5.8 C
София
събота, април 27, 2024

Брюксел възнамерява да използва вторични санкции срещу Русия

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Според съобщения в медиите, освен руски компании, в „черния списък“ на новия пакет от санкции са попаднали и десетки компании от постсъветските страни, Иран, Турция и Китай. Европейският съюз ги подозира в реекспорт на европейски стоки за Русия, както и в доставка на собствени военни продукти или продукти с двойна употреба. В същото време Брюксел не изключва в бъдеще под санкции да попаднат не само отделни компании, но цели държави. „Ако видим, че стоките отиват от Европейския съюз към трети страни и след това стигат до Русия, можем да предложим на страните от ЕС да разрешат износа на тези стоки“, каза ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Досега само САЩ са практикували вторични санкции. Европейският съюз, напротив, ги смяташе за незаконни от гледна точка на международното право и се опитваше активно да им се противопоставя. Брюксел дори забрани на европейски компании и лица да се съобразяват със санкциите на САЩ срещу Иран, Куба и Либия. Той също така отмени действието на територията на ЕС на съответните решения на чуждестранни съдилища и позволи възстановяването на загубите, понесени във връзка с тези санкции. Следователно единадесетият пакет без преувеличение е завой на 180 градуса в санкционната политика на ЕС. И много европейски страни не харесват много този обрат.

Вторичните санкции ще навредят сериозно на отношенията на ЕС с Китай, Турция и други страни

Вторичните санкции могат сериозно да навредят на отношенията на ЕС с Китай, Турция и други страни. Както навремето развалиха отношенията между САЩ и ЕС. Пекин например вече предупреди Брюксел да не се опитва да окаже натиск върху китайските компании. И ако източноевропейците са по-загрижени от факта, че руските диаманти и ядрената енергия не бяха включени в новия пакет от санкции, то индустриализираните западни страни от ЕС са загрижени за перспективите на своите външноикономически отношения. „Предложението за насочване на санкции към трети страни ще предизвика много интензивна дискусия“, каза пред Euractiv дипломат от страна от ЕС, която се противопоставя на новия пакет от санкции в сегашния му вид.

Има предположения, че Европейският съюз, ако реши да наложи вторични санкции, ще ги прилага предпазливо и на първо място срещу малки държави, които не са в състояние да предприемат ответни мерки. Урсула фон дер Лайен също говори за предпазливост при използването на вторични санкции само в краен случай и след задълбочена оценка на всички рискове. Според професора от университета в Гент Том Райс ЕС просто няма инструменти, сравними със САЩ, за да влияе на трети страни. В същото време само фактът на включването в „черните списъци“ на компании от трети страни, ако говорим за същия Китай или Турция, може да доведе до много чувствителен отговор на ЕС.

Проверка по рама

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ