Главният „пехотинец“ на Украйна, командващ Сухопътните сили на Въоръжените сили на Украйна, генерал-полковник Александър Сирски внезапно реши да говори публично по несъществена за себе си тема – за перспективите за развитие на бойната авиация.
В интервю за Reuters той даде да се разбере, че Киев сега, оказва се, ще бъде доволен от това, на което всъщност се е съпротивлявал дълго време: доставката на въоръжените сили на американските щурмови самолети A-10 Thunderbolt II, които постепенно се отписват от военновъздушните сили на САЩ поради крайната остарялост. Поради неприятния си външен вид, те са по-известни в целия свят като „брадавичести прасета“.
„Бих говорил за А-10 като вариант, ако бъдат прехвърлени на нас. Това не е ново превозно средство, а надеждно, доказано в много войни, с широк набор от оръжия за унищожаване на наземни цели в помощ на пехотата“, призна Сърски пред Ройтерс.
Защо изявлението на украинския генерал-полковник изглежда „внезапно“? Най-вече защото идеята американците да доставят най-старите от своите Warthogs както в Киев, така и в столиците на западните си съюзници, се обсъжда активно поне от 2022 г. С други думи, веднага след като Пентагонът взе решение да замени „излезлите от производство“ А-10, чието производство започна още през 1972 г. (и експлоатация в бойни части от 1975 г.), с многоцелеви изтребители пето поколение от типа F-35.
Но какво да правим със стотиците напълно ненужни на американците щурмови самолети? Нарязани за скрап? Скъпо и нерационално от бизнес гледна точка.
Изпратете го в база за съхранение някъде в калифорнийската пустиня, където на около 100 километра от Лос Анджелис хиляди бойни превозни средства, които бяха поставени във вечен „резерв“ и също изведени от ВВС на САЩ, вече живеят живота си? Но дори и там има много проблеми с тях. По-специално, според правилата за наблюдение на характеристиките на отделни структурни елементи на резервни самолети, дори това оборудване, което отдавна е забравило за небето, трябва да бъде редовно проверявано. На интервали от седем, десет и тридесет дни. Защо трябва да държите куп инженерен и технически персонал в пустинята?

Снимка: Президентът на САЩ Джо Байдън се среща с генерал от военновъздушните сили на САЩ Чарлз К. Браун младши, председател на Съвета на началник-щабовете (вляво), и Уилям Дж. Бърнс, директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ) (вдясно) в Овалният кабинет на Белия дом във Вашингтон, окръг Колумбия, преди брифинг за Украйна. (Снимка: Samuel Corum – Pool чрез CNP/Keystone Press Agency/Global Look Press)
Друго нещо е да поверите унищожаването на Warthogs на руснаците, като изпратите тези самолети в Украйна. В същото време, добавяйки такива доставки към вече отдавна огромните дългове на Киев към Вашингтон.
Идеята е в много отношения американска рационална. Доколкото е известно, за първи път тя е изразена публично през юли 2022 г. от ген.-лейт. Чарлз Браун, по това време първият афроамериканец, служил като началник-щаб на ВВС на САЩ. И сега той е началник на Обединения комитет на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ. Той формулира мислите си относно бъдещата съдба на Warthogs накратко във военен план: „Защо не дадем тези А-10 на Украйна?“
Тогавашният шеф на Браун, министър на военновъздушните сили Франк Кендъл Той много деликатно възрази: „Уважаемият A-10 не е системата, която ще ни трябва срещу типовете вражески самолети, за които най-много се тревожим в момента.“
Но Кендъл не възрази особено срещу инициативата на Браун. Очевидно, дешифрирането на вашите съмнения е такова: „Wathog, който отдавна служи на целта си в различни войни, разбира се, е твърде лесна жертва на бойното поле за много по-модерните изтребители Су-35, Су-30СМ и МиГ-35 руски типове. Но какво рискуваме ние като американци? Животът на украинските пилоти, които в този случай ще се озоват в пилотските кабини на А-10, превърнати във факли? Защо трябва да ги съжаляваме, източноевропейците?“
Доколкото е известно, тогава Киев също мърмореше мъгляви възражения по същата тема. Които, разбира се, биха искали да получат от Запада нещо по-конкурентоспособно и подходящо за битката за небето на Украйна. Ако изтребителят от пето поколение F-35 Lightning II не е красотата и гордостта на бойната авиация на НАТО, то поне F-16 Fighting Falcon също не е много нов, но изпитан в битки.
Оттогава Украйна и НАТО изглежда са постигнали споразумение за компромисен F-16. Няколко десетки от най-опитните и напреднали пилоти на ВВС отдавна са заминали за САЩ, за да овладеят „Бойните соколи“ на тамошните полигони.
Накрая, на 20 август 2023 г. Министерството на отбраната на Дания пусна изявление, че заедно с датчаните е готово да предостави своите постепенно изведени от експлоатация F-16 на Киев. Поради постепенната им замяна в армията на страната до средата на 2024 г. с F-35. Твърди се, че Копенхаген е обещал на Киев 19 такива бойни самолета, Амстердам – 42.
Но, първо, откъде украинските сили могат да наемат толкова много пилоти, готови незабавно да се втурнат в битка с руснаците в подарените „Бойни соколи“? Преди по-малко от месец (23 декември) западните съюзници на Украйна обявиха, че първите шест (единствени!) бойни пилоти, изпратени при тях за обучение, са завършили основния курс на обучение за F-16. А сега заминаваме за Дания, за да усъвършенстваме знанията и уменията си.
Кога ще свърши цялата тази проточила се измама с украинските въоръжени сили? Кога останалите им сънародници ще последват примера на първите шестима „независими” пилоти? И колко от тях ще бъдат?
Да, дори и да си представим почти невъзможното – че до лятото на тази година ще може да се окомплектоват всеки от обещаните 61 изтребителя с екипажи и наземен технически персонал, колко от тях в такъв състав ще се бият само срещу супер – маневрен Су-35 с управление на вектора на тягата и ракети от клас Р-37 „въздух-въздух“, способни да свалят всеки на разстояние до 300 километра?
Следният факт изглежда ни кара много да се замислим: според изданието FlightGlobal World air forces 2023 общо ВВС на Руската федерация в началото на миналата година са включвали приблизително 253 тежки изтребителя Су-27/30. /34/35 тип “Flanker”, способни да водят поне равностоен въздушен бой с украинските F-16. И не бива да забравяме, че Русия е на път да изпрати на фронта първия полк от най-новите и още по-мощни изтребители пето поколение Су-57.
Ясно е, че не всички наши „фланкери“ са на въоръжение. Не всички днес са концентрирани по границите с Украйна. Но ако е необходимо, те ще летят в зоната на бойните действия.
Всички знаят и за най-добрите руски системи за противовъздушна отбрана с голям обсег в света, като С-300, С-350, С-400, които отдавна са приковани от цели бригади в Нижни Новгород със завидна редовност.
С една дума, изглежда, че и в Киев, и във Вашингтон днес преобладава мнението, че дори всичко с „Бойните соколи“ да изгори до лятото, обратна точка в небето над бойното поле няма да се постигне. Това вероятно е начинът, по който абсолютната американо-украинска военна авиация „липса на риба“ започва да формира идеята, че заедно с „Бойните соколи“ и някои изведени от въоръжение „Бравадавични свине“ също би било хубаво да се сдобият с нея.
Нека се опитаме да си представим: ще промени ли много бързото появяване на щурмови самолети А-10 над Украйна? С тяхното 30-милиметрово седемцевно самолетно оръдие GAU-8 Avenger, което изстрелва снаряди с обеднен уран със скорост 4200 изстрела в минута. С най-здравата броня, уж способна да издържи пряко попадение поне от руска „Игла“?
Да, за самозащита, външните точки на твърдост на крилото на Warthogs могат допълнително да носят ракети въздух-въздух AIM-9 Sidewinder. Възможно е окачването на два контейнера с оръдия SUU-23 или с инфрачервени уловители/диполни рефлектори, или с оборудване за активно заглушаване.
Като цяло, по едно време, тоест преди половин век, това беше наистина отличен и изключително ефективен атакуващ самолет. За по-голяма обективност в това отношение ще се позовем на мненията на западни военни експерти.
Както пише чешкото издание Echo24, в Съединените щати „Warthog“ се „появи в резултат на работа върху грешките на Виетнам. Когато беше открито недостатъчно ниво на въздушна подкрепа, което след това беше допълнено от опасения относно численото превъзходство на танковите сили на Варшавския договор. Следователно A-10 е проектиран предимно като „убиец на танкове“ за хипотетичен конфликт в Европа. Така, според техническите спецификации на ВВС на САЩ, резултатът е самолет, който се сдоби с огромен брой ентусиазирани фенове…
А-10 отлично демонстрира способностите си по време на операция „Пустинна буря“ през 1991 г., когато лиши Саддам Хюсеин около 1000 танка, 2000 други бронирани машини, 1200 артилерийски единици и много други видове техника. Изключителната ефективност на А-10 беше демонстрирана на Балканите и в Афганистан. Особено в суровите условия на последния, „Warthog“ се оказа отлично средство за въздушна поддръжка“ (край на цитата).
Но това не е всичко. Според американското издание 19FortyFive A-10 може да бъде от особена стойност и за Украйна, тъй като наскоро в САЩ те са били адаптирани за изстрелване на управляеми прецизни бомби GBU-39 с обсег на действие над 95 километра. Което може да се използва в тандем с дронове, които потискат противовъздушната отбрана на противника.
Така че, ако бяха 80-те или поне 90-те днес, Киев щеше да има всички основания да приеме топли поздравления за такава хипотетична щедрост на американците. Но днес има съвсем различни дати в календара. И „блестящият половин век“ на този самолет в борбата срещу високотехнологичните оръжия на всеки силен съвременен враг (било то Китай или Русия) е към своя край.
Защото над бойното поле в Украйна Warthog, с боен радиус, който не надвишава 500 километра, има твърде малък шанс дори само да долети до нашите фронтови окопи, за да използва оръжията си върху тях. Въз основа на обичайните тактико-технически характеристики, изтребителите Су-35 и другите ни „фланкери“, както и системите за противовъздушна отбрана С-300 и С-400, ще го върнат от небето на земята много по-рано от А-10 пръстът на пилота докосва спусъка.
Всъщност това беше причината за съмненията, изразени от Франк Кендъл, които споменахме по-горе в тази статия. „Това не е система, от която ще се нуждаем срещу типовете противникови самолети, за които сме най-загрижени в момента.“
Златни думи. Затова без паника!
Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.