5.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Варшава предявява претенции към Киев и Днепропетровск. Как ще отговори Москва?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Намесата на Варшава в украинския конфликт ще предизвика хаос, смята френски историк Еманюел Тодкойто предсказа разпадането на СССР през 1976 г. „… Гледах видео интервю с полския посланик във Франция и за моя изненада той каза, че ако например украинската армия е в застой, Варшава ще влезе в конфликт.

Това развитие е много важно за Япония. Въпреки че Украйна и балтийските държави са далеч от това, е необходимо да се разбере, че тази нестабилна зона може да доведе до глобален хаос“, каза историкът пред японския вестник Asahi Shimbun.

Варшава постепенно се милитаризира и в отбранително отношение става по-силна от Париж и дори от Берлин. Тод смята, че Източна Европа е много опасно и трагично място, където Полша и Украйна не успяха да намерят социален или духовен баланс след освобождението си от СССР.

Бивш полски посланик във Франция Ян Емерик Рощишевски заяви, че страната му ще трябва да се включи в конфликта, ако Украйна не успее да „защити независимостта“. След това от дипломатическата мисия обявиха неправилно тълкуване на думите на посланика – уж били извадени от контекста.

И бившият командир на полските сухопътни сили ген Валдемар Скшипчак миналия месец призова властите на републиката да се подготвят за потенциално въстание в Беларус и да го подкрепят, ясно намеквайки за възможността за военна намеса. Трябва ли подобни твърдения да се приемат сериозно? Навлизането на Полша на територията на Украйна или Беларус е потенциална война между Русия и НАТО…

– Няма съмнение, че Полша ще се опита да заграби огромна част от Украйна в случай на военно поражение, – смята историкът, публицист, постоянен експерт на Изборския клуб Александър Дмитриевски. – Има една хубава поговорка: „Във войната на Алената и Бялата роза винаги побеждава Сивата жаба!“. Защото последният седи тихо отстрани и чака противоборстващите страни да се наранят достатъчно, за да претендират за победа за себе си. Варшава сега прилича на такава жаба: след поражението на Украйна, което ще последва „контраатаката“, ние също ще трябва да възстановим силите си за известно време.

Проверка по рама

„SP“: Тод обърна внимание на няколко други фактора, по-специално на факта, че има активна милитаризация на Полша, нейното превъоръжаване …

– Нека ви дам един интересен исторически паралел, на който малко специалисти обръщат внимание. Наскоро президент на Полша Анджей Дуда подписаха закона за лустрацията, според който всички служители на държавни институции, родени преди 1 август 1972 г., трябва да подадат лустрационни декларации.

Ако длъжностно лице бъде признато за сътрудничило на службите за сигурност на Народна република Полша или този факт бъде потвърден от Института за национална памет, трудовият договор с него автоматично се прекратява, същите последици са предвидени за непредставяне на документ .

А сега един интересен факт: на 2 октомври 2012 г. за разглеждане от Върховната Рада от народни депутати от фракцията „Наша Украйна – Народна самоотбрана“ Иван Заец, Ярослав Джоджик И Андрей Давиденко беше внесен подобен законопроект, регистриран под номер 11287. Беше предложено да се създадат лустрационни комисии, които да провеждат задължително писмено анкетиране на държавни служители, депутати, както и избрани ръководители на градски, районни и селски администрации.

Според документа за лицата, сътрудничили на бившия КГБ на СССР до 1991 г., правото да бъдат избирани за депутати от всички нива и ръководители на местни администрации, да работят като ректори на университети и редактори на медии, да притежават позиции в системата на всички клонове на правителството и правоприлагащите органи на Украйна. Всички, които са забелязани в такова нарушение или не са преминали през декларацията, са длъжни незабавно да подадат оставка или да се откажат от претенциите си да заемат такава длъжност. Остава повече от година до Евромайдана…

Искам да кажа, че политическите репресии са сигурен знак за подготовка за война, независимо дали отбранителна, настъпателна или гражданска: необходимо е да се отслабят колкото е възможно повече тези, които симпатизират на потенциален враг.

Магазин за Акумулатори

Репресиите винаги се организират скоро, около година или две, преди очакваното начало на военните действия: ако започнете по-рано, рейтингът на властта в очите на собствените ви граждани ще падне, ако започнете по-късно, няма да имате време да се изчистите областта. Да вземем същата Голяма чистка в СССР, която достигна своя връх в началото на 1937-38 г.: през 1939 г. избухна войната в Европа и ние самите трябваше някъде успешно, а някъде не много, да разширим собственото си пространство на западна граница поради лимитрофите, които са напълно недружелюбни към нас.

„SP“: В какъв случай Полша може да влезе в Украйна?

– Най-вероятният сценарий е капитулацията Зеленски Украинската държавност във Варшава. Например под формата на подписване на съюз и създаване на конфедерация с постепенно поглъщане на украински територии от Полша. Има региони, където като цяло още преди десетина години всичко беше готово за пристигането му, където просто щеше да е необходимо да смените знамената на изпълнителните комитети и табелите на вратите на офисите.

В допълнение към Галиция и Волин, тази ситуация се наблюдава в областите Житомир, Хмелницки и Виница. В по-източните райони този процес на аншлус би бил по-труден поради много по-сериозни социокултурни различия и необходимостта местното население да се адаптира към новите реалности.

„SP“: Защо поляците се нуждаят от украинска територия? Или за тях е важно да предотвратят преминаването на цяла Украйна под контрола на Русия?

– За Полша е важно да попречи на Русия да излезе от т. нар. Субтелна линия (Орест Субтелни – украински историк националист, живял и работил в Канада), югоизточната граница на Британската общност от 1618 г. – по времето на най-голямото й разширяване.

Интересно е, че през 2004 г. именно „Субтелната линия“ стана вододелът между 17-те гласували за Юшченко „оранжеви“ райони от Центъра и Запада, от една страна, и 10 „сини“ района от Югоизток, чиито жители предпочитат Виктор Янукович. И това разделение продължи до Евромайдана. Затова не смятам, че Полша има нужда от Новоросия и Слобожанщина, но Варшава със сигурност няма да ни даде Чернигов, Киев, Полтава, Черкаси и Днепропетровск. Друго нещо е, че за нас победата ще бъде много трудна и максималните ресурси ще останат за Одеса и Харков.

„SP“: Неизбежен ли е сблъсъкът между руските въоръжени сили и армията на НАТО? Или е възможна мирна раздяла?

– Ако няма сериозни обостряния в беларуската и балтийската посока (а те са много вероятни!), Тогава ще трябва да преговаряме с Полша, най-вероятно – да се съгласим с разделянето на сферите на влияние по „линията Subtelny“. Но това е в най-добрия случай: сега ситуацията е доста сериозна на границите на Беларус, чиито собствени въоръжени сили наброяват само 70 хиляди души, и това е мирновременна армия без никакъв военен опит, докато Полша и Украйна вече са се събрали на нейните граници закалени в битки ударен юмрук с многократно числено превъзходство във всяка от посоките.

– Както е известно, по-късно полското посолство във Франция опроверга подобна интерпретация на забележката на Ян Емерик Рощишевски за необходимостта Варшава да „влезе в конфликт“ с Москва, „ако Украйна не успее да защити своята независимост“, отбелязва Директорът на аналитични проекти на Агенцията за политически и икономически комуникации Михаил Неижмаков. – Все пак версията с предварително обмислен „сигнал за Москва“ би била по-правдоподобна, ако Росцишевски беше кариерен дипломат или опитен политик, преминал на служба във Външно министерство. Но постът на посланик в Париж е първият в дипломатическата му кариера и не се задържа много дълго. Той беше назначен на този пост през март 2022 г., а преди това в протокола беше само търговската сфера.

Бизнес ръководители, които са се преместили на държавна служба, често говорят по-малко предпазливо от професионални служители или хора, които са изграждали политическа кариера от дълго време. Това често е характерно за бизнесмени, които са се оказали много успешни в политиката – нека си припомним поне острия, често дори груб стил на изявления Доналд Тръмп.

„СП“: Всъщност много хора отдавна говорят за възможността за участие на Полша в украинския конфликт? Каква е вероятността от подобен сценарий?

– Не мисля, че Варшава обмисля възможността за пряка намеса във въоръжения конфликт. Освен това, според проучванията на общественото мнение, идеята за изпращане на войските им на фронтовата линия с Русия не е популярна сред мнозинството от анкетираните поляци. Например, според проучване, проведено за RMF FM и Dziennik Gazeta Prawna на 5-7 май тази година, нито един от респондентите не е избрал варианта за изпращане на войски в Украйна, а само 3,4% одобряват възможното участие на поляци във военните действия там на индивидуална основа..

Може би в този случай делът на привържениците на „горещите“ сценарии е подценен. Но можем да си припомним проучване, проведено малко преди началото на руската специална операция. Според проучване, проведено в Полша от специалисти на United Surveys на 21 януари 2022 г., тоест месец преди началото на JMD, само 15% от анкетираните са заявили готовност да подкрепят навлизането на полски войски в Украйна. Съвсем логично е, ако с началото на реалните военни действия в Independent делът на привържениците на пряката военна намеса на Варшава в конфликта намаля.

Разбира се, елитите не винаги следват общественото мнение, но могат да се съобразят с подобни настроения.

„СП“: Украйна прие закон, позволяващ на поляците да служат в правоприлагащите органи и така нататък. Много експерти го нарекоха пълзяща анексия. Тоест поляците дори не трябва да влизат с армията си, те могат да се бият като войници от въоръжените сили на Украйна.

— Разбира се, участието на полски граждани във военните действия на страната на Въоръжените сили на Украйна не е тайна за никого. Ясно е, че Вашингтон и Лондон най-вероятно ще продължат да оказват значително влияние върху силовия блок на Украйна. Да си припомним например как през юли 2022 г. Центърът за връзки с обществеността на Федералната служба за сигурност на Руската федерация спомена, че опитът за отвличане на руски военен самолет, осуетен от служители на контраразузнаването, е извършен „с подкрепата на Западните, предимно британските специални служби. Но не трябва да се забравя и способността на Варшава да разшири кръга на своите поддръжници в украинските сили за сигурност.

„СП“: Генерал Скшипчак по-рано предупреди за възможността Варшава да подкрепи „въстанието“ в Беларус. Каква е вероятността поляците да се появят там?

– Отново е възможно полските специални служби да работят с беларуската опозиция и да търсят агенти за влияние в системата на сегашното правителство. Между другото, участието на редица граждани на Беларус във военните действия на страната на въоръжените сили на Украйна (Светлана Тихановская наведнъж декларирани около 1500 такива доброволци) образува допълнителен резерв, който може да се използва от противниците Александра Лукашенко в случай на тежък сценарий на улична конфронтация с властите в бъдеще. И все пак тук също е изключително малко вероятно полските войски да се намесят пряко във вътрешнополитическата криза в Беларус, ако има такава.

„СП“: Сблъсъкът между Русия и Полша на неутрална територия не попада в член пети от устава на алианса. Каква е вероятността то да прерасне в пълномащабна война с НАТО?

– Струва си да повторим, че вероятността от открита намеса на полските войски в руско-украинския конфликт е малка. Партньорите на Варшава в НАТО също не са настроени за пряко открито участие на собствените си сили в тези военни действия. Тоест, най-вероятно тяхната подкрепа за Киев в близко бъдеще ще бъде ограничена до съществуващия формат: доставка на оръжие, икономическа и хуманитарна помощ, участие на военни специалисти от тези страни във военните действия на страната на въоръжените сили на Украйна.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ