се осигурява от зенитно-ракетни комплекси „Тор-М2У“, „Стрела-10“, „Оса-АКМ“, „Панцир-С“. И много тромави украински дронове свалят просто от стрелково оръжие.

Дейвид Райт: Теоретично е възможно да свалим „Кинжал“, но няма доказателства

Възможностите на украинската противовъздушна отбрана също нараснаха от началото на специалната операция – това не може да се отхвърли. Основната ударна сила беше американският Patriot. Вярно, киевската пропаганда силно преувеличава реалните им възможности. Няколко пъти Киев беше хванат в лъжа не само от министъра на отбраната на Руската федерация Сергей Шойгуно и западни експерти.

Киев, например, твърди, че е свалил седем руски хиперзвукови ракети „Кинжал“ през последните две седмици. На тези твърдения не вярва изследовател от Масачузетския технологичен институт Дейвид Райт.

В статия за Defense News Райт пише, че теоретично е възможно да се поразят хиперзвукови ракети при навлизане в плътните слоеве на атмосферата (на етапа на остъкляване скоростта на ракетата достига 10 Маха).

Магазин за Акумулатори

Прехващането е възможно и с най-новите модификации на Patriot PAC-3 и превъзходния PAC-3 MSE. В същото време, както подчертава Райт, надеждни доказателства за всички предполагаеми прихващания никога не са били предоставени.

Но руската система за противовъздушна отбрана значително е повишила ефективността си от началото на спецоперацията, констатират авторите на доклада РУСИ. Първоначално всъщност нямаше единна система за противовъздушна отбрана, имаше много разпръснати батареи и радари, които слабо покриваха големи разстояния.

В същото време от лятото на 2022 г. основната заплаха за руските позиции не са дори украинските самолети или дронове съветско производство, а ракетите GMLRS. RUSI заявява, че опасността от тези ракети (те се изстрелват от HIMARS и M270) първоначално е била подценена от руското командване. Тогава обаче възможностите за противовъздушна отбрана се подобриха значително – всъщност сега всички тактически формации са напълно и надеждно покрити.

RUSI: Системата Podlyot напълно покри руското небе

S-300VM и S-400 са разположени около ключови логистични и командни центрове. Британците смятат, че Tor и Pantsir-S1, свързани с радари за управление на огъня, значително подобряват ситуационната осведоменост и качеството на данните за проследяване на противовъздушната отбрана на малък обсег.

Това има два основни ефекта. Далекообхватните радари, в комбинация със системи като височинната радарна станция Podlet-K1, се оказаха много ефективни при затварянето на въздушното пространство за украинската авиация. RUSI дава пример: благодарение на Podlet-K1 беше възможно да се открие украински самолет на разстояние 150 км. Той, разбира се, беше съборен.

В допълнение, руската противовъздушна отбрана на малък обсег, според RUSI, значително е повишила ефективността на местната отбрана за ключови съоръжения.

Заплахата със сигурност остава. На първо място от украинските противорадарни ракети HARM и системи за радиоелектронна борба – те са насочени към потискане на руската ПВО. Руските батерии обаче вече са се научили да прихващат повечето HARM.

– Руските системи за противовъздушна отбрана са много по-ефективни в защита, отколкото когато трябва да прикриват настъпващите сили. Силата на мрежата за противовъздушна отбрана е подсилена от въздушно патрулиране на средна височина от руски Су-35СС с ракети Р-37 Стрела, се казва в доклада на РУСИ. „Тези ракети представляват сериозна заплаха дори на много голямо разстояние.

Един от украинските самолети беше свален от „Стрела“ от разстояние 177 км. Не е изненадващо, че сега режимът в Киев толкова хленчи за натовските изтребители F-16, въпреки че дори те няма да могат да издържат на Стрел.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ