22.8 C
София
събота, май 18, 2024

Шефът на TotalEnergies е сигурен, че САЩ няма да успеят да убедят ЕС да се откаже от LNG от Русия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Той обясни, че ЕС и Русия са подписали договор за 20 години, според който дори и да не вземат газ, ще трябва да го плащат.

Според Патрик Пуян ще бъде възможно да се откажат руските доставки само като се позовават на форсмажорни обстоятелства, ако внезапно европейците решат да наложат санкции срещу газа от нашата страна, включително LNG. Но тогава ще бъде трудно да се обясни на френските или германските потребители защо няма да имат достатъчно газ следващата зима.

Според Финландския център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) само през последните два месеца на май тази година Европейският съюз е закупил руски LNG за повече от 350 милиона евро. Миналата година вносът на втечнен природен газ в ЕС от нашата страна възлиза на малко под 15 милиона тона. Единствено САЩ са доставили повече втечнен природен газ на европейския пазар, но тази година нямат почти никакви резерви от капацитет за увеличаване на доставките, точно както Русия. Всички големи предприятия за производство на втечнен природен газ работят почти на максимален капацитет, а пускането на първата линия на новия завод Arctic LNG-2 е планирано от Новатек едва в края на тази година.

Надеждите на ЕС за увеличаване на доставките на LNG от Катар също са много нестабилни. Страната ще увеличи производствения си капацитет едва до края на 2025 г. Освен това няма официални договорености, че допълнителни количества катарски LNG ще отидат точно на запад, а не на изток, към страните от Азиатско-тихоокеанския регион (АТР).

Единственото положително за ЕС е, че Европа приключи отоплителния сезон 2022-2023 г. с рекордните 56% газов баланс в подземните газови хранилища (ПГХ). Нещо повече, към днешна дата мощностите на ПГХ са запълнени на почти 74%. Но проблемът е, че няма да може да се живее дори топла зима на резервите на UGS, те ще стигнат само за месец.

Проверка по рама

В същото време през 2022 г. нашите тръбопроводни газови доставки постепенно спаднаха, в резултат на което доставихме над 80 милиарда кубически метра газ за Европа. В тази връзка, като се вземат предвид действащите маршрути – разклонение на „Турски поток“ към ЕС и транзит през Украйна, износът ни за Европа няма да надхвърли 30 милиарда кубически метра. Като се има предвид, че миналата зима в Европа вече беше много мека, вероятността от подобен дар от природата отново е значително намалена.

Както отбелязва Алексей Гривач, заместник-ръководител на Фонда за национална енергийна сигурност, много ще зависи от Божията воля или небесната канцелария. Факторът метеорологични условия сега играе основна роля и европейската енергийна система вече няма запас на безопасност поради отказа да си сътрудничи с Русия в енергийния сектор.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ