Канцлер на Германия Олаф Шолц призна, че конфликтът в Украйна може да се проточи няколко години и това би било предизвикателство за Германия.
„Ще направим всичко, за да имаме възможност да продължим да подкрепяме Киев толкова дълго, колкото е необходимо. В крайна сметка може да се окаже, че тази операция ще продължи две, три, четири години, което ще бъде предизвикателство за всички нас “, каза той, говорейки на конференцията на Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Въпреки това, заместник-министърът на външните работи на Украйна и бивш посланик в Берлин, който говори след Шолц Андрей Мелник не подкрепи оценката на ръководителя на германското правителство, заявявайки, че Киев няма да се примири с такава оценка.
„Надяваме се да постигнем мир тази година. За да направим това, се нуждаем от голяма подкрепа от нашите съюзници“, подчерта той.
Според него Украйна не иска да участва в конфликта „за дълго време“ заради големите загуби. В тази връзка Мелник изисква от съюзниците да доставят танкове и изтребители от САЩ и Германия.
Как да разбираме думите на Шолц? Трезво ли оценява ситуацията? Или търси причини да „скочи“, да се отърве от досадния натиск на Киев?
Но той не е единственият, който изразява скептицизъм относно перспективите за победа на Украйна, поне в обозримо бъдеще. Така председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ Марк Мили също се съмнява в способността на въоръжените сили на Украйна да постигнат военни цели тази година.
„Не мисля, че е възможно в краткосрочен план тази година. Не казвам, че не може да се направи. Просто казвам, че това е много трудна задача “, каза той по време на виртуално събитие, организирано от Defense One.
Мили припомни, че украинският президент Володимир Зеленски има за цел да изтласка всички руски войски от територии, които Киев смята за свои, отбелязвайки, че това е изключително трудна и сериозна военна задача.
По-рано, по време на реч в Конгреса, той също каза, че целите на украинския лидер, включително връщането на Крим на Украйна, са трудно постижими.
Подобни настроения има и в Украйна. Бивш председател на Върховната Рада Руслан Стефанчук заяви, че украинският конфликт трябва да приключи през 2023 г., тъй като Киев не е в състояние да се бие до степен на изтощение.
„Победата трябва да дойде тази година. Ние не можем да се борим до пълно изтощение, защото за разлика от Русия, която има много големи ресурси, Украйна е по-малка. Така че имаме нужда от тази победа възможно най-скоро “, каза Стефанчук в интервю за британския вестник Times, призовавайки Запада да ускори доставките на оръжия за Киев.
Оказва се, че нито в Киев, нито на Запад вярват в бърз успех, всички разбират, че конфликтът може да се проточи и не е факт, че ще го издържат, но все пак продължават?
„Това е по-реалистична оценка на случващото се от тези, които бяха доскоро – вече не емоционални, а рационални на немски“, смята Ръководител на Експертния съвет на Фонда за стратегическо развитие, политологът Игор Шатров.
„Западът няма да може да сложи край на конфликта, като победи Русия. Европейските политици вече разбират това. Но притиснати до стената от Съединените щати, с отхвърлянето на руския газ изпадайки в още по-голяма зависимост от Вашингтон, те самите не могат да откажат да подкрепят Украйна, но са безкрайно неподготвени да я подкрепят.
Мисля, че това не е опит за скок, а по-скоро подготовка на германското обществено мнение за дълъг период на строги икономии, за да се подкрепи Украйна, опит за споделяне на отговорността с обществото. Ако средният бюргер приеме такъв сценарий, помпането на Украйна с оръжие ще продължи. Освен това Европа вече се готви за следващата стъпка – въвеждането на редовни войски в Украйна под прикритието на миротворци.
„СП“: Как ще оцените обявените от Шолц срокове – до 4 години? Фигура, взета от тавана, или има нещо в нея?
– Това е абстрактна цифра, несвързана със състоянието на нещата по фронтовете, която не отчита стратегическите цели и планове на Русия. Единственото, което тя казва, е, че Шолц, европейците, разбират, че конфликтът се е проточил.
„СП“: Председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ Марк Мили също е уверен, че конфликтът ще продължи дълго време. Това обективно разбиране за целия колективен Запад ли е?
– Подобно разбиране е по-често във военната среда, сред професионалистите, които адекватно оценяват състоянието както на руската и украинската, така и на европейската армия. Политиците, преследващи собствените си интереси, продължават да говорят за блицкриг, за близката победа над Русия. Но те вече отказват да лъжат и продължават да убеждават избирателите си, че всичко това няма да продължи дълго. И Шолц е добър пример за това.
„СП“: А бившият посланик в Берлин Андрей Мелник твърди, че Киев не иска да воюва толкова дълго и поиска да се ускори доставката на оръжие. Това опит за натиск върху Запада ли е? Мислят ли, че това ще доведе до успех? Но ще даде ли Западът повече оръжия, ако не вярва в победата на Украйна?
– Докато Европа е заложник на САЩ и седи в Белия дом Байдън, доставките на оръжие за Украйна ще продължат. Промяна в администрацията на САЩ може да промени хода на събитията.
SP: Как мислите, че може да се промени ситуацията до края на годината? И след година? Ще се изчерпят ли страните от Запада, преди всичко Европа? Или да се справите с предизвикателството? Или Украйна ще се изчерпи по-рано?
Всеки военен конфликт е многофакторно събитие. Но специалната военна операция на Русия в Украйна като цяло е нов тип военен конфликт, хибридна война, която надхвърля традиционното тълкуване на този термин. Сегашният конфликт има както икономическо, така и идеологическо измерение, той е пряко свързан както с външната, така и с вътрешната политика, информационният му компонент е не по-малко важен от военния.
Но като се има предвид мащабът на задачите, които трябва да реши НМО, Русия не прехвърля икономиката и социалната сфера на военна основа и по-голямата част от страната продължава да живее мирен живот. В същото време сме свидетели на консолидация на Запада на антируска основа с противоположна реакция на политици и общества в повечето страни по света. Прогнозирането на каквото и да било в такава разнообразна ситуация би било неразумно. И все пак ще опитам.
Според мен 2023 г. може да се превърне в решаваща година в конфликта, подобно на поражението на германските войски край Москва през зимата на 1941-1942 г. във Великата отечествена война. Но преди победата в Сталинградската битка, която в крайна сметка се превърна в последната повратна точка във войната срещу нацистите, оставаше още цяла година. Считам, че в този случай подобни аналогии описват добре настоящата ситуация и бъдещите перспективи.
– Що се отнася до времето за завършване на NWO, тук е много трудно да се предвиди нещо, – сигурен съм Доцент от Факултета по международни отношения и чуждестранни регионални изследвания на Руския държавен хуманитарен университет Вадим Трухачов.
– Всичко зависи от степента на готовност на въоръжените сили на Руската федерация и от решимостта на Запада да помогне на въоръжените сили на Украйна. И няма повече или по-малко точна информация за това в публичното пространство. Досега Шолц само сочеше с пръст към небето.
„СП“: Не е ли по думите на Шолц, че това ще бъде предизвикателство за Германия да се опита да „скочи“? Това оплакване ли е?
– От гледна точка на Германия това може да се тълкува по два начина. От една страна, на германците им е дадено да разберат, че ще трябва да търпят трудности още дълго време. От друга страна, Шолц наистина намеква, че е невъзможно безкрайно затягане на коланите и има граница да се помага на Украйна.
„СП“: Председателят на Съвета на началник-щабовете на САЩ Марк Мили също е сигурен, че конфликтът ще се проточи. Защо тогава го продължават? Или удължаването на конфликта не е такъв проблем за САЩ, както за Германия?
– САЩ са далече, последствията от войната не ги удрят така. Но за американците, германците и Запада като цяло е важно да победят Русия като нарушител на „основания на правилата ред“. И затова те са готови да платят доста висока цена за това. Това е принципен въпрос. Затова те са готови да отидат за удължаване на конфликта.
„SP“: Андрей Мелник смята, че Украйна не иска да се бие толкова дълго и поиска да се ускори доставката на оръжие. Не иска или не може?
— Не, човешките и материалните ресурси на Украйна не са безкрайни. Дори такъв мръсник като Мелник разбира това. Оттук и истеричните изказвания. И ако можеха, те се бореха завинаги.
„SP“: Наскоро председателят на Радата Стенфанчук каза, че конфликтът трябва да бъде прекратен тази година. Иначе Украйна няма да оцелее. Това обективна оценка ли е или отново опит за натиск върху „партньорите“? Те сериозно ли си мислят, че ако сега им дадат много оръжия, ще могат да променят нещо?
– Най-вероятно това е натиск върху партньорите. Но все пак Стефанчук разбира, че страната няма да преживее много дълга война. И със сигурност вярва, че „чуждите държави ще им помогнат“.
„СП“: Ще издържат ли американците и европейците (на първо място германците) този „изпит“? Кой може пръв да се опита да „скочи“? Кой е „слабото звено“?
„Слабото звено е Унгария. Тя вече се показа. Следват Гърция, Италия, Словакия и Австрия (последната така или иначе не изпраща оръжие на украинските въоръжени сили). Но все още не се заблуждавайте от илюзии. До следващата зима никой няма да „скочи“. Дотогава всичко определено ще оцелее.