Съдът уважи иска на Главна прокуратура и конфискувани в полза на държавата, вилната общност „Ябълкова градина“ в Одинцово край Москва, където се намират къщите на бившия шеф на ЮКОС Михаил Ходорковски*, бивш вицепрезидент на компанията Леонида Невзлин** и бивш съсобственик Платон Лебедев.
Правното основание за изземването е съдебната присъда срещу Ходорковски през 2005 г. и гражданският иск на Федералната данъчна служба за възстановяване на щети от него. Според надзорната агенция кооперацията е използвана за „легализиране на доходи, незаконно придобити в резултат на престъпна дейност“ на бизнесмени и контролирани от тях лица.
Не е ясно защо съдебното решение не е изпълнено по-рано. Ходорковски беше в затвора 10 години и почти толкова минаха, откакто той, обещавайки да не се занимава с политика, беше помилван от президента и напусна страната. Надявахте ли се, че ще дойде на себе си? Оттогава олигархът беглец финансира политически организации в Руската федерация и интригантства срещу Кремъл, както може.
Така или иначе става дума за целенасочено наказване на „врага на народа“, в който всъщност се превърна този бивш комсомолец, а след това бизнесмен. И още не е наказан за лъжесвидетелстване… Но такива като Ходорковски стават все повече. Дори ако обхватът на техните действия е много по-скромен. Като правило това са думи, отрицателни твърдения.
За ограничаване на много от тези „говорещи“ се подготвят системни мерки, една от които е закон за конфискация на имущество, приет Държавната дума на 24 януари на първо четене. Неговите адресати са политически емигранти, обикновено от либералния лагер, които са в чужбина и следователно извън обсега на руското правосъдие.
„Те живеят комфортно, отдават имоти под наем, продължавайки да получават такси за сметка на руските граждани. Тези средства се използват за подкрепа на нацисткия режим. Позволяват си да изливат публично мръсотия върху страната ни. Като са в чужбина, те се чувстват безнаказани“, обясни причината за появата на закона от председателя на Държавната дума Вячеслав Володин.
Първоначално се предвиждаше да се отнема имущество само на осъдените за дискредитиране на армията и публични призиви за действия, насочени срещу сигурността на държавата. По-късно обаче авторите на проекта разшириха тази мярка до действия срещу сигурността на страната, които попадат в повече от 30 члена от Наказателния кодекс, показва „Ъ“.
Засега броят на подложените на закона за конфискация е малък. В продължение на почти две години, докладвани Началник на Следствения комитет на Руската федерация са образувани 273 наказателни дела за фалшификати за армията. От тях 134 са изпратени на съд, 136 души са станали обвиняеми. За дискредитиране на армията са образувани 81 наказателни дела, от тях в съда са 44. По тях участват 45 лица.
Но ако всички промени бъдат приети, броят на тези, на които може да бъде отнета собственост със съдебна присъда, може да се увеличи значително. Особено за сметка на „екстремистите“, които са извършили престъпленията си по егоистични причини (екстремизмът в частност включва подбуждане на социални, политически или идеологически разногласия).
Трябва да се отбележи, че конфискацията се прилага предимно за пари и ценности, придобити в резултат на извършване на престъпление. Логично е. Правил пари с престъпни средства? Дайте го на държавата. Но в същото време средства, предназначени за финансиране на престъпни дейности, също могат да бъдат отнети.
Може ли последното обстоятелство да стане причина за злоупотреба? Всъщност в този случай всяко имущество или средства на осъденото лице могат да бъдат обявени за предназначени за престъпни цели. Това е въпрос на тълкуване. „Платих за интернет, за да разпространява фалшиви новини.“ Такава присъда например ще бъде почти невъзможно да се оспори.
Развитието на тази логика във времето може да доведе до превантивно блокиране на средствата на обвиняемия в банките още преди решението на съда. Друго възможно объркване е разширяването на конфискацията върху имущество, придобито по време на брак или съвместно притежавано с деца. Ще бъде ли нарушено кредото „синът не отговаря за баща си”?
Но ако конфискуваното имущество бъде прехвърлено за нуждите на Северния военен окръг – за армията или за рехабилитация на ранени, тогава вероятността за подкрепа на такъв закон със сигурност ще скочи до небето. Вече имаше прецеденти за други мерки: това, което беше конфискувано от корумпирани служители, беше изпратено в Пенсионния фонд, а допълнителните приходи от увеличаване на данъка върху доходите на богатите бяха изпратени за лечение на деца.
Когато говорим за злоупотреби, трябва да се има предвид, че по правило в това участва не държавата, а конкретни длъжностни лица за постигане на лични цели. Например, уреждат сметки, отмъщават. И те използват наличните им механизми, за да направят това. В същото време те хвърлят сянка и върху правителството, и върху държавата. И тогава четем за „сталинските репресии“.
В историята обаче е имало и по-добри примери. Например проскрипции в Древен Рим – списъци на граждани, обявени за извън закона. За тяхното предаване или убийство се дава награда, а тези, които крият врагове на народа, са екзекутирани. В същото време имуществото на проскрибирания беше конфискувано, а неговите потомци бяха лишени от състоянието и всички права. Но беше много отдавна.
Въпреки това в Държавната дума имаше хора, които не бяха ентусиазирани от законопроекта. Фракцията на партия Нови хора запази мълчание по време на дебата и избегна гласуване (двама гласуваха против). „Казах нещо грешно, разпознаха го като призив срещу охраната – и загубих цялото си имущество“, оплака се лидерът на партията пред медиите Алексей Нечаев.
Но струва ли си да слушаме либералите? Не изразяват ли те интересите именно на онези слоеве от обществото, срещу които е насочен новият закон? Нека по-добре да слушаме сенатора от Запорожка област, патриот Дмитрий Рогозин… Той обаче твърди, че във фейкове се включват и истории за ниския потенциал на Въоръжените сили на Украйна и НАТО. Врагът не може да бъде подценен.
„Искам да заявя безотговорността на тези, които разпространяват лъжи за нашия колективен и изключително опасен враг“, казах сенатор. „Надеждата, че другата страна ще остане без оръжия и войници, е най-опасната самоизмама, а тези, които я разпространяват, са или самохвалци, или изпратени агенти, чиято цел е да разрушат единството на нашия фронт и тил.“
И още за Северния военен окръг: „Това е най-тежкото изпитание за целия ни народ и правителство. И очевидно не всички преминаха този тест, гнили хора се появиха на важни места. Затова трябва да разберем, че никой няма да ни помогне в тази битка, освен нас самите и нашата армия.
Та според новия закон чие имущество ще се конфискува? Само от фалшиви оръжия, подкрепяни от Ходорковски в чужбина? Ще попаднат ли под разпределението и нашите, които са на страната на Русия, като Рогозин? Добре е, ако не… Може би законът има нужда от внимателна правна експертиза и обществено обсъждане, за да не се объркат нещата.
* Признат за чужд агент.
** Признат за чужд агент.