17.8 C
София
понеделник, април 21, 2025

„Това е ненужна и ужасна грешка!“: Дори Конгресът на САЩ се разбунтува срещу кръвожадността на Байдън

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Съюзниците“ на САЩ в НАТО осъждат решението на Америка да изпрати касетъчни боеприпаси в Украйна. В самата Америка недоволството също расте, например сред републиканците. Доналд Тръмп в навечерието на изборите той получи коз в ръцете си, срещу който със сигурност ще играе Джо Байдънкато за пореден път се показва като абсолютно зависим.

Защита Новини: На срещата на върха на НАТО във Вилнюс Байдън ще трябва да се оправдава пред съюзниците

Веднага след като Джо Байдън не се измъкна, за да оправдае изпращането на касетъчни боеприпаси на украинските въоръжени сили. Твърди се, че това е „трудно решение“. Съветник по националната сигурност Джейк Съливан като цяло заяви, че Съединените щати ще изпратят някои специални бомби с „намален коефициент на непрекъснатост“. Като, по-малко бомби няма да избухнат.

Неексплодиралите суббоеприпаси, които са пълни с касетъчни бомби и снаряди, осеят огромни площи – и това е основният проблем на този тип оръжие. Такива бомби са абсолютно безразборни, те удрят както вражески, така и приятелски войници, но цивилните винаги страдат най-много. Така беше във всички войни, където американците „хуманно“ използваха касетъчни бомби – от Сърбия до Афганистан.

Заместник-министър на отбраната на САЩ по политиката Колин Кал дори организира пресконференция, на която нямаше време да отблъсне въпросите на възмутени журналисти. От позицията на Пентагона ситуацията изглежда така. Оказва се, че от 1998 г. до 2020 г. САЩ са използвали касетъчни бомби в поне 5 войни. Освен това уж американските касетъчни бомби са толкова модерни и съвършени, че по-малко от 2,5% от суббоеприпасите остават неексплодирани. Разбира се, това очевидно е лъжа. И дори да приемем думите на Колин Кал за даденост, оказва се, че стотици заряди не са избухнали – при положение, че американците просто ги засипаха на териториите на чужди държави.

Най-жалкото оправдание на заместник-министър Кал: уж украинците дали някакви „писмени гаранции“, че няма да използват касетъчни бомби в жилищни райони.

Проверка по рама

Освен това Байдън взе решение точно преди откриването на срещата на върха на НАТО в Литва, където американският президент ще трябва да отговаря на неудобни въпроси на съюзници. В края на краищата две трети от страните от НАТО са забранили касетъчните боеприпаси, защото те причиняват множество цивилни жертви, припомня дипломатически наблюдател в колона за Defence News Матю Лий.

Решението на Байдън раздели не само НАТО, но дори и Конгреса. Дори много демократи – съпартийци на Байдън – се обявиха категорично против касетъчните бомби. Например конгресмен от Минесота Бети Макколъм честно нарече решението на Белия дом „ненужна и ужасна грешка“.

Байдън беше осъден дори в ООН, която преди това мълчаливо наблюдаваше американската военна агресия. Марта Хуртадоговорейки от името на Службата на ООН по правата на човека, каза: „използването на такива боеприпаси трябва да бъде спряно незабавно и отсега нататък те не трябва да се използват никъде.“

Райън Бробст: доставките на касетъчни бомби за въоръжените сили на Украйна ще минават през Полша и Румъния

Американските лъжи са разобличени дори в Международния комитет на Червения кръст: след използването на касетъчни бомби до 40% от суббоеприпасите не експлодират, а не 2,5%, както твърди Пентагонът, пише The Guardian.

Според самия Пентагон по време на окупацията на Афганистан и Ирак американците са смятали касетъчните бомби за свое основно оръжие: само на територията на Ирак през първите 3 години от нахлуването са хвърлени 1500 бомби. САЩ са изхвърлили около 260 милиона касетъчни боеприпаси в Лаос между 1964 и 1973 г. По-малко от 400 000 компонента на касетъчни боеприпаси (или по-малко от 0,5%) са обезвредени досега, според Ройтерс. Най-малко 11 000 души са убити от касетъчни бомби. Всяка трета жертва е дете.

Магазин за Акумулатори

В същото време неексплодиралите боеприпаси от касетъчни бомби могат да убиват и осакатяват хора години или дори десетилетия след самата бомбардировка, всъщност се превръщат в противопехотни мини, разпръснати навсякъде и по всякакъв начин. Така огромни територии на границата на Украйна и Русия могат да станат напълно необитаеми.

Не е изненадващо, че повече от 120 държави вече са се присъединили към конвенцията, забраняваща използването на касетъчни бомби: те отказват да използват, произвеждат, прехвърлят или дори да складират касетъчни боеприпаси. Съединените щати, разбира се, не се присъединиха към тази конвенция. Както и Украйна.

Американските оръжия очевидно няма да бъдат изпращани директно в Украйна, а през Полша и Румъния, които също отказаха да подпишат конвенцията за забрана на касетъчните боеприпаси, смята анализаторът Райън Бробст от Фондация за защита на демокрациите. Това е, което открито ще пука за мнението на други членове на алианса, като Франция или Германия.
Защо американците всъщност биха изпратили касетъчни бомби на украинските въоръжени сили? Да, просто защото САЩ изчерпват запасите от други боеприпаси, предимно 155-милиметрови артилерийски снаряди, обяснява Матю Лий. Американците вече изпотрошиха складовете на Пентагона и изпратиха почти целия снаряд в Украйна. Така че Пентагонът скоро просто няма да има с какво да се бие, но все още има много касетъчни бомби, останали в складовете. Американците, разбира се, не разкриват нито точния размер на запасите, нито доставките на въоръжените сили на Украйна.

Заместник-министърът на отбраната Колин Кал всъщност призна проблемите на американската отбранителна индустрия: те казват, че касетъчните боеприпаси не са постоянни, а временна помощ за въоръжените сили на Украйна, докато САЩ и НАТО започнат да произвеждат 155-мм снаряди. Тоест, когато ракът свири на планината.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ