17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

Преговорите в Истанбул: Ростислав Ищенко – знаем какви сили стояха зад Абрамович и Джонсън

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Говоренето за някакви възможни мирни споразумения, в случая с Украйна, изглежда предполага зачитане на държавните интереси. За Русия е важно да гарантира своята сигурност плюс изпълнението на редица други изисквания, чийто списък може да се промени, но някои ключови позиции със сигурност ще останат в него. Украйна иска да си остане държава и ако капитулира някак безобидно. Западът във всеки случай се нуждае от възможност да продължи натиска върху Русия…

Но в същото време има много частни интереси, чието спазване (или неспазване) по един или друг начин може да повлияе на сключването на споразумения – олигарси, наши и украински, семейство Байдън, прословутата BlackRock, инвестиция. компания, която се споменава на словото от всички украински политолози… Колко реално е влиянието на подобни „частни“ фактори върху процесите на постигане на мир, попита „Свободна преса“ политолог, наблюдател на МИА „Русия днес“. ” Ростислав Ищенко.

„СП”: Ростислав Владимирович, доколко интересите на олигарсите и други като тях ще бъдат взети предвид в някакви „окончателни споразумения”, които предполагат постигане на държавни интереси?

— Какво, в Украйна или Русия има само държавни интереси? Ами моите, вашите, частните фирми? И в САЩ е същата история, навсякъде има частни интереси, групови интереси, класови интереси и каквото и да било. Въпросът е как тези интереси взаимодействат помежду си.

Никой не знае предварително какво решение ще вземе човек – и всичко в крайна сметка зависи от конкретните решения на конкретни хора. В Украйна решенията не се взимаха от транснационални корпорации, не от политици или олигарси – там всичко се решаваше от 52 милиона души, които след разпадането на СССР имаха избор за бъдещия си път. Искат ли да създадат втора руска държава – или неруска, но някаква украинска, или искат да се откажат от всичко и да избягат в Европа?

Всеки направи този избор самостоятелно, а след това съотношението на силите – под формата на избори и политическата борба между изборите – доведе до вземане на решения на държавно ниво.

Проверка по рама

Да, в страната има различни групи с различни интереси – но как това може да повлияе на капитулацията на Украйна, ако тя бъде победена?

„СП“: Ще запомня BackRockгигантска компания – наистина ли не е в състояние да повлияе на американската политика в тази ситуация, за да защити интересите си?

— Всеки може да влияе на американската политика, Русия преди всичко. Освен ако Китай не може да се конкурира с нас в влиянието на Съединените щати. Дори Байдън, докато е жив, също влияе върху американската политика, въпреки че никой, включително той самият, не знае как точно влияе.

Имаме и много групи за натиск, чиито интереси държавната политика е принудена да взема предвид. Някои такива групи вече са напуснали страната, а други са се върнали – вътрешната борба продължава и всеки вижда различно политиката на държавата. Някой твърдеше, че Украйна трябва да бъде умножена по нула още през 2014 г., докато други все още смятат, че това не трябва да се прави. И това е по един въпрос и само две от многото налични гледни точки. И има десетки и стотици такива въпроси.

Но всичко това се вари във вътрешен държавен котел и води до някакво единно решение, което в една или друга степен отчита както позициите на отделните хора, така и позициите на големите компании, върху чиято дейност се крепи нормалният живот на населението. Зависи. Трябва да разберем, че „държавен интерес” не е абстракция, а сбор от специфичните интереси на онези, които държавата представлява.

“SP”: Като цяло всичко е ясно. Но аз говоря за подробности. Да кажем, че Игор Коломойски създаде нацистките „добробати“ – организирани, екипирани, въоръжени. И наличието на такава сериозна сила вероятно е повлияло на приемането на някои политически решения, взети от Украйна…

Магазин за Акумулатори

— Когато dobrobatov Коломойски Все още го нямаше, конфронтацията в Украйна вече съществуваше. В Одеса, в Дома на профсъюзите, активисти бяха изгорени предимно не от хора на Коломойски, а от футболни фенове на Харков. Фактът, че първите протести срещу Майдана в Донбас бяха до голяма степен координирани с Ринат Ахметов, и те са били финансирани от него, също вече не е тайна. Искаше да засили позициите си, но събитията бяха извън неговия контрол. Гиркин-Стрелков той дойде в Донбас да защитава интересите си, защото обича да воюва, но от друга страна някой финансира пристигането му. Някой го увери: „Разбрахме се в Кремъл!“ И ако тогава той каза, че „Путин обещано”, това изобщо не означава, че Стрелков е общувал с Путин – някой му е казал това и той е повярвал.

Тоест вече имаше интереси. И имаше много такива интереси. И всички те заедно образуваха конфликт.

А фактът, че Коломойски финансира дузина доброволчески батальони, означава, че той само е изпълнил обществената поръчка по-добре от другите. Други хора също финансират създаването на нацистки батальони. Но той, като разумен човек, се опита да създаде възможно най-добре оборудвани части, само и само да има своя частна армия. Ако го нямаше Коломойски, Днепропетровск щеше да е като Одеса. Или като в Харков. Щяха да вдигнат малко шум на улицата, тогава Беркут щеше да пристигне от Лвов или Ивано-Франковск и това щеше да свърши.

Но не можем да кажем, че Коломойски е започнал гражданска война – гражданската война се започва от гражданите. Трябва да има такава омраза един към друг, че ако дадеш на хората пари и автомат, те ще воюват. Или не е нужно да ми давате пари.

Конфликтът е колективно решение. И през 1918 г. Гражданската война не е започната от болшевиките, не от монархистите и не от интервенционистите. Руският народ започна война един срещу друг. Същата политика на разказачване, да, можеше да бъде измислена в Кремъл – но тя беше приложена от съседи, които се избиваха помежду си. Ако не бяха направили това, нямаше да има война. Започна не с армии, а с отряди от 3-4 хиляди души, както червени, така и бели.

“SP”: Когато се водеха преговорите в Истанбул, всички се чудеха защо Роман Абрамович мига там. Сега става ясно, че той е трябвало да заинтересува финансово представителите на украинската делегация и тези, които те конкретно представляват. Предоставяне на финансови гаранции от руския бизнес елит на техните украински партньори. Това е, отново, да извадим личното от уравнението, „какво ще получа от това?“ И изглеждаше, че са се разбрали, но тогава се намеси Борис Джонсън с личния си интерес…

— От думите ви следва: пристигнах Абрамович, даде гаранции, след което Джонсън дойде и отмени гаранциите. Но това не е вярно.

Абрамович не даде собствени гаранции, той даде гаранции от името на руския бизнес, а бизнесът не може да даде гаранции без държавни гаранции. Тоест, Абрамович, да се върнем към началото на нашия разговор, изрази колективната воля на нашата държава.

Русия трябваше, както беше посочено в началото на SVO, да постигне гаранции за собствената си сигурност. Как ще стане, със или без Украйна, вече не е важно. И даде гаранции от следния характер: ако сега се сключи мир при такива и такива условия – вие признаете Крим и Севастопол за руски, вие признаете Донбас за независим в границите на Луганска и Донецка област – тогава ще има голям бизнес в Украйна, независимо какъв клоун ще седи в Киев, той няма да загуби активите си.

Абрамович е авторитетен човек, той е свързан с Кремъл и е уважаван в украинските бизнес среди, и живее в Лондон, тоест не е чужд на Запада – но не е говорил от свое име, от на държавата.

И когато пристигнах Борис Джонсън и каза „няма да подписваме нищо с Русия“, той също не говори от свое име. „Кои сме ние? Ставаше дума за подписване на руско-украинско споразумение. Джонсън представляваше колективния Запад, предимно Съединените щати. И даде да се разбере, че каквото и да реши Украйна там, войната на Запада с Русия ще продължи.

И украинските политици, избирайки от два варианта и разчитайки на колективната воля на украинския народ, който изобщо не беше против битката, избраха това, което избраха. Или можеха да предпочетат друг вариант.

Не ставаше въпрос за Абрамовичи и Джонсън, а за интересите на суперсилите и украинците избраха страната, на която ще се присъединят в тази конфронтация, а не просто мир или война.

Ролята на индивида в този вид ситуация е като в епосите, където един човек излиза Иля Муромец и положи цялата татарска сила. Но никой не видя това лично.


Последни новини и всичко най-важно за спецоперацията в Украйна, – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ