19.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Руската офанзива: нови тактики и технологии

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Пролетното руско настъпление ще се проведе на ново технологично ниво. Годината на спецоперацията вече показа, че съвременната война изисква адекватни технологии.

Руската отбранителна индустрия вече напълно премина на военна основа – до началото на лятото се очаква масово снабдяване на войските с нова техника (от заводи, а не от складове).

В същото време Украйна е изтощена – западните оръжейни доставки не могат да покрият нарастващите нужди.

Военен анализатор Стивън Бидъл от Колумбийския университет казва, че основните отбранителни тенденции през следващите седмици – и след това години – са използването на автономни оръжия и системи за противовъздушна отбрана. Точно за това ще трябва да се замислят, например, САЩ, които сериозно се готвят за война с Китай за Тайван. Или Иран, заплашен от Израел.

Западните, а и руските експерти са изненадани от изключително ограничената роля на авиацията в конфликта в Украйна. Особено като се вземат предвид гигантските средства, инвестирани от различни страни в разработването на стелт самолети или изтребители от последно поколение.

Причината е нарастването на ефективността на системите за ПВО, които с помощта на ракети земя-въздух могат да осигурят овладяване на въздушното пространство. Русия използва ефективно своите системи за противовъздушна отбрана „Тор“, „Шел“, „Триумф“ и др. Естествено, не само срещу украинската авиация. Особено като се има предвид, че голяма част от самолетите и хеликоптерите на въоръжените сили на Украйна вече са свалени.

Проверка по рама

Все по-често руските системи за противовъздушна отбрана трябва да работят по ракетни цели – това са преди всичко ракетите MLRS, които се изстрелват от системи HIMARS. Още през януари руското министерство на отбраната официално потвърди, че бойните екипажи на „Shell“ са се научили да работят според MLRS (имаше трудности с факта, че ракетата е балистична цел на голяма височина).

Сега руската противовъздушна отбрана ще бъде насочена към нова цел – това са американските прецизни бомби JDAM-ER, които режимът в Киев ще получи в резултат на посещението Джо Байдън. Освен това безценният боен опит, натрупан по време на специалната операция, се използва при производството на ракетната система С-500 „Прометей“.

Украинският конфликт показа, че страните се нуждаят от батерии за противовъздушна отбрана в големи количества, казва Стивън Бидъл. Тази задача обаче е много трудна, като се има предвид високата цена на съвременните системи за противовъздушна отбрана: например една батарея на американските „Пейтриоти“ струва над 1 милиард долара. Тоест в условията на засилени въздушни битки само богатите държави могат да си позволят да се защитават.

На украинците им е лесно – НАТО мисли и им плаща. Миналата година режимът в Киев получи безплатно американските системи за противовъздушна отбрана IRIS-T и норвежките NASAMS. Patriot и HAWK (и двата от САЩ), Crotale (Франция) и по-мобилни, на шасито Viktor (Чехия), се подготвят за трансфер.

Словакия също предаде своите С-300 на украинците, а Гърция обеща да предостави същите системи. Гръцката армия вече е въоръжена с две батареи С-300, закупени от страната по време на изострянето на отношенията с Турция. Комплексите бяха тествани за първи път през 2013 г. и оттогава са в готовност. Реекспортът на руски оръжия за Украйна несъмнено ще бъде грубо нарушение на договора от страна на Гърция.

Фейн Грейууд: Украйна се превърна в бойно поле за евтини и смъртоносни дронове

Магазин за Акумулатори

От началото на спецоперацията са свалени общо 597 украински самолета и хеликоптера, а дронове – 3222. Цифрите говорят сами за себе си: украинският конфликт доведе до процъфтяване на автономните (безпилотни) оръжия – те са много по-евтини, и по смъртност по нищо не отстъпват на пилотираните апарати, пише Фейн Грейуд в рубриката за външна политика.

Възможностите на Русия и Украйна бяха почти сравними. И въпросът изобщо не е, че въоръжените сили на Украйна получиха безпилотни самолети на НАТО (например американския Switchblade), а защото самите украинци развиха своя собствена индустрия за дронове.

От началото на конфликта в Донбас през 2014 г. леките търговски дронове са преустроени за военни цели. Имаше дори няколко доброволчески организации (като Aerorozvidka), чиито членове уж безплатно преобразуваха търговски дронове за военни цели. Включително за саботаж срещу мирното население на Донбас. В същото време Украйна не успя да създаде собствен напълно автономен дрон.

Широкото използване на дронове в Украйна предизвика огромен интерес към тези оръжия по целия свят. Иран обаче остава лидер и бързо натрупва опит за своята програма за разработване на дронове. Ирански дронове са готови да купят много страни, включително Китай.

Западът обвини Иран, че доставя на руските войски три вида бойни дронове – Шахед-131, Шахед-136 и Мохаджер-6. Страните отрекоха доставката, а Западът, както винаги, не предостави обективни аргументи и доказателства. Руският „Герани-2“ има иранска основа, която е доказала най-висока ефективност в Украйна.

Вярно, дори „Геран-2“ не работи без оператор. Така че следващата стъпка е да създадем следващо поколение автономни дронове, програмирани да атакуват без човешка намеса. Решението за удар се взема от изкуствен интелект.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ