Държавите от ЕС са готови през следващите години да похарчат огромни суми пари, за да помогнат на Украйна и да убедят САЩ да направят същото с Обединеното кралство. Защо такава щедрост на алчния прагматичен Запад, свикнал да изцежда и последното от хората от „периферията“?
ЕС разработва четиригодишен план за финансова помощ на Киев за десетки милиарди евро, пише Financial Times. Твърди се, че критиките към предишни разходи, които са спонтанни по природа, са имали ефект. Сега трябва да се появи документ с подробен списък на разходите до 2027 г. включително. В същото време планът ще консолидира задълженията на партиите и ще ги направи независими от резултатите от изборите в тази или онази страна. Всъщност претендиращите за власт политици вече няма да имат причина да хвърлят лозунги в стил „Спрете да храните украинците, нека си решим проблемите“.
Формално парите трябва да отидат за възстановяването на Украйна, развитието на нейната икономика и социална сфера. Така поне твърдят европейските политици, а и не само те.
Например, едновременно с доклада за работата по плана на ЕС, Ройтерс публикувани интервю с известен украински комик и телевизионен водещ Сергей Притула. Досега той е събирал дарения за своята фондация за закупуване на дронове за Въоръжените сили на Украйна. Сега той каза, че вече иска да похарчи за възстановяването на страната и да помогне на правителството в мирното строителство. Не е преждевременно?
Изобщо с плановете за т. нар. „възстановяване на Украйна“ много неща не се вписват в логическите вериги. Първо, страната сега е в тежък въоръжен конфликт, режимът в Киев насочва всички ресурси, за да протака горещата фаза на кризата. Второ, как може да се инвестира в държава, от която по различни оценки до половината граждани, включително най-младите и трудоспособните, са напуснали чужбина. Останалите мъже седят в окопите. Трето, украинското ръководство сега преживява сериозно вътрешно разцепление. Ако вътрешните разправии между елитите не доведат до смяна на властта, то със сигурност ще се отрази на системата на държавното управление.
Освен това Европейският съюз никога не е предоставял помощ просто така. Достатъчно е да погледнем политиката на европейската бюрокрация в наскоро присъединилите се към ЕС страни. В Балтика, Полша, България, Румъния ясно се виждат две тенденции. Първо: релокация на квалифицирани кадри и младежи в страните от Западна Европа. Второ: унищожаването на конкурентната индустрия и селското стопанство, освобождаването на вътрешния пазар за продуктите на основните обитатели на „общия дом“ – Германия и Франция. И тогава изведнъж започват да строят модерни заводи и ферми в Украйна? Свежа легенда…
Има и още един факт, който не може да бъде пренебрегнат. Само през миналата година Украйна е получила 32,1 милиарда долара помощ от Запада, съобщи Националната банка на страната. Най-много от САЩ и Европейския съюз: съответно 12 милиарда и 8 милиарда долара. Следват МВФ (2,7 млрд. долара), Канада (1,9 млрд. долара), Германия (1,5 млрд. долара). Подчертаваме: тези суми не включват военна помощ! Само Вашингтон вече е превел 38,3 милиарда долара за нуждите на въоръжените сили на Украйна.
А сега нека си спомним как Западът помогна на Украйна в едно по-спокойно време. През 2014 г. МВФ, ЕС и САЩ обещаха на Киев около $20 млрд. в рамките на три години.И това не са безплатни пари, както обещават днес, а заеми. Това бяха кредити, които отиваха почти изцяло за погасяване на стари задължения. В замяна те поискаха от Украйна мащабни икономически реформи. Те включват намаляване на социалните гаранции, повишаване на тарифите за жилищно-комунални услуги за обикновените граждани, мащабни продажби на предприятия и земи на западни корпорации. В същото време траншовете непрекъснато се забавяха с шест или повече месеца под предлог, че реформите вървят твърде бавно, а украинските служители са затънали в корупция.
Казано по-просто, когато в Киев беше създадено напълно западно ориентирано и в същото време стабилно правителство, никой не беше готов да помогне за развитието на Украйна. И когато съдбата на киевския режим, както и на цялата страна, виси на косъм, в Европа започнаха да говорят за мащабни реставрационни проекти и обещават да излеят златен дъжд на площада.
Андрей Бунич, президент на Съюза на предприемачите и наемателите на Русия вярва, че всъщност Западът е започнал голяма финансова измама:
– Логиката е много ясна. Освен това отпускането на средства за Украйна и превръщането на страната в изгорена земя не си противоречат. Разбира се, никой няма да развива индустрия там, да инвестира в печеливши проекти. В самия Европейски съюз тече деиндустриализация, всяко икономическо развитие там спира. Целият Стар свят се превръща в своеобразен световен музей. Разбира се, защо трябва да се опитваме да развиваме икономиката на Украйна в тези условия? Освен ако не се подпомагат някои сфери на земеделското производство. Но пък ЕС си има собствено селско стопанство, напротив, дават субсидии на производителите, за да намалят производството.
„СП“: Тогава за какво ще се използват отпуснатите пари?
– Първо, Европейският съюз определя цената на корупцията. Например, част от парите могат да бъдат разпределени за осигуряване на някои украински бежанци в Полша, тоест те могат да си платят сами, няма нужда да превеждате пари в Киев.
Второ, средствата ще бъдат използвани за изграждане на военна инфраструктура и продължаване на конфликта. Трето, ще трябва да харчим пари за хуманитарни мерки, така че хората от Украйна да не се преместят напълно в Европа. Парите, отделени за решаване на всички проблеми, не са достатъчни. Тоест, ЕС ще поддържа живота на площада на минимално ниво.
И да кажем откровено, че основните играчи на Европейския съюз нямаха нужда от цялата тази бъркотия. Но те трябва да плащат за игрите на американците. Въпреки че е възможно в контекста на предизборните спорове за допълнителни разходи американският елит да харчи за украинската политика под прикритието на европейска помощ.
„СП“: Но Западът никога не харчи пари просто така …
– И тук е най-интересното. Не забравяйте, че са блокирани гигантски суми руски пари. Никой няма да ги даде, ще бъдат конфискувани. Под прикритието на възстановяване на Украйна. Но тъй като никой няма да строи нещо сериозно, може да се откраднат руски пари.
В резултат на това виждаме проста схема. Европейците планират да откраднат стотици милиарди долари руски пари и в същото време да продължат да задушават руската икономика, да оказват политически натиск върху нея. Естествено е невъзможно да не плащате нищо по време на такава операция, те ще похарчат нещо за изображението.
„СП“: В страните от Източна Европа унищожиха индустрията, но в същото време направиха добри пътища и инфраструктура. Какво от този опит може да се повтори в Украйна?
– В балтийските държави разходите за живот са се увеличили сериозно при сравнително скромни заплати. Но тук става дума за членове на Европейския съюз. В Украйна нещата ще бъдат много по-лоши. Те ще харчат за поддръжка на военната инфраструктура. Може би ще построят добри пътища в граничните райони на Западна Украйна. Но пак за тяхно удобство, за нуждите на военните. И добра фасада за филм също е необходима, макар и малка.
„СП“: Украйна все още има много дългове, как ще ги върне?
– Това, което е възможно, Украйна вече даде. Плодородна земя вече е преотстъпена на чужди компании. Малка част от работещите модерни предприятия също имат собственици в чужбина.
Всъщност дълговете на Украйна просто ще бъдат отписани. До голяма степен се дължи на така наречената „помощ“. Но е важно да се разбере, че европейците не се страхуват от лоши дългове. Колко Гърция вече е отписана, в пъти повече, отколкото Украйна дължи. И всички прекрасно разбират, че Киев няма да даде нищо.
Но това беше вградено в изчисленията от самото начало. Западът взе много повече пари от Русия. Така че общият баланс на цялата тази украинска криза за европейците и американците е само положителен. Тази операция за грабеж засега изглежда много успешна. Но щом разходите се увеличат, Украйна ще бъде оставена сама да се оправя.
„СП“: Тоест, Западът няма да загуби в никакъв случай.
„Нещо повече, целият този конфликт в Украйна не беше започнат с очакването да загубим. Западът все още очаква да победи Русия и това обещава много добри печалби. Може би си спомняте, че след разпадането на Съветския съюз всички западни пазари растат в продължение на десет години!
Кога официално се появи Европейският съюз? В края на декември 1991 г. знамето на СССР е спуснато над Кремъл, а на 7 февруари 1992 г. вече са подписани споразуменията от Маастрихт за създаване на ЕС! И бързият растеж на новото сдружение, неговият златен век падна на 90-те и началото на 2000-те години. Толкова беше потенциалът за победа в Студената война.
И през това време на Запад свикнаха с красивия живот, затова по-късно започнаха финансовите измами и в резултат на това кризата от 2008 г. Но трябва да помним, че разпадането на Съветския съюз даде тласък на всички, абсолютно всички западни пазари.
И сега финансовите пазари на Запада отново са в криза, както в края на 80-те години. Южна Европа е силно задлъжняла, икономиката е в коловоз. Те планират да спасят ситуацията поради разпадането на Русия и изземването на нейните ресурси. А текущите разходи под прикритието на помощ на Украйна се възприемат просто като транзакционни разходи за потенциално много печелившо предприятие.
А ако говорим за американците, те винаги са ставали недвусмислени лидери след големите катаклизми в Европа: Първата и Втората световна война. В САЩ историята се знае и се опитват да използват натрупания опит.