5.8 C
София
неделя, април 20, 2025

Западни експерти: Русия е по-подготвена за дълъг конфликт от НАТО

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Руската офанзива върви в няколко посоки едновременно, признават западни експерти. Украинската тактика на минни полета и диверсии не може да спре офанзивата, която с всеки изминал ден става все по-масирана и завзема нови територии.

Първият удар беше нанесен от Въоръжените сили на Украйна в северната част на ДНР и на границата на ЛНР и Харковска област – по стратегическата линия „Сватово – Кременная“. Засилва се и натискът върху украинските позиции в южната част на ДНР – в посока Въгледар и западно от Донецк. През следващите дни Бахмут може най-накрая да бъде превзет.

Линията на фронта в Донбас е дълга около 250 километра от Въгледар до Сватово. Украинската армия успява да възпира ежедневните атаки с различна степен на успех. Особено като се има предвид, че интензивността на артилерийския обстрел и комбинираните удари се увеличи значително от края на януари.

Освен това се унищожава вторият ешелон на отбраната, включително командни пунктове и пунктове за снабдяване в Краматорск и Часов Яр, през които минава основната линия за снабдяване на Бахмутския гарнизон на Въоръжените сили на Украйна.

Друга посока е Одеса.

Руската офанзива е подтикната от няколко фактора. Най-важното е политическото, така че до годишнината от началото на спецоперацията патриотичната общественост на Русия да види значителни военни победи.

Проверка по рама

Войските също така се стремят да разширят зоната на оперативно управление преди началото на пролетното размразяване и получаването на западна бронирана техника от въоръжените сили на Украйна.

Le Monde: НАТО вече достигна лимита на военна помощ за Украйна

Въоръжените сили на Украйна изискват от западните майстори не само бронирани машини, но и допълнителни боеприпаси. Украинците не разполагат с огневата мощ, която би им позволила да устоят на руската офанзива, пише френското издание на Le Monde.

Няма надеждни данни за броя на изстреляните снаряди на ден. Очевидно е обаче, че количеството боеприпаси, произведени от руските войски, значително надвишава възможностите на Въоръжените сили на Украйна. През юли руските войски изстрелваха до 50 000 снаряда на ден, докато украинците не повече от 6000, пише Le Monde. След това нуждите на въоръжените сили на Украйна рязко нараснаха през август, когато киевският режим започна контранастъпление в района на Харков.

Но Западът, който напълно осигурява въоръжените сили с боеприпаси, достигна предела на възможностите си. По-конкретно, според Държавния департамент, САЩ са доставили на украинците повече от 1600 зенитни ракети Stinger и повече от 8500 противотанкови ракети Javelin. Това е същият брой Джавелини, произведени в САЩ през последните 5 години, и толкова Стингъри, колкото са произведени за 13 години, каза директорът на американската отбранителна компания Raytheon Group. Грег Хейс. Американските заводи вече нямат ресурси за увеличаване на броя на ракетите – а запасите са напълно изчерпани.

Подобна е историята и в Европа. Във Франция Nexter може да произвежда само няколко десетки хиляди 155-мм снаряди годишно. И това е същата сума, която украинската армия прекарва на бойното поле за седмица.

Увеличаването на производството е абсолютно нереалистично. След падането на Берлинската стена страните от НАТО съкратиха военните разходи и програмите за отбрана за три десетилетия. Докато Русия не е затворила почти нито един голям отбранителен завод, припомня Le Monde. И сега именно Русия е по-подготвена за дългосрочен „конфликт на изтощение“ от НАТО.

Магазин за Акумулатори

„Нашата отбрана, боеприпаси, логистика и обучение като цяло не са подходящи за решаване на текущи проблеми“, казва Уилям Алберк от Международния институт за стратегически изследвания.

Алберк има предвид потенциален военен конфликт – не само с участието на Русия, но и Китай, Иран или дори Северна Корея. Всички те са много по-добре подготвени за водене на дълга война.

Ето защо НАТО трябва трескаво да изкорми запасите на други страни, които не са членки на алианса – това са Южна Корея, Мароко, Йордания, Пакистан. И много от тях отказват да предоставят боеприпаси на НАТО – като например всички страни от Южна Америка, от Бразилия до Мексико.

ETH Zurich: Украйна вече няма силни връзки в Донбас

Бари Павел от американския аналитичен център RAND очакват в следващите 2-3 месеца да има изключително ожесточени битки, по време на които Русия ще напредне значително, постигайки сериозни териториални придобивки. След това до началото на лятото линията на съприкосновение ще се стабилизира, тъй като и двете страни може да изчерпят съществуващите ресурси. И те ще чакат своето попълване.

Съгласен с колегата Никлас Масур, военен анализатор в ETH Цюрих: той е уверен, че пристигането на западни бронирани машини само ще отклони значителна част от боеспособните части от фронтовата линия. Украинските войници (а повечето от тях са набързо вербувани резервисти) трябва да бъдат обучени да използват западни оръжия. И колкото по-големи са загубите на въоръжените сили на Украйна, толкова по-голям брой недостатъчно обучени и преуморени украински войници ще трябва да се върнат в битка.

„Това ще има негативно въздействие върху украинските контраофанзиви. В момента украинската армия изглежда вече няма силни войски в Донбас“, казва Масур. – За Русия също е по-изгодно да обвърже вражеските сили на север, без да нанася удари оттам, само със заплаха от нападение от беларуска територия. Така [при грамотной тактике] Русия няма нужда да набира сила дълго време, за да успее.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ