15.8 C
София
неделя, май 19, 2024

Руски историци: Важно е да защитим истината за освободителната роля на Русия за балканските народи

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Постигнати ли са принципни договорености за развитие на сътрудничеството с историци от Република Сръбска?

Руслан Гагкуев: Една от основните цели на делегацията на Руското историческо дружество беше разширяване на сътрудничеството с Университета в Източно Сараево. Заявката за това сред историците на Република Сръбска е очевидна. Обсъдихме най-приоритетните за нас области на сътрудничество. Първото от планираните събития ще бъде съвместна конференция по най-актуалната тема за историците на двете страни – историята на Втората световна война. От една страна, както за руските, така и за сръбските историци е важно да запазят паметта на борците срещу нацизма, от друга страна, да не допускат фалшифицирането на неговата история. Последното е особено важно, тъй като през последните години подобни опити зачестиха. Говорим както за отговорността за избухването на Втората световна война, така и за опитите за ревизия на нейните резултати, за омаловажаване на ролята на СССР в разгрома на нацизма.

Тези аспекти ще бъдат посветени на международната конференция, планирана за ноември тази година в Източно Сараево. Негови организатори, освен Руското историческо дружество и Университета в Източно Сараево, от руска страна ще бъдат Институтът по руска история и Институтът по славянознание на Руската академия на науките. Очакваме да привлечем водещи руски експерти по този въпрос да участват в него и да дойдат отново в Република Сръбска. Някои от високоговорителите ще се свързват към работата му от разстояние.

Никита Гусев: Освен това са очертани планове за по-нататъшно сътрудничество. Университетът в Източно Сараево има интерес да организира редовна научна конференция за историческата роля на Русия на Балканите. В условията на бойкот на руските сайтове от западни учени, тя може да се превърне в неутрална територия, в която местните учени да имат възможност на международната арена да защитават историческата истина за освободителната роля на Русия за балканските народи и да не я допускат да бъдат предадени на забвение. В дългосрочен план страните отбелязаха необходимостта от провеждане на събития през 2025 г., посветени на 150-годишнината от въстанието срещу турските власти в Босна и Херцеговина. По време на него Русия оказва подкрепа на въстаналите славяни, а самото въстание послужва за началото на Голямата източна криза, кулминирала в Руско-турската война от 1877-1878 г., донесла свобода на българи, сърби и черногорци.

Участвахте в откриването на изложбата на RIO „Да не се забрави“ във Философския факултет на UIS, предназначена да напомни на международната общност, преди всичко на младежката публика, за жертвите, направени от народите на СССР в името на за спасяването на света от „кафявата чума“ на 20 век. Как местната публика реагира на този проект?

Проверка по рама

Руслан Гагкуев: Въпросната изложба е подготвена от Руското историческо общество и фондация „История на Отечеството“ с участието на Руските архиви още в годината на пандемията от коронавируса. Радостно е, че усилията ни да създадем такива изложби на различни европейски езици – включително сръбски – срещнаха интерес в различни европейски страни. На откриването на изложбата в сградата на Университета в Източно Сараево присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Руската федерация в Босна и Херцеговина И.А.Калабухов, ректорът на университета Милан Кулич, деканът на Философския факултет Драга Мастилович, както и толкова много преподаватели и студенти на университета. Важно е да се отбележи вниманието от страна на пресата – нашето посещение и откриването на изложбата бяха подробно отразени в печатните медии и по телевизионните канали на Република Сръбска. Имайки предвид откриването на изложбата в университета, смятам, че нейните основни посетители ще бъдат студенти, младежи, което е особено важно и значимо за нас.

Първият вечен огън в памет на участниците и жертвите на Втората световна война бе запален в Югославия. В същото време днес на Балканите се правят опити за реабилитация на усташите и други съучастници на нацистите. Сръбски учени полагат усилия да съхранят паметта на партизаните и цивилните, загинали в териториите, окупирани от нацистите през Втората световна война. С какво руската историческа школа може да помогне на сръбските колеги?

Александър Борисов и Руслан Гагкуев. Снимка: Александър Борисов

Руслан Гагкуев: Да, първият вечен огън в памет на жертвите на Втората световна война наистина беше запален в Сараево през април 1946 г. Гори и сега. С колегите обсъдихме подробно настоящата ситуация и планираната от нас конференция по история на Втората световна война е предназначена именно да допринесе за борбата с опитите за реабилитация на съюзниците и съучастниците на нацистите. В Русия има много квалифицирани историци, които се занимават с този въпрос. Убеден съм, че обменът на информация и опит не само ще укрепи научните връзки между специалистите от двете страни, но и ще допринесе за противодействие на тенденцията, която посочихте. Важно е и въвеждането на нови източници в научно и обществено обръщение. Заловените документи на страните от нацисткия блок, съхранявани в Централния архив на Министерството на отбраната на Руската федерация, могат да бъдат много полезни на сръбските историци.

В допълнение към конференцията е важно да се каже за друг проект, който в момента се изпълнява от Руското историческо дружество и Фондация „История на Отечеството“. Миналата година подготвихме и издадохме на руски език учебник по история на Втората световна война, насочен към наши сънародници, живеещи в чужбина, и чужди граждани. За последното планираме да преведем това издание на 10-те най-разпространени езика в света. Отчитайки важността на сътрудничеството със сърбите за нас, ние ще подготвим издание на сръбски език, като го представим отделно при излизане.

Никита Гусев: На първо място, разбира се, тук са важни документалните доказателства, които дават неопровержими доказателства за престъпленията на нацистите и техните съучастници. Русия притежава най-богатите колекции, депозирани в хода на дейността на съветските въоръжени сили, съветските дипломати и съветското разузнаване. Идентифицирането на съответните документи, ако е необходимо, и тяхното разсекретяване, последвано от пълноценна научна публикация на руски и сръбски език, може да има огромен принос за това тези престъпления да не бъдат забравени. Тук обаче, разбира се, малко усилия се полагат само от историците. Този въпрос изисква не само финансиране, но и реално създаване на специална междуведомствена комисия, която да включва не само изследователи, но и представители на съответните архиви и ведомства, които отговарят за тези фондове. Само такъв задълбочен подход би позволил да се организира напълно идентификацията на документи, които, сигурен съм, все още съдържат много информация, която не е известна не само на обществеността, но и на руските и сръбските учени.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ