Най-често те бяха представители на по-старото поколение. Както съобщиха за RG в едно от училищата, където се гласува, възрастните хора предпочитат да гласуват „на студено“. Тази прохлада е относителна, защото още в 8 сутринта в Ташкент беше около 30 градуса. Изборите в Узбекистан са празник, за който възрастните хора идват в национални дрехи, традиционни шалове и тюбетейки. Младите хора вече не се обличат така. Въпреки че в една от избирателните секции беше възможно да се намери булка в национална носия, тя дойде да гласува директно от деловодството. Тук има традиция.
Изборите в Узбекистан се празнуват тук с ходене на ресторант, среща с приятели. Както каза един от гласоподавателите на RG, той обеща на съпругата си да посети добро място, където се представят артисти, да ядат шурпа, пилаф, барбекю, не забравяйте да вземете торта за жена си. И тази традиция се следва от мнозина. Според генералния секретар на ОНД Сергей Лебедев гласуването е активно от сутринта. Кандидатите за президент бяха четирима. Това е настоящият държавен глава Шавкат Мирзийоев, който беше издигнат едновременно от две партии – Либерално-демократическата партия и Демократическата партия Мили Тикланиш. Според политическите анализатори Мирзийоев е категоричен фаворит в настоящата надпревара.
В борбата срещу него влязоха Улугбек Иноятов, представител на Демократическата партия на народите, Робахон Махмудова от Социалдемократическата партия „Адолат“ („Справедливост“) и Абдушукур Хамзаев от Екологичната партия. Провеждащите се избори са предсрочни. Мирзийоев даде заповед за провеждането им, след като на 30 април в Узбекистан се проведе референдум, на който бяха направени промени в конституцията. Политико-правното поле на страната и съотношението на силите между властите се промениха значително. Както заяви държавният глава, това налага и „пренастройване“ на президентската власт. След измененията срокът на мандата на ръководителя на републиката се увеличи от пет на седем години.
Както отбелязват наблюдателите, настоящият вот се превърна в най-важното политическо събитие за Узбекистан, което ще определи по-нататъшното развитие на страната, съдбата на реформите, които сегашните власти започнаха да прилагат. По време на настоящите избори в Ташкент беше тествана система за биометрична идентификация. Както Наргиза Хидоятова, председател на комисията на секция N519, каза за RG, „гражданин идва с документа си, прикрепя го към скенера, серия от паспорти или лични карти, автоматично се чете датата на раждане, снимката се сравнява, след което системата издава касова бележка, с която можете да получите бюлетин“. Предварителните резултати от изборите ще бъдат обобщени в понеделник.