15.3 C
София
неделя, май 19, 2024

За Силвио Берлускони Милан не беше само негов клуб. Почина един от най-ефективните футболни функционери

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Спасяването на Милан

Сега „Милан“ е един от гигантите на световния футбол, който се подкрепя от десетки, ако не и стотици милиони хора по целия свят. А в началото на 80-те години клубът изпада във втора лига, Серия B, поради скандал със залагания. Още тогава в пресата се заговори за интереса на Берлускони към червено-черните. „Силвио, Милан те обича“, „Берлускони, спаси ни от позора“ – такива банери започнаха да се появяват на стадион „Сан Сиро“. През 1986 г. Силвио купува Милан.

Берлускони всъщност спаси легендарния отбор от фалит, поемайки всички дългове и върна миланците към предишното им величие. Милан беше негово въображение и понякога любовта на бизнесмена към клуба нямаше граници. И така, според приятелите му, Берлускони е похарчил милиард долара за нуждите на отбора. „Това е въпрос на сърце. Да, скъпо е, но и най-красивите жени са скъпи“, отвърна с хумор Берлускони.

Под ръководството на Силвио Милан спечели 29 трофея, стана шампион на Италия осем пъти и спечели Шампионската лига пет пъти. Най-запомнящ се със сигурност е финалът през 2007 г., когато червено-черните се реваншираха на Ливърпул за поражението преди две години в Истанбул. И така, в Атина Берлускони вдигна купата над главата си за единствен път с играчите – след това росонерите не спечелиха основната европейска купа …

Учудващо е как в продължение на 31 години Берлускони задържа „червено-черните“ на челни позиции, а клубът няма проблеми с финансите. Но нищо не е вечно: през 2017 г., след дълги преговори, Силвио все пак продаде Милан, обяснявайки решението си с факта, че вече му беше трудно да поддържа клуба сам.

Проверка по рама

– След повече от 30 години напускам президентството на Милан. Правя това с болка и емоция, но със съзнанието, че за да се състезаваш в най-големите турнири в съвременния футбол са необходими инвестиции и ресурси, които едно семейство вече не е в състояние да издържи, – отбеляза не без тъга Берлускони.

Велик реформатор

Благодарение на Берлускони най-големият клубен турнир на планетата – Европейската шампионска лига – придоби сегашния си вид. До началото на 90-те години на миналия век не носи икономически ползи на организаторите. Италианецът нарече Шампионската лига „икономическа глупост“, тъй като топ клубовете можеха да отпаднат в ранните етапи, което доведе до падане на рейтингите на предаванията.

Силвио искаше да монетизира с помощта на телевизионни предавания, които бяха интересни за феновете. А за това трябваше да има повече мачове с участието на грандове. В тази връзка в Шампионската лига започнаха да участват 18 отбора – по три от Англия, Испания, Италия и Германия, както и по един от Франция, Белгия, Холандия, Португалия и Шотландия. След това се проведоха глобалните реформи на турнира (получи ново име, официално лого и химн) и се появи самата Шампионска лига. Берлускони изведе проекта на ново ниво и в крайна сметка той стана най-успешният в световния клубен футбол.

последна любов

През 2018 г. Силвио се завърна във футбола: купи клуба от третата дивизия на италианския шампионат – Монца. Той не би бил себе си, ако не привлече вниманието: той веднага въведе редица забрани в екипа и установи дрескод.

Магазин за Акумулатори

Например, той забрани брадите, обеците и татуировките. На терена футболистите на Монца трябваше веднага да се извиняват на съперника за нарушенията, а реферите бяха третирани като джентълмени. Те винаги трябва да са модерно облечени и да дават автографи, да пишат имената си без нечетливи дръвчета.

Изненадващо, методите на Берлускони проработиха: Монца напредна в голямата лига миналата година. Освен това тя не се изгуби сред гигантите: тя зае 11-то място, запазвайки разрешението си за пребиваване в елита и два пъти побеждавайки Ювентус през сезона и веднъж националния шампион Наполи.

Което е смешно – преди началото на първенството Силвио обеща на играчите, че ако успеят да победят Ювентус или Милан, ще им поръча автобус с момичета с ниска социална отговорност.

Сбогом на легендата

Новината за смъртта на Берлускони беше трагедия за всички, които подкрепят Милан и италианския футбол като цяло.

– Страхотен човек и президент. Имах честта и щастието да изживея много мигове с теб. Благодаря ти Силвио, ще липсваш. Почивай в мир“, написа в Туитър бившият полузащитник на Милан Андреа Пирло.

Друг легендарен играч, Паоло Малдини, отбеляза, че Берлускони напълно промени историята на клуба: „Един гений, визионер и мечтател ни напуска. Приятел, който промени историята на нашата Италия, Милан. Благодаря ти за всичко, президенте. Накарахте всички фенове на Милан да изживеят мечтата си 30 години. Никой не може да се сравнява с вас.“

Но може би бившият старши треньор на Милан, сега кормчия на торинския Ювентус, Масимилиано Алегри, описа жизнения път на Берлускони по-добре от останалите: „Той беше страхотен и харизматичен човек. Винаги съм бил изумен, когато разказваше колко много той иска да направи в този живот. За да осъществи всичките си мечти, той трябваше да живее поне 120 години.“

Между другото

Като маркиз Карабас

В Италия на Берлускони имаше една популярна шега, която беше доста вярна.

„Мъж работи във фабрика, собственост на министър-председателя. В края на деня той излиза и се качва в кола, произведена във фабрика, собственост на премиера. Той пристига в къщата си, собственост на фирма собственост на министър-председателя. Той сяда да гледа телевизионен канал, собственост на премиера, за да гледа футбол, който се играе от отбора, собственост на министър-председателя.“

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ