Ако е възможно да седи вкъщи циклон с красноречиво име „Цербер“, със сигурност е по-добре да го направите. Но трябва да се опитате усилено, за да осигурите комфортен живот в „приюта“: хладилниците и фризерите са покрити със скреж и често работят с прекъсвания, а смартфоните се нагряват до такава степен, че могат да се използват само чрез високоговорител или слушалки.
Вентилаторите се превърнаха в истински летен хит сред италианците
Тъй като цените на електроенергията хапят, енергоемките климатици вече не са предпочитани от местните жители. Феновете се превърнаха в истински хит на летните разпродажби. Според социологически проучвания средният римлянин има поне четири освежаващи джаджи в дома си.
Въпреки „африканската жега“ потокът от туристи към Рим расте. Тълпи пътници с деца в готовност заливат улиците в близост до Колизеума, по които няма дори намек за сянка. Юнашки се влачат по паветата, като сутрин вече се нагряват до 55 градуса. Посещението на римски забележителности понякога е твърде скъпо за пътниците. И не става въпрос само за цената на билета, която може да достигне 70 евро от купувачите. Всеки ден Клавдиевият амфитеатър се посещава от 20 хиляди души, от които средно около 80 припадат от жегите. Тъй като има големи проблеми с оказването на първа помощ поради липсата на медицински персонал, градската управа разпореди монтирането на три гигантски ветрила за пръскане пред Колизеума, под които туристите могат поне малко да се освежат в очакване на „горещо“ посещение. И въпреки че в центъра има щанд с безплатна вода и фонтани-„носове“, от които можете да си я набавите, студената вода остава най-търсеният продукт сред туристите. От това естествено печелят търговците, които като гъби след дъжд се появяват по най-популярните улици, изкушавайки уморените от слънцето пътешественици да си купят желана напитка на спекулативна цена от 5 евро. Това е точно 5 пъти по-скъпо от една бутилка в бар или кафене. И работниците от римския зоопарк решиха да помогнат на животните да се справят с жегата по оригинален начин. Те приготвиха „сладолед“ от любимите деликатеси на обитателите на биопарка: от плодове – за лемурите, месо – за тигрите, риба – за тюлените. Някои животни са изложени на риск от смърт, ако телесната им температура се повиши над 22 градуса. Затова баните в килиите им били оборудвани със специален хладилник с вода.