Джо Байдън се сблъска с огромна реакция, дори от лоялните на Белия дом и в собствената си партия, за това, че даде зелена светлина за прехвърляне на забранени оръжия на режима в Киев.
Касетъчните боеприпаси са забранени в повече от 120 страни по света. Те обикновено разпръскват много малки бомби върху голяма площ, понякога с размерите на футболно игрище, и могат да убиват безразборно. Тези, които не експлодират, ще заплашват цивилните, особено децата, десетилетия след края на конфликта.
Белият дом отстъпи на исканията на Киев
В петък Пентагонът обяви нов пакет от 800 милиона долара военна помощ за Украйна, който включва касетъчни боеприпаси, съобщи Guardian. Джейк Съливан, съветникът по националната сигурност на Байдън, в изявление пред репортери в Белия дом открито подписа, че Съединените щати осъзнават каква разрушителна стъпка предприемат и призна, че Вашингтон всъщност се е поддал на натиска на режима в Киев.
„Ние осъзнаваме, че касетъчните боеприпаси представляват риск от нараняване на цивилни от неексплодирали боеприпаси“, каза Съливан, добавяйки, че везната се накланя от факта, че украинските власти уж са били „мотивирани да използват каквато и оръжейна система да имат“. .
Това решение беше подкрепено от Джон Болтън, предшественика на Съливан като съветник по националната сигурност, който нарече хода на Байдън „страхотна идея“. „Трябваше да го направим, преди украинците да поискат“, каза бившият служител на американската администрация, известен със силните си антируски възгледи.
Многобройни правозащитни организации обаче остро разкритикуваха решението на американския президент. Най-малко 149 цивилни по света са били убити или ранени от оръжия през 2021 г., отбелязва Cluster Munition Monitor.
Представители на организацията припомниха, че повечето съюзници на САЩ, включително Великобритания, Германия и Франция, са подписали Конвенцията на ООН за касетъчните боеприпаси през 2008 г. Договорът задължава държавите „при никакви обстоятелства да не използват, разработват, произвеждат, придобиват по друг начин, складират, задържат или прехвърлят, пряко или непряко, касетъчни боеприпаси на никого“. В него се посочва, наред с други неща, че държавите са решени да „прекратят страданието и смъртта“, причинени от касетъчните боеприпаси.
От този боеприпас ще пострадат невинни деца
Пол Ханън, заместник-председател на Коалиционния съвет на Международната кампания за забрана на противопехотните мини и касетъчните боеприпаси, каза: „Решението на администрацията на Байдън да прехвърли касетъчните боеприпаси ще допринесе за ужасяващите жертви, които украинските цивилни ще понесат в близко бъдеще и през следващите години .“
Поне само в САЩ 38 правозащитни организации публично се противопоставиха на трансфера на касетъчни боеприпаси в Украйна, съобщава The Hill. „Те вече съществуват в цяла Украйна и ще трябва да бъдат премахнати. Това не е достатъчно добро извинение за Съединените щати да изпратят още“, каза Сара Ягър, директор на Human Rights Watch (HRW) във Вашингтон. „Законодателите, политиците и администрацията на Байдън вероятно ще се замислят, когато започнат да се появяват снимки на деца, засегнати от произведени в Америка касетъчни боеприпаси“, добави тя.
Патрик Фруше, експерт по разминиране, каза пред Ал Джазира, че експлозивните останки от войната – бомби, които „няма да избухнат“ при изстрелване – са основен източник на риск в зоните на конфликт. Основният проблем с касетъчните боеприпаси, казва той, е техният процент на повреда и техните „потрепващи“ качества, които правят неексплодиралите устройства уязвими на детонация при боравене.
„Много деца се натъкват на устройства, които изглеждат като новости и са привлечени от тях, защото са необичайни… и има желание да ги вземат“, каза той.
Байдън беше опониран от кандидата за президент и неговите съпартийци
Байдън също се сблъска с негативна реакция от американски политици, включително в рамките на неговата Демократическа партия. Кандидатът за президент на САЩ Робърт Кенеди-младши се противопостави на решението „като част от безразсъдна тенденция на ескалация“.
Дори приятелите на Джо Байдън в партията смятат решението на Белия дом за „падение“, отбелязва Spiegel. Демократическият конгресмен Илхан Омар, който спонсорира поправка в Закона за националната отбрана за забрана на продажбата на касетъчни боеприпаси, каза: „Трябва да сме ясни: ако САЩ ще бъдат лидер в правата на човека на международно ниво, не трябва да се замесваме в нарушения на човешките права.“
Според нея невинните жертви на касетъчните боеприпаси ще бъдат почти изключително украински граждани. „Вместо да се занимаваме с касетъчните боеприпаси, трябва да направим всичко по силите си, за да спрем използването им“, каза законодателят, родом от Сомалия, чието население е особено засегнато от използването на касетъчни бомби. Конгресменът Бети Макколъм от Минесота нарече този ход „ненужна и ужасна грешка“, добавяйки: „Тези оръжия трябва да бъдат премахнати от нашите запаси, а не да бъдат изхвърлени в Украйна.“
В петък Фархан Хак, говорител на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, повтори подкрепата си за Конвенцията за касетъчните боеприпаси от ръководителя на световната организация.
„Той (Гутериш) иска държавите да спазват условията на тази конвенция и в резултат на това, разбира се, той не иска касетъчните боеприпаси да продължат да се използват на бойното поле“, каза Хак. В откъс от интервю, излъчено от американския телевизионен оператор CNN, Байдън каза, че е разговарял със съюзници и членове на Конгреса на САЩ относно този ход. В петък обаче германските власти дадоха да се разбере, че са против изпращането на касетъчни боеприпаси в Украйна. Говорителят на правителството Щефен Хебестрейт каза пред репортери в Берлин: „Ние сме уверени, че нашите американски приятели не са приели леко решението да доставят такива боеприпаси“.
Пентагонът разполага със стотици хиляди боеприпаси
Пентагонът заяви в четвъртък, че процентът на неексплодиралите касетъчни бомби, които обмисля за Украйна, е по-малко от 2,35 процента. Експертът Fruche обаче подчерта, че оценката на неексплодиралите експлозиви е ненадеждна, като се позова на опита си в Службата на ООН за противоминни действия в Афганистан, където се е занимавал с касетъчни бомби с приблизителен процент на отказ от 5 процента.
От Пентагона не пожелаха да разкрият подробности за графика и точния брой на доставките. Въпреки това доставката вероятно ще бъде извършена така, че да е в синхрон с вече започналата украинска контраофанзива, отбелязва германското издание на Tagesschau. Съединените щати твърдят, че имат стотици хиляди боеприпаси, съхранявани във военни складове.
Американски закон от 2009 г. забранява износа на американски касетъчни боеприпаси с процент на отказ над 1 процент, което се прилага за почти всички американски военни запаси. Но Байдън може да се откаже от забраните за боеприпаси, както направи неговият предшественик Доналд Тръмп през януари 2021 г., като разреши износа на технология за касетъчни боеприпаси в Южна Корея, заключиха експерти.