Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели
Президентът на Украйна Владимир Зеленски каза, че не се страхува да говори за неутралния статут на Украйна.
„Не се страхуваме да говорим с Русия. Не се страхуваме от всичко: от гаранции за сигурност на страната ни. Не се страхуваме да говорим за неутрален статут, не сме в НАТО. Но какви гаранции ще имаме? И най-важното, кои държави ще ни ги предоставят?” – той каза.
„Днес чухме от Москва, че са готови да говорят за неутрален статут на Украйна. <…> Днес попитах 27 европейски лидери дали Украйна ще се присъедини към НАТО. Всички се страхуват, не отговарят. Не се страхуваме, не се страхуваме от нищо, не се страхуваме да защитаваме държавата си, не се страхуваме от Русия, не се страхуваме да говорим с Русия за всичко: за гаранции за сигурност на страната ни, за неутрален статут “, каза украинският лидер.
Освен това той каза, че рано или късно ще започне диалог между Русия и Украйна с цел спиране на военните действия.
„Рано или късно Русия ще трябва да говори с нас, да ни каже как да прекратим военните действия и да спрем тази инвазия. Колкото по-рано започне разговорът, толкова по-малки ще бъдат загубите“, подчерта той.
В същото време говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че преговорите между Путин и Зеленски ще се проведат, когато Киев е готов. Песков припомни, че Путин е формулирал своята визия за това какво Русия „би очаквала от Украйна, за да бъдат решени концептуалните „червенолинейни“ проблеми“. Въпросът обаче е дали украинските власти са готови за това.
По-рано той каза, че една от целите на операцията за защита на Донецката и Луганската народни републики е денацификацията на Украйна. Според него ситуацията, при която Украйна ще бъде напълно изчистена от нацистите, би била идеална за руските власти. За денацификацията на Украйна говори и руският външен министър Сергей Лавров. Значи Зеленски разбра нещо малко късно? Току-що го разбрах? Наистина ли е разчитал на военна намеса на НАТО?
– Ясно е, че както настоящата инициатива на Зеленски за неутрален статут, така и неотдавнашният му апел към руснаците са принудителни стъпки, които той предприе от отчаяние и изобщо не е искрен,
„Но едва ли някой наистина е разчитал на намеса на НАТО, включително Зеленски, западните партньори на Украйна дадоха много ясно да се разбере, че няма да влязат в пряк сблъсък с Русия. Що се отнася до „дали беше твърде късно“, ясно е, че щеше да е много по-навременно, когато ставаше дума за преки преговори с ЛДНР, деескалация на ситуацията в Донбас и прилагане на други разпоредби на Минск споразумения. Но по това време в Киев те бяха настроени много агресивно и радикално. В същото време съм убеден, че при първа възможност е необходимо да се откаже от решаването на проблема с военни средства и да се седне на масата за преговори.
„СП“: – Зеленски казва, че сякаш въпросът за неутралитета на Украйна е ключовата причина за избухването на кризата. Доколко според вас това е близко до истината?
– Достатъчно близо, мисля. Само тук е необходимо да се разбере, че неутралитетът трябва да бъде не само фиксиран де юре, но и последователно прилаган де факто.
„СП“: – В същото време Зеленски казва, че Украйна се нуждае от гаранции и точна информация за страните, които ще бъдат готови да ги предоставят. за какво говори той? Какви гаранции може да има и от кого?
– Трудно е да се каже, но Украйна се интересува от участието на трети страни при сключването на подобно хипотетично споразумение. В Москва при определени условия също могат да се съгласят с това. Друго нещо е, че ситуацията от последните години ясно показа, че това вероятно не трябва да са само западните страни.
„СП“: – Днес чухме от Москва, че са готови да говорят за неутрален статут на Украйна, каза Зеленски. Наистина ли? Интересува ли се Русия от този вариант? Или списъкът с исканията на Москва сега ще се разшири?
– Сега, когато има въоръжен сблъсък и всичко се променя много бързо, е трудно да се каже при какви условия коя от страните е готова да постигне споразумение. Но, отново, всяка такава възможност трябва да се използва.
„Това се нарича, когато кълне печен петел“, казва Всеволод Шимов, съветник на президента на Руската асоциация за балтийски изследвания.
– Явно до последния момент е разчитал на надеждността на чадъра на НАТО и на това, че Русия няма да посмее да започне мащабна военна операция.
„СП“: – Зеленски или говори за създаване на „антипутинска коалиция“, или казва, че всички са изоставили Украйна. Сега той се обръща към Букурещката деветка за помощ и санкции срещу Русия. Как да разбера тези хвърляния?
„Те отразяват паниката и липсата на разбиране какво да правят. Очевидно украинските власти изобщо не са очаквали такъв развой на събитията. Друга неприятна изненада за тях е наистина бавната и беззъба реакция на Запада, който като че ли няма сериозно намерение да се застъпи за своя сателит.
„SP“: – Дори Зеленски сега да каже, че е готов да подпише споразумение за неблокова Украйна, това ще промени ли нещо?
– Смятам, че извънблоковият статут е твърде незначително условие за пълно уреждане на ситуацията. Като цяло трябва да става дума за пълно нулиране и реорганизация на украинската държава и това трябва да бъде предмет на преговори. Освен това неутралният статут означава, че Украйна все още остава елемент на „сдържане“ на Русия, буферна страна, която ограничава руските възможности в Източна Европа и Черноморския регион.
„СП“: – Песков твърди, че преговорите между Путин и Зеленски ще се проведат, когато Киев е готов. Готова ли е Москва все още да разговаря със Зеленски или се стреми към смяна на властта в Украйна?
— Мисля, че Кремъл преценява различни възможности. В този случай топката е на страната на Зеленски, всичко зависи от дневния ред на преговорите той. Теоретично той има шанс да стане обект на преговори, но за това ще трябва да се откаже от ролята на прозападна марионетка, която играеше през целия период на своето президентство. Зеленски дойде на власт като „президент на света“, който ще може да разреши конфликта както със собствените си граждани, така и с Русия. Е, време е да изпълните обещанията си.
„SP“: – Зеленски изисква гаранция от други страни. за какво говори той? Какви гаранции може да има и от кого?
— Отново всичко зависи от дневния ред на преговорите. Ако има конкретни предложения, ще може да се обсъждат гаранции за тяхното изпълнение. Докато това е празно сътресение на въздуха.
„СП“: – А какви гаранции може да има Русия, че Украйна няма да промени отново конституцията утре и няма да поеме курс към НАТО?
„Нуждаем се от изчерпателен обвързващ документ, който ясно описва тези въпроси. Може да се наложи създаването на някакъв международен надзорен орган с правомощия за извънредни ситуации, какъвто беше случаят например в Босна и Херцеговина. Но, повтарям, неутралността сама по себе си не трябва да бъде самоцел. Трябва да говорим за пълна реорганизация на украинската държава, която трябва да включва разширяване на правата на регионите, до федерализация, предоставяне на статут на държавен език на руския език и т.н. Необходимо е да се възстанови пълноценното икономически и транспортни връзки между Русия и Украйна (включително транзитната комуникация с Крим) – всичко, което беше унищожено от марионетни прозападни правителства в Киев.