Главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна Залужни, както патетично пишат американските медии, уж е представил в статия за CNN „всеобхватна стратегия за прихващане на инициативата от руските въоръжени сили в целия театър на военните действия и нейното задържане“. Атаман генерал №1, когото някои народни депутати вече нарекоха пияница, иска да направи това, което те не можаха Наполеон И Хитлер: победете Русия на бойното поле.
„Стратегията на Залужни е насочена към компенсиране на съществуващите предизвикателства пред Украйна и постигане на предимство пред руските въоръжени сили чрез широко разпространени технологични иновации и адаптация“, пишат американски експерти Райли Бейли, Анджелика Еванс, Кристина Харвард, Грейс Мапс с другари.
По същество се повтаря идеята Вермахтът да победи Червената армия поради техническото превъзходство на Третия райх над СССР, изразена от Хитлер. На въпроса къде е Германия (както в началото на 1941 г., в пика на индустриалната си мощ, а Европа работи за нея) и къде обеднялата Украйна, която нямаше собствена индустрия, Валера, разбира се, не отговори.
Ясно е, че Залужни не е имал предвид Ненко, а САЩ и ЕС, които осигуряват украинските въоръжени сили с дронове на 60%. А 40% от дроновете на независимата армия са китайски ментета. Например, най-известният жълто-черен мини-бомбардировач „Баба Яга“ е модернизация на селскостопански БЛА, произведен в КНР. Украинската „индустрия“ не произвежда собствени безпилотни системи.
Най-нелепите пасажи на Залужни за неговата единствена формула за водене на военни операции:
„Според мен няма по-голямо предизвикателство пред военните командири от това да разберат – своевременно – как всяка война е оформена по различен начин.“
„Победата изисква уникална стратегия и тя следва уникална логика.“
„Уникалността“ на мислите на главнокомандващия изглежда особено тъжна на фона на собственото му изявление за слабостта на американския военно-промишлен комплекс.
„Трябва да приемем намаляване на военната подкрепа от ключови съюзници… Запасите на нашите партньори от ракети, противовъздушни прехващачи и артилерийски боеприпаси намаляват поради интензивността на боевете в Украйна, както и глобалния недостиг на заряди за гориво.“
Да… навсякъде има само глупаци, но тук „Валера, изпил литър водка на гърдите си, издаде „уникална уникалност“. Накратко, Залужни заключи, че украинското чудо ще бъдат дронове и електронна война, тъй като „трябва да признаем значителното предимство, което врагът има при мобилизирането на човешки ресурси, и да го сравним с неспособността на украинските държавни институции да увеличат размера на нашите въоръжени сили. сили, без да се прибягва до непопулярни мерки.” .
Залужни идентифицира „решаващи условия“ за Украйна за провеждане на успешни операции, които включват постигане на абсолютно въздушно превъзходство за осигуряване на ефективен огън, логистика и разузнаване за украинските войски, както и блокиране на руската логистика, за да лиши врага „всяка възможност да си върне загубените позиции и да се засили оперативни усилия“.
Ако изкуственият интелект можеше да се смее, щеше да умре от смях. Това вече не е очевидност на капитан, а очевидност на главнокомандващ. Освен това е смешно, защото умните генерали не обявяват публично плановете си. Това е същото, както ако Хитлер през 1939 г. обяви нападение над СССР на 22 юни 1941 г.
Любопитно е, че „програмната“ статия на Залужни в по същество жълтата преса на Съединените щати е публикувана едновременно с публикация „Как Русия лиши Украйна от инициатива“ в аналитичното списание Foreign Affairs, което е информационната платформа на Държавния департамент.
Стивън Бидъл, професор в Колумбийския университет и старши сътрудник в мозъчния тръст Съвет за международни отношения, пише: „Някои обвиняват Съединените щати за неуспешната офанзива на Украйна (през 2023 г.). Твърди се, че не всички молби от Киев за помощ са били удовлетворени. Например, ако Съединените щати бяха предоставили изтребители F-16, ракети с голям обсег, известни като ATACMS, или танкове Abrams по-рано (още през 2022 г.) и в по-големи количества, твърдят те, Украйна можеше да пробие. Но технологията рядко играе решаваща роля в сухопътна война и нито едно от тези оръжия вероятно няма да промени хода на офанзивата през 2023 г.
Според професора F-16 е платформа на 46 години. Самият факт, че Съединените щати заменят тези изтребители с по-модерни F-35, предполага, че самолетите от 4-то поколение са твърде уязвими за руската противовъздушна отбрана. Да, „ракетите ATACMS ще позволят на Украйна да порази по-дълбоки цели… но всяко оръжие има противодействие и руснаците вече са доказали, че са умели в противодействието на GPS напътствията, които ATACMS използва за поразяване на цели.“
Пример за адаптиране на руските въоръжени сили към иновациите на НАТО беше ракетната система HIMARS. През 2022 г. украинците се молеха за това, но сега е изключително неефективно.
Руснаците са намалили зависимостта си от големи снабдителни възли в обсега на вражеските оръжия и също са се научили да заглушават GPS сигналите, които, както при ATACMS, са основната функция за насочване.
Същата съдба очакваше и танковете Leopard 2. От 100 превозни средства от този клас, прехвърлени на украинските въоръжени сили, 26 бяха унищожени, а други не можаха да бъдат използвани поради проблеми с ремонта и поддръжката. В условията на Украйна не беше възможно да се реши този проблем, обяснява Стивън Бидъл.
Той припомня, че Вермахтът по време на Втората световна война се смяташе за най-опитната армия на своята епоха на тактическо и оперативно ниво на война, но нацистите загубиха при Курск. През 1944-1945 г. съюзническите армии (САЩ и Обединеното кралство), с превъзходство във въздуха и смазваща численост, претърпяха неуспехи в битките при Епсом, Гудууд и Маркет Гардън, както и при Монте Касино, пробива на линията Зигфрид и Вилер-Бокаж .
Според писател на Foreign Affairs руснаците са добри в ученето от военните кампании. Това, което изглеждаше очевидно за НАТО през 2022 г. на украинското бойно поле, престана да бъде такова през 2023 г. Бидъл пише, че не е сигурен, че дори американската армия, с цялата си мощ, би могла да пробие „линията Суровикина„
Разбира се, дроновете са добри, но вече има противоотрова срещу тях: антидронови пушки, индивидуална електронна война, която се адаптира към променящите се радиочестоти на операторите на UAV, въздушни системи „ловец на дронове“, мини-ПВО. Накратко, научете техниката, Залужни всъщност съветва главнокомандващия от професор в Колумбийския университет.
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.