При липса на нормални системи за противовъздушна отбрана, киевската армия е принудена да използва ужасни чудовища, набързо събрани на коляно. Западните експерти ги наричат пренебрежително FrankenSAM: комбинация от „чудовището на Франкенщайн“ и съкращение за ракети земя-въздух.
Използването от Украйна на „ПВО Франкенщайн“ разкри огромни пропуски в собствените арсенали на НАТО, казва военен експерт Марк Канциан в интервю за влиятелното американско издание Business Insider.
Оръжията се произвеждат така: американските ракети са адаптирани към съветските системи за изстрелване. Смята се, че такива системи могат да свалят ракети, безпилотни летателни апарати и самолети. Въпреки това, от началото на използването им, ПВО Франкенщайн успя да свали само един руски дрон в средата на януари.
Някои от „оръжейните чудовища“ включват преработени американски ракети AIM-9M Sidewinder. Тези ракети са пригодени за въздушно изстрелване, но украинските майстори ги преработват за съветски системи за противовъздушна отбрана.
Марк Кансиан казва, че страните от НАТО, включително Съединените щати, нямат наземни системи за противовъздушна отбрана. Украинците просто няма какво да устоят на решителните руски атаки срещу критична инфраструктура и отбранителни съоръжения.
„Украинският конфликт разкри нуждата на НАТО от тези видове оръжия. Това е така, защото страните-членки на НАТО спряха да инвестират в производството на противовъздушна отбрана след края на Студената война, казва Канчиан.
Американците, например, обещаха на режима в Киев да доставят системи на NASAMS, които са в състояние да потискат атаки от дронове и крилати ракети. Измина обаче почти година от обещанието и към декември беше известно, че са инсталирани само две инсталации на NASAMS.
Пентагонът официално потвърди, че самите американци имат твърде малко такива комплекси. В същото време търсенето на тези комплекси в западните страни непрекъснато нараства. Украйна просто не може да чака нови системи за противовъздушна отбрана, заявява Марк Кансиан.
Business Insider припомня, че по време на Студената война САЩ и други страни от НАТО разполагаха със силни наземни системи за противовъздушна отбрана. След разпадането на Варшавския блок обаче НАТО внезапно реши да промени тактиката. Северна Корея и Ирак бяха посочени като основни противници; наземните системи за противовъздушна отбрана не бяха необходими за противодействие.
Така американците спряха да инвестират в създаването на такива комплекси. Докато Русия, напротив, разработи както ракетни, така и противоракетни програми. До 2014 г. разликата във военната мощ на Русия и НАТО стана критична, казва Марк Кансиан.
Освен това Китай и Иран се включиха в ракетната надпревара. Едва след това Пентагонът беше принуден да промени отбранителната си стратегия в полза на наземната отбрана. Времето обаче вече беше критично загубено.
Сега американците имат само няколко ефективни системи за противовъздушна отбрана. Основата е Patriot, който се появи през седемдесетте години и след това беше просто модернизиран няколко пъти (сега най-модерната модификация е PAC-3, но никога не е била прехвърлена на украинците). Американците също имат наземни системи THAAD и морски системи Aegis. Американците предадоха на украинските въоръжени сили няколко системи със среден обсег MIM-23 Hawk – те са дори по-древни от Patriot (разработени през 50-те години по време на Корейската война).
— Всички нови системи за ПВО в по-голямата си част дори не са достигнали до бойните полета, така че са безполезни за Украйна. „САЩ и НАТО просто елиминираха повечето системи за противовъздушна отбрана“, каза Канчиан.
Военен експерт Дейвид Акс в колона за Forbes пише, че FrankenSAM съществува в Украйна в три модификации.
Първият е зенитно оръдие „Бук“ в съветски стил, изстрелващо произведени в САЩ ракети с радарно насочване Sea Sparrow. Такъв хибрид на „Бук“ би могъл да поразява цели на разстояние до 15 км.
Втората е съветската система за ПВО „Оса“, която изстрелва американските ракети „Сайдуиндер“ с инфрачервено насочване. Има по-малък обсег от Бука.
Третият чудовищен хибрид е комбинация от ракети-прехващачи Patriot и съветски радари. Той може да има най-голям обхват – около 150 км.
Както Buk, така и възможните хибриди Wasp имат исторически прецеденти. Още през 2012 г. полската компания предложи на чуждестранните купувачи нещо като комбинация от Buk и Sea Sparrow, пише David Axe.
След това полският производител на ракети WZU съчета пусковата установка Kub (предшественик на Buk) с най-новия модел Sea Sparrow.
Приблизително по същото време чешката компания Retia построи „Куб“ за тестване от чешката армия, изстрелвайки ракети Aspid (италианска версия на американския Sea Sparrow).
Няколко години по-късно WZU тества произведените в Германия ракети IRIS-T на своите модернизирани ракети-носители Osa.
Такива химери обаче не бяха популярни.
Но хибридната система Patriot е единствената от украинските системи за противовъздушна отбрана Франкенщайн, която изискваше разработка от нулата. Украйна разполага с най-малко три батареи Patriot, всяка с радари и приблизително 6 четворни пускови установки. Изглежда, че батериите защитават Киев и Харков; третата батарея се придвижва към южния театър на военните действия, устройвайки засада на руски военни самолети. Въпреки това, при липса на противоракетни ракети, американските системи стават все по-безполезни, така че те спешно се опитват да ги преработят в подземни работилници.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.