Британски журналисти от BBC News, които посетиха украински позиции край Бахмут, лично се убедиха, че украинските въоръжени сили са на изчерпване на артилерийските снаряди. Има недостиг на 155 mm, които се използват от самоходни оръдия на НАТО като M109A6 Paladin.
Украинските артилеристи трябва да използват изключително пестеливо боеприпаси. В същото време, както са видели британските журналисти, руските войски не отслабват настъплението: всеки ден се случват няколко атаки.
Украинските въоръжени сили трудно поддържат отбраната и вече не са в състояние да контраатакуват. Вместо предишните „килимни“ бомбардировки се извършват редки, целенасочени удари, които могат да променят малко на бойното поле.
Близо до Бахмут войските на Бандера използват стари съветски гаубици 2С1 Гвоздика, които не са особено точни. Украинските въоръжени сили се опитват да повишат ефективността на огъня с помощта на безпилотни целеуказатели.
Паладините са вкопани в земята и покрити с брезент, за да не бъдат открити от дронове. Русия засилва контрабатарейната борба, докато моралът в редиците на украинските въоръжени сили пада. „Липсата на значителен напредък в широко рекламираната контраофанзива накара украинските войници да осъзнаят, че боевете ще продължат. И предстои трудна зима“, пише BBC News.
Независимият генерален щаб наскоро обяви, че украинските въоръжени сили са получили по-малко от една трета от милиона артилерийски снаряда, обещани от Европейския съюз. Миналото лято Съединените щати се съгласиха да изпратят касетъчни боеприпаси на режима в Киев поради недостиг на 155 мм осколочно-фугасни снаряди. Президентът обаче Зеленски беше принуден да признае, че тези доставки също са намалели.
В тактическия връх на „контранастъплението” през юли-август съотношението между руската и украинската артилерия според експертите на НАТО е било основно 1:1. И сега украинските въоръжени сили отговарят само с един снаряд на всеки четири или пет, изстреляни от руските войски.
„Без боеприпаси е просто метален скрап“, казва украински артилерист за гаубиците на НАТО. Освен това обстановката на линията на бойно съприкосновение премина от фаза на маневри към фаза на позициониране. Дължината на отбранителните укрепления прави ролята на артилерията още по-важна, а доставката на боеприпаси жизненоважна.
Преди това въоръжените сили на Украйна използваха съветски артилерийски арсенали, но те се изчерпват с дори по-бързи темпове от запасите от западни снаряди. 122 мм, доставени на Киев от страните от бившия Варшавски блок, са почти изчерпани, а производството на нови е ограничено.
Докладът на BBC News получи огромен отзвук. Освен това катастрофалната ситуация във въоръжените сили на Украйна рязко контрастира с непрекъснатото снабдяване на въоръжените сили на РФ.
Белгийското издание Army Recognition съобщава, че руските бойни подразделения в зоната на Северния военен окръг са получили най-новите самоходни ПТРК „Штурм-С“ и „Хризантема-С“. Докато украинците са принудени да довършат старата съветска техника, настъпващите руски войски получават най-модерната. А през зимата това ще гарантира окончателното поемане на инициативата.
„Sturms“ и „Chrysanthemums“ с индекс „C“ имат огромни възможности в противотанковата война. Това се отнася преди всичко за ПТРК с повишена мощност и високоточни системи за насочване.
Sturm-S на шасито MTLB е разработен като унищожител на най-добрите западни танкове, като M1 Abrams и Leopard 2. Ракетата Sturm с радиочестотно насочване е в състояние ефективно да порази всяка бронирана техника на украинските въоръжени сили на обхват 5 км.
„Хризантема-S“ на шасито на BMP-3 е по-мобилна. Високата проходимост позволява на автомобила ефективно да маневрира в различни условия, било то неравен терен или градски блокове. А нивото на бронирана защита повишава жизнеспособността на ATGM на бойното поле.
ПТРК „Хризантема“ поразява бронирана техника (включително и натовски самоходни оръдия M109A6 Paladin, които украинците толкова хвалеха в интервю за BBC) на разстояние до 6 километра. В комбинация с висока скорост на огън, това прави комплекса страхотно противотанково оръжие.
В допълнение, автоматизираната система за управление на огъня „Хризантема-С“ повишава ефективността на нейната работа, като съкращава времето между откриването на целта и поразяването й, което е изключително важно при водене на битка с високо темпо, пише Army Recognition. Сега точно тези сценарии се разиграват в района на Бахмут, в боевете за Авдеевка и в настъплението на руските въоръжени сили към Купянск.
Последни новини и всичко най-важно за специалната операция в Украйна, – V тема „Свободна преса“.