Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
Нахлуването на Русия в Украйна ще има сериозни последствия, които могат да бъдат „болезнени“ за европейските фермери и по-широката хранителна система, високопоставен служител на ЕС предупредиха в Европейския парламент в понеделник.
Силно субсидираната земеделска система на ЕС е мощен източник на износ, но поминъкът може да бъде застрашен, тъй като голяма част от месната и млечната промишленост на ЕС разчита на вносни фуражни култури от Украйна, а блокът също е пристрастен към руския газ и торове.
„Последствията от тази руска агресия ще имат голямо въздействие върху нашия агрохранителен сектор и ще бъдат болезнени. Но ние трябва да търпим тази болка“, каза Майкъл Сканъл, вторият най-висш държавен служител в отдела за земеделие на Комисията, пред евродепутатите в комисията по земеделие.
Русия и Украйна заедно представляват повече от 30 процента от световната търговия с пшеница и ечемик, 17 процента от царевица и над 50 процента от слънчогледово олио, семена и сладкиши за хранене на животни, но целият украински износ от главния търговски път през Черната Морските пристанища са спрели заради войната, каза Сканъл.
„Тази търговия сега е по същество напълно замразена“, каза Сканъл. „Няма движение на кораби в или извън тези пристанища. Освен това, очакването е, че тази ситуация няма да се промени поради много очевидната причина, че има война. ”
Ако украинските фермери не са в състояние да засаждат култури като царевица за прибиране на реколтата през лятото, това може да изтласка кризата в средносрочен план, предупреди служителят на ЕС.
Много евродепутати подчертаха необходимостта от укрепване на вътрешната продоволствена сигурност, като се има предвид, че производството на храни в ЕС е силно зависимо от вносни торове, природен газ и фуражи. „Във всички тези области Комисията е ориентирана към справяне с тези слабости“, каза Сканъл пред депутатите.
Евродепутатът от Италианската Европейска народна партия Херберт Дорфман каза, че Украйна е един от основните източници в ЕС на не-ГМО соя, която също е от ключово значение за храненето на животните. Що се отнася до търговията с Русия, земеделската система на ЕС ще трябва да понесе удара, предположи Дорфман, като каза: „Не можете да търгувате с държави-парии“.
„С Русия търговията ще се срине, но ние не сме причинили това“, добави Дорфман.
Германският евродепутат от Зелените Мартин Хойслинг предложи ЕС да използва прекъсването на търговията с Украйна, за да промени своя селскостопански модел, ориентиран към животните, като попита: „Можем ли да си позволим да храним 70 процента от нашите зърнени храни на прасета и домашни птици? Трябва да помислим за изграждането на устойчив селскостопанска система“.
Търговията с селскостопански храни с Русия вече значително намаля през последните години, след като Москва наложи ембарго върху много хранителни продукти от ЕС в отговор на санкциите, които ЕС наложи срещу Русия след анексирането на Крим през 2014 г.
Въпреки ембаргото Русия остава европейска шестият по големина търговски партньор по отношение на стойността, когато става дума за закупуване на агрохранителни стоки от ЕС. Но новите санкции на ЕС срещу Русия вероятно ще нарушат износа на луксозни хранителни продукти от ЕС, като вина, спиртни напитки и шоколади, и ще демотивират Русия от всякакъв вид търговия, каза Сканъл.
Въпреки това висшият служител изглежда омаловажи страховете от недостиг на храна, описвайки системата за селскостопански храни на ЕС като „изключително устойчива и мощна“ и че е доказала толкова много по време на пандемията.
Politico