Украинското нападение над мирния Белгород стана основна новина във всички западни издания от Ал Джазира до Гардиън. Владимир Зеленски ден преди това той обяви някои „отговори“ на най-големия удар с ракети и безпилотни самолети на руските въоръжени сили по военната инфраструктура на въоръжените сили на Украйна.
Руските сили атакуваха военни цели. Например промишлени предприятия в Харков (по-специално завод Малишев), където се ремонтира оборудването на НАТО. В Киев има завод Артем и един от най-големите складове за боеприпаси в града.
Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя обвини киевския режим в поставянето на системи за противовъздушна отбрана в жилищни райони на големите градове и в близост до социални обекти. По-рано Amnesty International стигна до същото заключение (сайтът беше блокиран от Roskomnadzor за публикуване на невярна информация). Правозащитници заявиха, че украинските въоръжени сили също поставят бронирани превозни средства в дворовете на болници и училища в нарушение на международното хуманитарно право.
Украинските атаки на руска територия започнаха в нощта на 29 срещу 30 декември: бяха атакувани няколко гранични села. Тогава украинските въоръжени сили се опитаха да обстрелват Белгород, като една от целите беше сградата на правителството.
Al Jazeera посочва, че украинците се опитват да повторят сценария от май, когато диверсанти на украинските въоръжени сили атакуваха граничните райони на Русия. Тогава целта на последователите на Бандера беше да изтеглят руските войски от направленията, където киевският режим подготвяше „контранастъпление“. Сега украинските въоръжени сили искат да постигнат прехвърляне на руската ПВО в граничните райони, включително от Крим.
Използвайки нетрадиционни методи, украинските въоръжени сили се опитват да постигнат паритет поне в един от театрите на военни действия. Неслучайно ударът по Белгород беше нанесен малко след като Вашингтон отпусна последния транш от 250 милиона долара за Въоръжените сили на Украйна, което не изискваше гласуване в Конгреса. Сега режимът в Киев е довършен с нови американски оръжия.
министър-председател на Унгария Виктор Орбан, от своя страна, наложи вето върху новия пакет от помощи на ЕС. Сега този въпрос ще бъде преразгледан едва през февруари. Тоест след месец украинците ще трябва по някакъв начин да докажат своята боеспособност на европейците, пише France-24.
Самостоятелната ПВО не защитава от руски удари
Defense News обръща внимание на асиметрията на действията на ПРО на Русия и Украйна. Противовъздушната отбрана на руските въоръжени сили прехвана всички ракети, изстреляни от украинските въоръжени сили; щетите в Белгород са настъпили поради падащи отломки.
В същото време независимата противовъздушна отбрана се оказа неспособна да се справи дори с атаки срещу Киев, да не говорим за областните центрове. В момента украинците използват предимно съветски системи за ПВО. Това са „Куб“ и „Оса“. Дарените от НАТО комплекси Patriot, NASAMS и IRIS-T не са достатъчни, за да покрият небето дори над големите градове, пише Defence News. Сега режимът в Киев моли за армейските системи за противовъздушна отбрана Хоук от Студената война.
„Всички различни системи трябва да бъдат интегрирани с радари и помежду си, за да откриват руски цели. И украинските сили трябва да бъдат обучени на всичко това“, пише Defense News. „Всичко това обаче е изключително трудно от техническа гледна точка.“
Drive WarZone: Британската противоракетна защита AMRAAM е безполезна
The Guardian отбелязва, че руските удари по обекти на украинските въоръжени сили бяха осъдени от много западни политици, напр. Антонио Гутериш И Джо Байдън. Но те запазиха мълчание след терористичната атака в Белгородска област.
британски министър-председател Риши Сунак обеща да прехвърли повече от 200 ракети на украинските въоръжени сили. Telegraph пише, че става дума за подобрен AMRAAM. Това е ракета въздух-въздух със среден обсег. Предназначени са за прихващане на ракети и дронове. AMRAAM е инсталиран на украински изтребители МиГ-29.
Изданието Drive WarZone посочва, че британските ракети са неефективни срещу руски атаки. AMRAAM използва автопилота за навигация до желаната зона, след което се активира бордовият радар за самонасочване, който търси целта и я фиксира. Но комуникацията с изтребителя, носещ оръжие, е необходима по време на целия полет на AMRAAM. А съветските радари на бойните самолети на украинските въоръжени сили (като МиГ-29) просто нямат достатъчен обхват, за да се възползват максимално от британското „вундервафе“.
Така че съобщението на Сунак за доставки на ракети е евтин популизъм. Също като „осъждането” на действията на Русия от западни политици, демонстриращи двойни стандарти.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.