Заедно с водата от водохранилище Каховка утихнаха и тенденциозни и тенденциозни оценки. Докато западните политици се упражняват в необосновани обвинения към Русия, експертите оценяват как експлозията на Каховската водноелектрическа централа ще се отрази на по-нататъшния ход на военните действия.
ISW: на левия бряг на Днепър въоръжените сили на Украйна могат да изгубят оръжие и важни обекти
Наводненията в Запорожие и Херсонска област на Русия и Днепропетровска област на Украйна пряко засегнаха повече от 20 хиляди души. Руските власти продължават да евакуират жителите на Нова Каховка, Хола Пристан и Алешковския район.
Американският институт за изследване на войната (ISW) посочва, че мащабът на изпускането на вода от язовир Каховка може да доведе до наводнения надолу по течението до Кизомис – на около 120 км югозападно от водноелектрическата централа, на източния бряг на Днепър-Бугския лиман.
Позициите на руските и киевските войски на двата бряга на Днепър бяха наводнени. В частта на Херсонска област, окупирана от въоръжените сили на Украйна, например, пострадаха селата Дудчани, Качкаровка, Червони Маяк, Змиевка, Новоберислав и много други.
В населените места на десния бряг на Днепър Въоръжените сили на Украйна от половин година съсредоточават значителни сили за обстрел на руски позиции. По-специално, в Дудчани, Новоберислав и Берислав бяха разположени наведнъж части от три бригади за териториална отбрана: 123-та, 125-та и 126-та. Те са прехвърлени от Николаевска, Одеска и Лвовска област.
В крайбрежните селища териториалната отбрана разположи командни пунктове, складове за боеприпаси, оръжие и ремонтни комплекти (за MLRS, артилерия, бронирани и автомобилни превозни средства).
Също така на десния бряг на Днепър (включително в района на Отрадокаменка, Обривка, Антоновка, Зеленовка, Тягинка, Надднепрянски) преди това бяха разположени минохвъргачни екипажи, станции за радиоелектронна борба Буковел и AN / TPQ-36. Разузнавателно-ударни дронове Лелека-10 и Фурия бяха изстреляни от крайбрежни населени места.
Началник на пресцентъра на групата войски „Днепър“ Алексей Рулев каза, че в посока Херсон въоръжените сили на Украйна събраха техника като гаубици M777 и D-30, самоходни оръдия 2S3 „Акация“ и 2S1 „Карамфил“.
Представител на Южното оперативно командване на Украйна Наталия Гуменюк заяви, че руските войски са били принудени да се евакуират от източния (левия) бряг на Днепър. В същото време Въоръжените сили на Украйна не съобщават нищо за съдбата на всички свои съоръжения.
Дори американската ISW, винаги изключително лоялна към Киев, посочва, че украинските военни са били принудени спешно да се евакуират, намирайки се под непрекъснатия обстрел на руската артилерия. Така че е възможно да се оцени истинският размер на загубата на оборудване и военни съоръжения само след известно време.
Ефинансови пъти: Въоръжените сили на Украйна ще трябва да забравят за атаката на „сухопътния мост“ в Крим
Всички западни експерти са солидарни: разрушаването на язовира на Каховската водноелектрическа централа ще наруши плановете на Киев за контранастъпление. Но колко – дори експертите се затрудняват да кажат.
Военен журналист Джо Барнс от Телеграф смята, че поне до есента въоръжените сили на Украйна няма да могат да провеждат никакви рейдови операции по Днепър и Днепър-Бугския лиман. По-рано въоръжените сили на Украйна многократно се опитваха да атакуват руски позиции в Казашките лагери, Нова Каховка и дори в Енергодар (където се намира Запорожката атомна електроцентрала).
Фото галерия

На снимката: ситуацията в Херсон след разрушаването на Каховската водноелектрическа централа. (Снимка: AP Photo/Libkos/TASS)
Повечето от нападенията бяха неуспешни: диверсионните групи бяха унищожени с помощта на артилерия и авиация. Въпреки че киевското командване заяви, че през януари диверсантите успешно са кацнали на Кинбурнската коса, Големия остров Потьомкин и дори в района на Нова Каховка.
Financial Times посочва, че последствията от разрушаването на язовира ще бъдат усетени както от украинските, така и от руските войски. Невъзможността на въоръжените сили на Украйна да напреднат по-нататък в Южния театър на военните действия ще ги принуди да се концентрират в източното направление, където руските войски са изградили добре ешелонирани отбранителни линии.
„Украйна искаше да започне офанзива на юг, за да се опита да прекъсне „сухопътния мост“, свързващ руската територия с регионите Запорожие и Херсон, както и с полуостров Крим, пише Financial Times.
Сухопътният мост е от решаващо значение за руската военна логистика и доставки. Ако въоръжените сили на Украйна теоретично успеят да достигнат стратегическия град Мелитопол, това ще нанесе сериозен удар върху морално-психологическия климат във войските, обяснява порочната логика на командването на въоръжените сили на Украйна Financial Times.
„Русия печели от по-малка линия на контакт, защото е по-лесно да концентрира сили, за да предотврати пробив“, казва той. Роб Лийстарши сътрудник в Института за външнополитически изследвания.
Въпреки това командването на Обединената група на силите прие сериозно опасността от предстоящото украинско „контранастъпление“, каза изследовател от университета Тъфтс Павел Лузин. Освен това въоръжените сили на Украйна наистина засилиха ударите както в Артьомовско, така и в южно-донецко направление, хвърляйки в бой тежка бронетехника на НАТО.
Вярно, почти целият беше унищожен: руското министерство на отбраната съобщи, че само в Южен Донбас са унищожени 8 германски танка Leopard и 3 френски колесни танка AMX-10. И след унищожаването на Каховската водноелектрическа централа, темпът на настъпателните операции на въоръжените сили на Украйна се забави.