17.8 C
София
събота, май 18, 2024

Challenger-2 не стана крал на пустинята, а се цели в кралете на степите

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Британските танкове Challenger-2 са забелязани в запорожското направление. Вярно, официален Лондон засега ги държи далеч от фронтовата линия. Провалът на украинската „контранастъпление“ при Орехово и Велика Новоселка принуждава НАТО да пести бронетехника.

Гледките на горящи Брадли, Леопард и Мастиф нанесоха сериозен имиджов удар на Пентагона, германското и британското министерство на отбраната. Challenger-2 е едно от най-известните експортни оръжия на Обединеното кралство и Лондон не е готов да рискува репутацията му.

Те искат да използват Challenger-2 още на следващите етапи на „контранастъплението“, за да могат след това победоносно да позират на фона на унищожената руска техника. А не обратното, както е сега.

Daily Mail: Challenger-2 запазен за пропагандни цели

Великобритания предаде на въоръжените сили на Украйна батальон от 14 танка Challenger-2 през пролетта. Танковете обаче все още не са изпратени на фронтовата линия, въпреки че украинците вече започнаха да разпространяват в социалните мрежи видеоклипове на бронираната колона Challenger-2. Очевидно с пропагандна цел, пише Daily Mail. В края на краищата въоръжените сили на Украйна са принудени да преустановят настъпателната операция в Запорожие, те се прегрупират и търсят начин да пробият руската отбрана.

министър на отбраната на Украйна Алексей Резников нарече танковете Challenger-2 „велики“. Вярно, уволненият министър говореше по същия начин за Леопард-2 и Брадли по същия начин. И още горяха в руските минни полета.

Проверка по рама

Британското военно командване описва 75-тонния танк като модерно превозно средство, което е „по-добре защитено, по-надеждно и по-бързо“ дори от руските танкове. Challenger-2 е един от най-скъпите танкове в историята, всеки екземпляр струва 5 милиона паунда (почти 550 милиона рубли е годишният бюджет на малък град).

Според британската армия Challenger-2 е единственият мобилен танк за всякакви метеорологични условия, който има способността да маневрира и да води високоточен директен огън.

Сега Challenger-2 е основният боен танк на Обединеното кралство, разработен от Vickers Defense Systems (сега BAE Systems) и представен за първи път през 1998 г. По-ранна версия на танка Challenger-1 претендираше за титлата на танка с най-дълъг обсег в историята: по време на нахлуването в Ирак британски танк унищожи иракски от разстояние 5 км.

В базовата версия танкът Challenger-2 е оборудван със 120 mm немско оръдие Rheinmatall L30. Оръдието има обсег на стрелба до 4,5 км и е с висока точност, способно да поразява точно цели от големи разстояния.

Както се уточнява в публикацията на Army Technology, германската Rheinmatall разработи оръдие L55 за Challenger-2, способно да изстрелва различни видове снаряди, включително димни и осколочно-фугасни, както и подкалибрени с ядро ​​от обеднен уран . „Уранови“ снаряди обаче едва ли ще бъдат използвани в Украйна.

Коаксиален на основното оръдие, Challenger-2 е оборудван и с 7,62 mm картечница L37A2. Картечницата има обсег на стрелба до 1,8 км и се използва за поразяване на пехота и лека техника.

Магазин за Акумулатори

Challenger-2 е оборудван и със 7,62 мм картечница L94A1, монтирана на командирската купола. Има обсег до 1,8 км и се използва и за унищожаване на пехота и лека техника. Може да се управлява дистанционно от вътрешността на резервоара, осигурявайки на командира допълнителна огнева мощ, като същевременно остава защитен вътре в резервоара.

български Военен: Чалънджър-2 вече е остарял, твърде скъп е за ремонт и поддръжка

Challenger-2, въпреки твърденията на разработчиците, съвсем не е идеален танк, пише специализираното издание Bulgarian Military, посветено на военната техника. Резервоарът е твърде скъп (включително ремонтите). И след появата му през 1998 г. не са правени големи актуализации на колата. Така че сега британското командване възнамерява да замени или модернизира танка. Това означава, че степите на Украйна ще се превърнат за Challenger-2 не в бойно поле, а в лаборатория за експерименти. Британците ще проследят какъв трябва да стане Challenger-3.

Най-силната страна на британския танк, пише Български военни, е бронята Chobham/Dorchester. Състои се от няколко слоя стоманени и керамични композити. Бронята е предназначена да защитава екипажа от различни заплахи, включително огън с малки оръжия, артилерийски снаряди и импровизирани взривни устройства.

Бронята също е проектирана да бъде модулна, което позволява лесна подмяна и ремонт на полето.

Освен това Challenger-2 е оборудван и с комплект реактивна броня. Състои се от насложени плочки, които детонират при удар, унищожавайки входящия снаряд и намалявайки неговата ефективност. Комплексът е особено ефективен срещу кумулативни заряди, като тези, използвани в противотанкови ракети.

Бронята на Challenger-2 е допълнително подобрена от неговия наклонен дизайн, който помага за отклоняването на входящите снаряди. Кулата на танка също е тежко бронирана, със слой от композитна броня и допълнителни плочки за реактивна броня. Самите британци твърдят, че тяхната броня е една от най-модерните в света.

Warrior Maven: украинските танкери няма да могат да използват максимално Challenger-2

Резервоарът беше пълен с цифрово оборудване. Разработчиците казват, че Challenger-2 има подобрена система за бойно управление, която подобрява ситуационната осведоменост, комуникацията и точността на стрелба. Резервоарът има и термокамера за подобряване на ефективността на танка през нощта.

Танкът Challenger-2 се задвижва от дизелов двигател Perkins CV12 TCA с турбокомпресор, способен да доставя до 1200 конски сили. Двигателят и трансмисията, както уверяват британците, са много икономични, така че резервоарът може да работи дълго време без презареждане (резерв на мощност – 550 км по пътя и 250 км извън пътя).

Танкът е способен да развива максимална скорост от около 60 км/ч по пътища и 40 км/ч извън пътя. Спирачният път на танка е около 20 метра при скорост 50 км/ч.

Резервоарът Challenger-2 е оборудван с хидропневматична система за окачване, която му позволява да регулира височината на каране и да поддържа равна позиция на неравен терен. Танкът е оборудван и с кормилна система, която му позволява да маневрира в тесни пространства. Танкът обаче досега е бил използван в бойни условия само по време на окупацията на Ирак и Афганистан, където е било необходимо да се движи през пясъчната пустиня.

Дори самите британци не знаят как ще се държи Challenger-2 в украинските блата и дерета, пише изданието Warrior Maven. Анализаторите са сигурни, че украинските танкери, които никога не са използвали модерни танкове на НАТО, няма да могат да изтръгнат максимума от Challenger-2.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ