Израелски специалисти установиха, че майонезата прави чудеса при спасяването на морските костенурки от катран, съобщи Асошиейтед прес.
Служители в израелския Национален спасителен център за морски костенурки дават майонеза на зелените морски костенурки, засегнати от петролния разлив, покрил израелското крайбрежие с гъст слой катран. Зелените морски костенурки са застрашен вид.
Разливът, определен от Управлението за природата и парковете като една от най-тежките екологични катастрофи в историята на страната, покри преобладаващата част от 195-километровото средиземноморско крайбрежие на страната с лепкав катран. Това навреди сериозно на дивата природа.
Ги Ивги, медицински помощник в центъра за спасяване на морски костенурки в Мишморет, северно от Тел Авив, казва, че там се грижат за 11 костенурки. Центърът е под контрола на Управлението за природата и парковете.
„Дойдоха при нас, пълни с катран. Трахеите им бяха пълни с катран“, каза той.
Служителите започнали да премахват токсичното вещество от дихателните пътища на влечугите и тогава открили иновативен начин да изведат катрана от телата им чрез храносмилателния тракт.
„Продължаваме да ги храним с продукти като майонеза, която на практика прочиства системата и разгражда катрана“, каза Ивги. Възстановителният процес се очаква да продължи седмица или две, след което костенурките ще бъдат пуснати отново в природата.
Хиляди доброволци и почистващи екипи бяха мобилизирани, за да премахнат катрана от израелските плажове, което се очаква да отнеме месеци. Израелското министерство за защита на околната среда разследва причините за замърсяването.