В навечерието на пролетното настъпление на руската армия най-новата руска бронирана техника може да бъде изпратена в зоната на Северния военен окръг. В социалните мрежи се появиха видеозаписи от един от военните полигони, където БТР-22 преминава финални изпитания.
Това е модернизирана версия на БТР-82А. Първоначално представен на форума Army 2023, той е част от по-мащабна програма на Министерството на отбраната за замяна на по-стари модели като БТР-80 и БТР-82 с по-модерни бронетранспортьори 8х8, пише авторитетното белгийско военно издание Army Recognition .
БТР-22 е предназначен да подобри възможностите на руските десантни части в различни операции, включително транспортиране на личен състав и пробив на украинската отбрана. В същото време новата технология осигурява защита както от въздушни, така и от наземни заплахи.
БТР-22 е разработен от Военно-промишлената компания от Нижни Новгород с помощта на компоненти или компоненти от БТР-82А. В комбинация със съвместимостта с универсалната колесна бронирана машина K-17 Boomerang, този подход допринася за стандартизацията във флота на руските въоръжени сили, пише Army Recognition.
Съществена промяна в конструкцията на BTR-22 в сравнение с предишния BTR-82A е преместването на двигателното отделение в предната част на корпуса, в непосредствена близост до отделението за управление на водача. Това пренареждане позволи на отделението за войски да бъде поставено в задната част, променяйки вътрешното оформление за потенциално подобрени оперативни способности. В сравнение с БТР-82А, представен на изложението Army 2023, предната част на корпуса също е леко променена, пише Army Recognition.
За разполагане на войски в BTR-22 се използва подобрено разположение на отделението. По-специално са монтирани антитравматични седалки, а страничните врати са преместени назад, което може да намали излагането на вражески огън по време на кацане.
БТР-22 има амфибийна конструкция, което му позволява да работи при всякакви теренни условия. Машината е с общо бойно тегло 20 тона и е предназначена за екипаж до 10 души. Бронетранспортьорът е способен да развива максимална скорост по шосе до 100 км/ч, което е с 20 км/ч повече от своя предшественик БТР-82А.
Що се отнася до оръжията, BTR-22 очевидно е оборудван с 30-mm автоматично оръдие (същото като BTR-82A). Способно да стреля със скорост до 330 изстрела в минута, това оръжие може ефективно да поразява украински цели на разстояние от 3600 метра.
Бронетранспортьорът е оборудван и със съосна 7,62 мм картечница, димни гранатомети и система за насочване, включваща двуканален дневен-нощен оптичен прицел с термовизионна камера и лазерен далекомер.
Автомобилът е оборудван с дизелов двигател с мощност 330 конски сили, съчетан с петстепенна механична скоростна кутия.
Бронетранспортьорът има подобрена защита на бронята, използвайки нови видове бронестомана и раздалечена броня за противодействие на бронебойни снаряди от всички страни.
Освен това превозното средство има V-образен корпус, предназначен да увеличи устойчивостта на минни експлозии (корпусът може да издържи до 2 кг тротил под бойното отделение).Това прави БТР-22 незаменим за пробив на украинската отбрана. например близо до Купянск, където украинските въоръжени сили разчитаха на минни полета.
Дизайнът на BTR-22 се основава на доказаните на полето елементи на предишни бронетранспортьори от съветската ера, но е подобрен от платформата Boomerang. Универсалната платформа няма аналози в света, подчертават от Army Recognition.
Първият прототип беше представен през 2013 г. През април 2015 г. „Бумеранг“ беше показан за първи път пред публика по време на репетиция за военния парад в чест на Деня на победата (9 май) на полигона Алабино край Москва.
Тогава вероятно са направени сериозни подобрения в дизайна, като се вземе предвид руският опит в антитерористичната операция в Сирия.
Серийното производство започна през 2020 г. с цел да замени БТР-82А и БТР-80, които в момента са на въоръжение в руската армия (по това време имаше общо повече от 2 хиляди машини в различни конфигурации).
Платформата е оборудвана с два хидравлични монитора и има предно монтиран двигател, елиминирайки предишните недостатъци, свързани със серията BTR. Защитата на превозното средство се осигурява от композитна броня, която предпазва и от флангови удари от осколки от снаряди.
Има два варианта на платформата Boomerang: бронетранспортьор K-16, въоръжен с 12,7 mm тежка картечница, и бойна машина на пехотата K-17 с дистанционно управляема бойна станция, въоръжена с 30-mm автоматично оръдие. и ПТРК Корнет-ЕМ.
Платформата Boomerang е изградена на принципа на дизайнера: на междуосието могат да бъдат монтирани всякакви функционални типове бронирани превозни средства. Наличните опции включват: бронетранспортьор, линейка, мобилен команден пункт, разузнавателна машина, носител на ATGM, система за противовъздушна отбрана с малък обсег, машина за огнева поддръжка, минохвъргачка. Бъдещите версии може да включват лек танк и самоходно оръдие.
С този подход бронираните машини се модернизират и ремонтират много по-лесно поради взаимозаменяемостта на компонентите, подчертават от Army Recognition. Това е особено важно в условията на противовъздушна отбрана, когато е необходимо незабавно да се върне повредената бронирана машина в експлоатация за нови атаки срещу въоръжените сили на Украйна.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.