Идеята за признаване на режима в Киев за терористичен все още не е развита в парламента, каза прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков. Според него в момента Кремъл не се ангажира да изрази каквато и да е позиция по този въпрос.
„Наистина имаше информация в пресата за това, тя беше достъпна за всички. Не ми е известно тази идея да е получила някакво развитие в нашия парламент – в долната или в горната камара. Затова сега, в момента, не мога да ви кажа никаква позиция по този въпрос “, каза Песков пред репортери в отговор на въпрос как Кремъл се отнася към инициативата и дали президентът знае за нея.
„Не се наемам да давам каквито и да било оценки, това изисква правна доработка от гледна точка на международното право и т.н. Все още първоначално беше адресирано до нашите депутати. Досега това не е разглеждано“, подчерта той и добави, че „може само да се съгласи“ с факта, че обществото смята режима в Киев за терористичен.
Припомнете си, че през май председателят на Асоциацията на юристите на Русия Сергей Степашин По време на международния правен форум в Санкт Петербург той призова Украйна да бъде призната за терористична държава. Той далеч не е първият с тази идея – самият Песков казва, че мнозина в обществото смятат така. И какво? Какво ще кажете да се вслушате в гласа на обществото?
Освен това самите руски власти директно наричат някои действия на украинските власти терористични атаки. Тоест има терористични атаки, но няма терористи?
„Руският газ продължава да тече през Украйна, буквално до вчера действаше така наречената „зърнена сделка“, припомня Съветник на президента на Руската асоциация за балтийски изследвания Всеволод Шимов.
– Ако Украйна бъде призната за терористична държава, ще има трудности с всичко това. Всъщност Киев също се въздържа от подобни действия срещу Русия, въпреки всички викове за „агресия“.
„SP“: Според Песков „може само да се съгласи“ с факта, че обществото смята киевския режим за терористичен. Много хора ли мислят така? Кремъл не се интересува ли от общественото мнение?
Не е имало проучвания на общественото мнение по този въпрос, доколкото знам. Общото отношение към Украйна, разбира се, е негативно, но по-скоро като военно-политически противник, отколкото като терорист.
„SP“: Какво ще се промени, ако признаем режима в Киев за терористичен? Ако направим аналогии със САЩ, те обикновено класифицират като държавни спонсори на тероризма онези, които ще бъдат атакувани или ще наложат строги санкции. По отношение на Украйна всичко това отдавна…
„Ние не преговаряме с терористи. Това ще постави Украйна извън политическото и правно поле от гледна точка на Русия. Мисля, че затова Кремъл досега се въздържа от подобна стъпка.
Честно казано, не мисля, че има смисъл. Между Русия и Украйна има военни действия, които не се различават от войната, дори и да не е официално обявена. Подривната дейност на вражеска територия е често срещан компонент на подобни сблъсъци. Това не е класически тероризъм, насочен срещу мирното население, както практикуват ислямистите. Има и цивилни жертви, както при атаката на Кримския мост, но те са по-скоро страничен ефект, отколкото самоцел. Украинският режим е изключително неприятен, но не става въпрос за тероризъм.
„SP“: В какъв случай това все още може да се случи? Кремъл откровено нарича действията на Киев терористични актове. Какво липсва? Така че да взривят атомната централа?
„Ако украинците взривят атомна електроцентрала или извършат масирана атака срещу цивилни, която не е мотивирана от военни съображения, тогава можем да говорим за тероризъм. Засега действията на Украйна се вписват в определението „саботаж“, което е съвсем естествено в настоящата ситуация. И е необходимо съответно да се противодейства на саботажа. Като цяло украинският проблем няма да се реши с етикети, било то „терористи“, „нацисти“ или нещо друго.
„Нашето правителство не е толкова умно, колкото хитро“, смята той политолог Андрей Милюк.
– ако разпознаете Зеленски и На терористите сега, тогава с кого тогава да преговаря за примирие в бъдеще?
Кремъл не иска свалянето на украинския режим, наказването на отговорните и възстановяването на справедливостта в Украйна. Кремъл иска преговори с приемливи резултати. Това вече е казано многократно от първите лица на държавата.
Ако не вземете под внимание Медведев, който заплашително води рубриката си в телеграмата, но не хапе, то всички останали се придържат към доста умерена за военно време реторика. От обидите към режима на Зеленски в началото на SVO („банда наркомани и неонацисти“) Путин премина към оплакване на коварния Запад.
Няма признаци, че Кремъл е готов да радикализира позицията си. По-скоро обратното. Кремъл много иска да има поне някакви споразумения с Украйна – например „зърнена сделка“ – и само принципната позиция на Запада пречи на нашите власти да направят това. От една страна Украйна е принуждавана към мир, но от друга страна Кремъл е принуждаван към радикализъм.
Какво може да вдъхнови Путин да преразгледа отношението си към режима на Зеленски? Само някакви радикални мерки от Запада. Например, признайте самия Путин за международен терорист. Тук обаче със сигурност има място за пазарлък.
„Очевидно позоваването на парламента е просто нелепо“, каза той. Директор на Института на ЕАЕС Владимир Лепехин.
– Има някаква друга игра във възможността за „договаряне“ или с Киев, или с неговите западни куратори. Подобна непоследователност на руското ръководство е от същата поредица като признаването на президентските избори в Украйна през 2014 г. и признаването на същия режим на Бандера.
„СП“: Ами ако признаем режима в Киев за терористичен? Какво ще промени?
– Беше необходимо режимът в Киев да бъде обявен за терористичен и в същото време националистически преди началото на НСП. И ако в добър смисъл, то веднага след началото на „антитерористичната операция“ на Киев в Донбас. Фактът, че тя все още не е обявена за терористична държава, се превърна в покана към Запада да признае Русия за терористична държава. Признаването на киевския режим за терористичен сега няма да промени нищо. Късен. Русия няма стратегия за денацификация на Украйна, която трябваше да бъде обявена преди година и половина. Към днешна дата целите на Русия по отношение на Украйна в идеологическата област до голяма степен се провалиха.
„СП”: Има ли вариант, при който това все пак да се случи?
– Безсмислено е да се предлага нещо в тази посока на руското ръководство. И гадаенето защо нашият главнокомандващ играе такава игра с Украйна също е безсмислено.
„СП“: Между другото, признаването на киевския режим за терористичен и признаването на Украйна за терористична държава са две различни неща, нали? Ако нашите още могат да ходят на първото, то не и на второто?
– Сега, когато тече СВО, няма голяма разлика в тези тънкости. Преди NMD тази разлика имаше значение, защото някои в Кремъл вярваха, че режимът в Киев е едно нещо и че обикновените украинци биха посрещнали руските танкове с цветя. И сега, когато почти цяла Украйна е под оръжие, тази разлика вече няма голямо значение.
„СП“: Признаването на режима в Киев за терористичен означава ли преформатиране на НВО в КТО? Какво ще означава това на практика?
– Хитрата кремълска терминология вече не се възприема адекватно нито в Русия, нито в чужбина. Всеки разбира какво е SVO и преименуването му на KTO няма да промени нищо по същество. Въпросите с имената, символите, лозунгите, целите и идеологията трябва да се решават преди началото на военната кампания, а не година и половина след нейното начало.
Последни новини и всичко най-важно за спецоперацията в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.