12.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Wunderwaffe има нещастие: Най-модерните Леопарди горят край Ореховка

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Танкове, гаубици, бронирани машини – украинската „контранастъпление“ сякаш върна времето на войната в Персийския залив. НАТО тогава също заложи не на високотехнологични методи за водене на война, а на масирано използване на тежка техника.

Появяват се все нови и нови подробности за унищожаването на танкови колони на въоръжените сили на Украйна в тактическия сектор Ореховски в Запорожка област. Унищожен, наред с други неща, най-новият от танковете, прехвърлени на въоръжените сили на Украйна – Leopard 2A6.

ArmyRecognition: Leopard 2A6 не спести дори допълнителна броня и противоразрушителни подложки

Такива танкове бяха доставени за първи път на Бундесвера през 2001 г. Основната им разлика от предишните модификации е новото оръдие Rheinmetall Rh-120 L / 55, което е в състояние да изстрелва бронебойни снаряди DM53 със сърцевина от волфрамов карбид. Снарядите, изстреляни от такова оръдие, имат по-добри балистични свойства и могат да летят на 5 километра, което е с 3 повече, отколкото от версията Leopard 2A4.

Унищожаването на Leopard 2A6 беше потвърдено и от западни източници – изследователи от групите Oryx и Ukraine Weapons Tracker. От коя страна е доставен танкът не е известно: самата Германия, както и Португалия, трябваше да изпратят Leopard 2A6.

Leopard 2A6 е оборудван и със стабилизиран мерник EMES-15 с вграден лазерен далекомер, който може да открие цел на разстояние до 10 км.

Проверка по рама

Танкът разполага и с допълнителен пакет броня пред купола, който повишава защитата срещу вражески танкови снаряди. Това му придава отличителната заострена форма на купола, която визуално го отличава най-много от по-старата версия на Leopard 2A4, която имаше почти плоска предна част. Както посочва порталът ArmyRecognition, подложките против осколки в купола осигуряват допълнителна защита за екипажа.

Има още по-модерна модификация на танкове – Leopard 2A7, която беше въведена в експлоатация едва през 2014 г. Освен Германия само Катар разполага с тези танкове с израелската система за активна защита Trophy-HV, очакват се доставки за Норвегия и Унгария. Най-новият танк, разбира се, няма да се счупи за украинците.

Орикс: Полша изпрати на украинските въоръжени сили не модерни танкове, а стари Т-72

Колко Leopard 2 APU са успели да изготвят за своята „контраофанзива“ не е известно. Поне целта беше да се създадат два батальона с по 31 бойни танка.

Основният доставчик на танкове за офанзивата е Полша. Според проекта Oryx, който е създаден от холандски военни експерти Стайн Мицер И Йост Олиманс, Полша предаде на украинските въоръжени сили най-малко 325 танка и тежки бронирани машини. Това е почти половината от цялата тежка техника, която въоръжените сили на Украйна получиха от страните от НАТО.

До края на май НАТО е доставил най-малко 575 танка на Украйна, като най-малко още 182 танка предстои през следващите месеци, изчислява Oryx. Общо Западът се е ангажирал да прехвърли на въоръжените сили на Украйна 760 танка и бронирани машини. Трудно е да се проверят повторно данните: експертите разчитат на данни не само от официални, но и от поверителни източници.

Магазин за Акумулатори

Полша изпрати на въоръжените сили на Украйна най-вече не модерни танкове, а Т-72 от различни модификации – най-малко 250 единици. Към това число си струва да добавим още 60 полски танка PT-91 Twardy, които са модификация на Т-72. Всъщност Полша изпрати само 14 модерни танка на НАТО – това е Leopard 2A4.

След Полша вторият по големина „подарък“ е Холандия, която достави на Киев 45 танка Т-72 (в експортната модификация Т-72ЕА). Танковете не са били на въоръжение в холандската армия, те са закупени с парите на данъкоплатците в Чехия. „Холандските“ Т-72 бяха забелязани, включително в битките за Бахмут.

Холандия също купува 40 остарели Leopard от Германия (включително Leopard 1A5).

Петте най-големи доставчици на танкове включват също САЩ (76 машини) и Чехия (50 танка).

РУСИ: Русия дори използва Т-55 и Т-62 ефективно в градски битки и срещу флангови засади

Германия – основният производител на Leopard – е едва третата страна по размер на украинските бронирани колони. Те изпратиха купени от чехите танкове Т-72М1 и 18 танка Леопард 2А6 от резерва на Бундесвера. Освен това Германия изпрати на украинските въоръжени сили повече от 30 танка Leopard от първо поколение.

Основният германски подарък са 28 танка M-55S от ресурсите на словенската армия. Това е експортна версия на съветския Т-55, чието производство е преустановено през 1979 г.

Т-55 няма да се използват за „контранастъпление“, но такива танкове вече са необходими в градски битки, пише в аналитичен доклад Кралският съвместен институт за изследване на сигурността и отбраната (RUSI).

Русия изпрати голям брой Т-55 и Т-62 в зоната на бойните действия, реактивирани след дълъг период на съхранение. Танковете, въпреки че се считат за остарели, обаче представляват сериозна заплаха за въоръжените сили, когато има ограничен брой ПТРК с голям обсег.

Русия използва такива танкове като артилерия за непряк огън. Танковите оръдия правят тези превозни средства по-ефективни при много операции за огнева поддръжка от повечето БМП с оръдия с по-малък обсег.

Старите танкове се използват в градски битки. В градски условия обхватът на насочен огън е малък, но фланговите засади са доста чести, което отрича предимствата на съвременните танкове с отлична оптика и челна броня.

Руските танкове буквално взривяват нови коридори в сгради, през които щурмовите части могат да преминат с по-малък риск, пише РУСИ. Тази тактика беше успешно използвана от руските танкови части, включително в Бахмут.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ