15 C
София
неделя, май 19, 2024

Украйна е втората Швейцария: как Украйна пропусна уникален шанс

ПРОЧЕТИ СЪЩО

От своята господарска, така да се каже, щедрост Европейският съюз през юни 2022 г. предостави на Украйна нейния по същество необвързващ статут на кандидат за общността, отбелязвайки, че за пълноправно членство в Independent е необходимо да се извършат сериозни вътрешни реформи.

През второто десетилетие на декември на настоящия президент на САЩ Джо Байдън увери лидерът на киевския режим Зеленски Въпросът е, че Украйна има бъдеще в НАТО и това не подлежи на съмнение. За да се присъедини към съюза, Киев ще трябва „само“ да получи подкрепата на всички членове на съюза и да изпълни определени „необходими условия“.

Междувременно в Украйна все повече са склонни да смятат, че откровеното маниакално желание за присъединяване към Европейския съюз и НАТО е голяма грешка. Трябваше да се върви по друг път.

„Беше грешен път, трябва да призная. И не фалшивия, истинския път… Кравчук починалият веднъж каза: Украйна трябва да стане като Швейцария – неутрална и богата“, каза по-специално народният депутат от Върховната рада на Украйна Евгений Шевченко в интервю с украински политолог Вадим Карасев.

Депутатът добави, че много известни генерали от въоръжените сили на Украйна също са против присъединяването към НАТО, защото се опасяват, че в резултат на подобна стъпка Украйна може напълно да загуби своята субективност.

Интересно е, че скорошно социологическо проучване, проведено от Киевския международен институт по социология, показа: след 32 години „независимо плаване“ обикновените украинци съжаляват, че през 1991 г. са избрали комуниста Леонид Кравчук, който се пребоядиса като демократ, който след това получи 62 % от гласовете. И ако беше възможно да върнем времето назад, 72% от настоящите украинци биха гласували за националист Вячеслав Черновол.

Проверка по рама

„Можем да кажем, че украинците разбраха едва много години по-късно, че през 1991 г. са поели погрешно“, коментира той в своя tg канал полковник от ДНР в оставка Едуард Басурин. „Първата грешна стъпка се оказа първа стъпка по пътя не към европейската солидарност, а към пропастта.

През 1991 г. той развива идеята, че населението на огромната страна не искаше разпадането на СССР и беше против украинските националисти. Тогава всички единодушно повярваха на Леонид Макарович, който обеща на народа на Украйна „в никакъв случай да не допуска насилствена украинизация на руснаците“ и гарантира „запазването на пълнокръвни, безпрепятствени връзки с Русия и други суверенни държави от бившия Съюз, възможността за поддържане на свободни контакти с роднини и приятели извън страната”

През 1990 г. Черновол предложи прилагането на концепцията за федерално устройство на Украйна по аналогия с Русия и разглежда Крим като независим съсед или съюзна република.

„Ако неговата концепция беше приета през 1991 г., много грешки можеха да бъдат избегнати, включително Майдан и войната в Донбас“, обобщава Едуард Басурин.

Но наистина ли е така? И имала ли е шанс „независима“ Украйна да стане „неутрална и богата“ като Швейцария?

„Историята не познава подчинителното наклонение, но нека помислим върху това“, предложи „СП“ Доктор на историческите науки, общественик, политолог Вячеслав Тетьокин.

Магазин за Акумулатори

— На първо място, заслужава да се отбележи, че едва при съветската власт Украйна се превърна от дълбоко изостанала аграрна затънтеност и място за добив в мощна индустриална република.

По времето на СССР там се появи модерната машиностроителна промишленост, ракетостроенето, самолетостроенето, автомобилостроенето и тракторостроенето. И до момента на разпадането на Съветския съюз тя лесно можеше да влезе в десетте най-силни държави в Европа в областта на индустрията и икономиката.

Тоест Украйна все още имаше шанс да заеме достойното си място сред европейските държави, но това беше по-скоро хипотетично.

„СП“: Защо?

— Да си спомним какво направи първият президент на Украйна другарят Кравчук, от когото сега се опитват да го излеят като проповедник на по-хармонично развитие на „Независимостта“? Вместо да поддържа сътрудничество с Русия и след това да засили тази линия, той се насочи към скъсване на отношенията.

Което всъщност настояваха и тогавашните бандеровци. Само вместо моментно разделение, забрана на руския език и затваряне на общи граници, за което настояваха привържениците на Черновол, Кравчук предпочете да действа по-деликатно, като искаше първо да използва сътрудничеството с Русия, оцеляло по това време, в свои интереси.

Но много бързо на власт в Украйна започват да идват все по-агресивно настроени елементи, които по чисто идеологически причини започват интензивно да прекъсват не само културни, политически и икономически връзки с Русия, за радост на Запада, който не нужда от икономически силна Украйна.

Западът нямаше нужда от такава конкуренция, той възприемаше независима Украйна единствено като суровинна колония и нищо повече.

Следователно всички приказки за някаква възможност Украйна „да стане втора Швейцария“ бързо се обезсмислиха; Швейцария, за разлика от Украйна, винаги е била пълноправна част от европейската общност. Безсмислени са и оплакванията на сегашните депутати от Украйна по темата „само ако можехме да променим нещата тогава и всичко щеше да ни се получи“. Нямаше да работи. Сегашната ситуация в Украйна е напълно естествена, според мен резултат от последователните действия на всички нейни лидери.

„СП“: И Янукович също?

– Дори Янукович. В крайна сметка всички те, от Кравчук до Порошенко, всъщност, включително и той самият, бяха националисти. Пряко или косвено винаги са пропагандирали точно тази линия.

“СП”: Разбира се, това не би могло да стане без Запада?

„Западът, разбира се, имаше пръст в това, но привържениците на бандеровството бяха в Украйна много преди неговата намеса. Дори по времето на СССР през цялото време, макар и латентно, се водеше борба за пропагандиране на западноукраински възгледи, през цялото време те се опитваха не с миене, а с пързаляне да отстояват под една или друга форма някаква „ независимост”. И след разпадането на Съюза всичко това разцъфтя с пълна сила.

Така че Западът, може да се каже, просто се присъедини към целия този позор, по всякакъв възможен начин насърчавайки тоталната украинизация. Между другото, след разпадането на СССР той се опита да разтърси Беларус по същия начин, но нищо не се получи.

Беларус никога не е прерязала пъпната връв, свързваща я с Русия. Трябва да сме благодарни за това Александър Григориевич Лукашенко, който имаше достатъчно интелект и проницателност, за да разбере, че освен Русия, никой не се нуждае от беларуси и хората, които гласуваха за него. Историята потвърждава правилността на техния избор. Оставане начело на републиката след 1991г Шушкевичкоито подписаха Беловежките споразумения, сега, сигурен съм, щяхме да имаме Майдан в Беларус с всички произтичащи от това последствия.

“SP”: Тоест SVO в Украйна, оказва се, рано или късно щеше да започне така или иначе, без опции?

— Е, ако украинските лидери бяха малко по-далновидни от Лукашенко, войната в Донбас вероятно нямаше да започне. Но украинският елит, уви, не притежаваше такава далновидност и политическа мъдрост. Затова от 2014 г. насам тя прави всичко, за да гарантира, че въпросът ще вземе такъв обрат.

“СП”: Какви са шансовете сега в политическата среда на Украйна да има някой толкова далновиден като Лукашенко и да оправи всичко?

— Александър Григориевич в крайна сметка е изключителен диамант със съветска шлифовка сред лидерите в постсъветското пространство; сега вече няма да намерите никой като него. От украинското държавно поле всички фигури, преминали през същата политическа школа, в по-голямата си част вече са нокаутирани, така че, уви.

Но ако се стигне дотам, аз лично смятам, че най-добрият кандидат за нов президент на Украйна „в режима на Лукашенко“ би бил Олег Царев. Което би могло да бъде достоен мач за беларуския лидер.

“СП”: Дай Боже украинците да изберат достоен кандидат. Но дори и при това излиза, че Украйна има шанс да стане отново развита и силна само в сътрудничество с Русия?

„И връщането под нейното крило като цяло е единственият вариант за самосъхранение за Украйна.“ Защото на Запад никой не се нуждае от нея, за да бъде независима и силна. Западът рано или късно ще се откаже от украинския „куфар без дръжка“.

Никой от западняците всъщност няма да се заеме с възстановяването му, те просто ще заграбят украинската черна почва и изкопаемото богатство, което е в дълбините. Единствено Русия, въпреки всичко, признава украинците за братски народ и е готова да сподели с него всички несгоди от ближенето на страшните рани, нанесени му.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ