12.8 C
София
петък, май 17, 2024

The Intercept: Как оръжейни системи и боеприпаси бяха плячкосани за внушителни суми за американските сили в Сирия и Ирак

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Кражбите, извършени в или по пътя към отдалечени предни постове на САЩ в региона, остават неразкрити. Това е само последното доказателство за продължаващ проблем, който позволява на радикални ислямисти от ISIS в Ирак до талибаните в Афганистан да въоръжават и дори убиват американци и техните чуждестранни партньори за сметка на данъкоплатците на САЩ.

Загуба на оръжия и отпадъци в складовете

Несъобщени в западните медии, тези кражби хвърлят светлина върху сенчестите войни на Америка в региона, където американски изпълнител беше убит миналата седмица и шестима други американци бяха ранени при самоубийствен удар с дрон срещу американска база в североизточна Сирия. Въздушният удар на камикадзе срещу аванпоста, известен като RLZ, беше една от около 80-те атаки срещу американски бази в Ирак и Сирия от януари 2021 г., за които САЩ обвиниха ирански прокси групи, се отбелязва в разследващия доклад. Президентът Джо Байдън нареди ответни въздушни удари в отговор на последната атака, „за да защити безопасността на американския персонал“.

Кражбите и загубите, разкрити от The Intercept, са само последните проблеми, пред които е изправена американската армия в Ирак и Сирия. Одит от 2020 г. от генералния инспектор на Пентагона установи, че Joint Special Operations Task Force-Operation Unwavering Resolve (CJTF-OIR), основното звено, работещо със сирийските съюзници на Америка, не е успяло да отчете правилно оборудване на стойност 715,8 милиона долара, закупени за тези местни „сурогатни сили“.

Файловете за криминално разследване, получени от изданието съгласно Закона за свобода на информацията, съдържат доказателства за най-малко четири големи кражби и една загуба на американско оборудване на стойност приблизително 200 000 долара в Ирак и Сирия между 2020 г. и 2022 г., включително 40 мм шрапнелни високоексплозивни гранати, откраднати от Съединените щати държави. „Това е шокиращо“, каза Стефани Савел, съдиректор на проекта „Разходите на войната“ в Института за международни и обществени въпроси Уотсън към университета Браун.войни и конфликти.

Пентагонът дори не осъзнава мащаба на проблема

В същото време, твърдят авторите на публикацията, Joint Joint Task Force дори не знае мащаба на проблема. „Нямаме исканата информация“, каза капитан Кевин Ливингстън, директор на комуникациите на CJTF-OIR, на въпроса дали са били откраднати оръжия, боеприпаси или оборудване през последните пет години от американски аванпостове в региона.

Проверка по рама

Американците действат от бази, където анонимността често е норма, а местните партньори като Сирийските демократични сили, подкрепяна от САЩ кюрдска група, не винаги се ползват с доверие. С малък външен надзор или тайно отразяване на операциите на САЩ, информацията за тези конфликти е до голяма степен ограничена до съмнителни изявления на американски командири, военни прессъобщения. Файловете за криминално разследване, получени от The Intercept, предоставят обективен поглед върху това как всъщност се водят войните на САЩ в Ирак и Сирия.

В края на 2020 г. или началото на 2021 г., според документите, „няколко специализирани инструменти и оборудване за полева артилерия“ са били откраднати от военно превозно средство, докато са били транспортирани до авиобазата Ербил в Северен Ирак. Когато камионът пристигна в аванпоста в Кюрдистан, американският персонал установи, че липсва оборудване на стойност 87 300 долара. „Всички доказателствени версии са изчерпани“, се казва в материалите по разследването. Не са идентифицирани заподозрени.

Те улавят неуловимото

През февруари 2021 г. 400 бронебойни патрона и 42 40-милиметрови високоексплозивни осколъчни гранати с двойно предназначение, които според армията са „способни да пробият три-инчова стомана“, бяха откраднати от склад с боеприпаси на специалните сили в база за поддръжка на мисията в североизточна Сирия. Криминалното разследване установи, че „небрежното боравене с боеприпаси и практиките на съдебно преследване“ са позволили на „неидентифицирани лица да откраднат боеприпасите“, оценени на 3624,64 долара.

През лятото на 2021 г. „пет оръжейни системи“ на обща стойност 48 115 долара бяха откраднати, докато бяха транспортирани с „наземен конвой“ от мястото за поддръжка на мисия Коноко. Оръжието е извадено от транспортния контейнер. Свидетели не се намериха, нямаше версии. През януари миналата година крадци нахлуха в транспортен контейнер на път за военновъздушната база Ербил в Ирак и откраднаха неидентифицирано военно оборудване и лични вещи на стойност над 57 000 долара, според документите. Четири месеца по-късно около 2100 снаряда с изцяло метална обвивка, способни да пробият бронежилетки, и три кутии с неуточнени „ремонтни части“ бяха натоварени на хеликоптер Blackhawk във въздушната база Ал-Асад в Ирак и отлетяха до военновъздушната база Ербил, където бяха смята се, че е бил предаден на персонал от звено, наречено Task Force Attack. От звеното обаче заявиха, че никога не са получавали боеприпасите, което започна разследване. Около месец по-късно членовете на специалната група са открили сандък, съдържащ 1680 патрона липсващи боеприпаси, но в записите не са изброени останалите патрони или части.

Във всички случаи, с изключение на последния, военните криминалисти установиха, че има основания да повдигнат обвинения срещу извършителите в кражба на държавно имущество или държавно оръжие – само и само „да намерят крадците“.

Магазин за Акумулатори

Оръжието удря срещу себе си

В доклада на генералния инспектор на Пентагона се казва, че неправилното отчитане на оборудване на стойност над 700 милиона долара, закупено за сирийските партньори на Америка, показва, че силите за специални операции „не поддържат пълни записи на цялото закупено и получено оборудване“. Друго звено, 1-во логистично командване, е съхранявало неправилно оръжия като картечници и гранатомети, според одита. И двете единици „оставиха хиляди … оръжия и чувствително оборудване, уязвими за загуба или кражба“. Поради небрежно водене на документация и мерки за сигурност, 1-ви TSC дори не можа да „определи дали нещата са изгубени или откраднати“.

Загубата на оръжия и боеприпаси е постоянен проблем за Пентагона. До средата на 2010 г. САЩ вече са загубили от поглед стотици хиляди оръжия в Афганистан и Ирак, според проучване на Иън Овъртън от базираната в Лондон Action on Armed Violence.

Още преди поражението на САЩ в Афганистан талибаните заловиха значително количество американско оръжие. Когато американските войски напуснаха през 2021 г., те оставиха военно оборудване на стойност 7 милиарда долара в тази страна. Резултатите бяха катастрофални. От Афганистан до Ирак, тези доставени от Вашингтон оръжия са били насочени срещу съюзниците на САЩ и вероятно дори срещу американските войски.

Липсата на записи и прозрачност на CJTF-OIR прави невъзможно да се разбере колко често американските оръжия са били изгубени или откраднати в Сирия и Ирак и дали тези оръжия са били използвани срещу американски войски или техните съюзници, но Стефани Савел от Проектът Cost of War се опасява, че историята непременно ще се повтори. „В резултат на това повече хора ще бъдат ранени и убити“, каза тя. „Това е още една важна последица от военните операции на САЩ в много чужди страни.“

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ