16.4 C
София
неделя, май 19, 2024

Експерти: Русия може да бъде засегната от икономическите проблеми в САЩ

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Американските медии в началото на седмицата разпространиха изявление на изпълнителния директор на JPMorgan Chase Джеймс Даймън, който смята, че банковата криза в САЩ все още не е приключила и ще има дългосрочни последици.

„Това не може да се нарече пълноценна банкова криза, тъй като само две банки се сринаха в Съединените щати за месец, докато вложителите не загубиха нищо и не се наложи да се предприемат спешни мерки. Въпреки това натрупаните сериозни проблеми, които ще имат „Слаб контрол на риска в средни банки като BSV, която се срина преди месец“, каза Антон Табах, главен икономист в рейтинговата агенция Expert RA.

При сегашните условия американската банкова криза, ако се стигне, може да окаже влияние върху Русия чрез забавяне на световната икономика и намаляване на цените на руския износ, освен това, в случай на паника, като правило , търсенето на доларова ликвидност нараства значително, което води до нейното укрепване спрямо основните валути, включително юана и в резултат на това спрямо рублата. При много ограничени връзки между руската и американската банкова система поради санкции и контрасанкции прякото въздействие е минимално, смята Табах.

Изказването на Джеймс Даймън, който според списание Forbes е не само най-влиятелният банкер в САЩ, но и е на 18-то място в списъка на най-влиятелните хора в света, не може да бъде пренебрегнато, казва Сергей Богачев, проф. във Финансовия университет към правителството на Руската федерация.

Наистина икономиката на САЩ миналата година имаше най-висок процент на инфлация – 9%. Въпреки това спадът в цените на енергийните ресурси, нехранителните стоки намали инфлацията през януари тази година до 6,4%.

Проверка по рама

„В същото време САЩ решават новите проблеми в банковия сектор просто – те предоставят многомилионни заеми на „изгорели“ банки. Но е невъзможно да се изплатят всички проблеми по този начин. Допълнителна емисия на долара ще повишаване на инфлацията и загубата на част от пазарите в Русия, Китай, Иран поради санкции този процес ще се ускори“, посочи професорът.

Икономическите проблеми в Съединените щати ще засегнат и руската икономика, тъй като нашата икономика е свързана със световната икономика чрез Китай, Индия, Иран и други страни. Въпреки това, разполагайки с ресурсни резерви, влиянието на глобалните проблеми може да бъде минимизирано, отбеляза Богачев.

Причините за неотдавнашното отслабване на рублата бяха краят на данъчния период и дисбалансът в търсенето на чуждестранна валута поради намаляване на износа с увеличаване на вноса. Със стабилизирането на цените на енергията рублата ще се засили, смята икономистът.

Последствията от колапса на системните банки може да имат дългосрочни последици за Съединените щати и да „тласнат“ икономиката им към рецесия, смята доцентът от катедрата по глобални финансови пазари и финтех на Руския икономически университет. Г.В. Плеханов Денис Перепелица.

Сега вложителите в Съединените щати, които нямат гаранции за депозити над 250 хиляди долара, наблюдавайки ситуацията на банковия пазар, прибързано теглят пари от депозити, което при достигане на критични стойности може да доведе до недостиг на банка ликвидност и по-нататъшни фалити.

Магазин за Акумулатори

По-малките банки вероятно ще бъдат ударени първи. Изтичането на ликвидност само през последната седмица надхвърли 120 милиарда долара. Общият обем на депозитите намалява с 1,5% спрямо миналата година. Това е първият спад в такива обеми от 1986 г. насам, припомни експертът.

Освен всичко друго, американският пазар на дълг е пълен с банкови облигации. Инвеститорите са добре запознати с последствията от фалитите и невъзможността да получат обезщетение за облигациите на фалиралите банки и също така активно се оттеглят от облигации.

„Ситуацията се утежнява от действията на Фед, който последователно повишава лихвата, предизвиквайки спад в стойността на емитираните облигации на пазара. Всичко това заедно създава предпоставки за мащабна финансова криза в САЩ в краткосрочен план срок“, прогнозира Перепелица.

В резултат на санкциите Русия остана практически откъсната от западния чужд капитал и най-вероятно ще почувства в по-малка степен последствията от предстоящата криза.

„Отслабването на рублата не е свързано със ситуацията на банковия пазар, а отразява ситуацията с търговския баланс. При намаляване на износа курсът на рублата намалява и обратно.

В момента нашата икономика демонстрира достатъчна стабилност, особено в сравнение с ключови западни икономики със значително по-високи дългове и разходи за енергия“, каза той.

Устойчивостта на икономиката обаче изисква значителна диверсификация на производството и наличието на глобални пазари, а развитието на този процес изисква значително внимание от страна на държавата и обществото, допълни Перепелица.

Според Олга Беленкая, ръководител на отдела за макроикономически анализи на Finam, данните за последните две седмици показват постепенно намаляване на търсенето на заеми от страна на банките от Фед, което може да сигнализира за стабилизиране на ситуацията с ликвидността. „Може би острата фаза на кризата е потушена досега“, каза тя.

В основния сценарий банковата система ще остане стабилна, но в същото време събитията във финансовия сектор ще доведат до факта, че банките ще кредитират по-малко бизнеса и населението. Това от своя страна ще ускори охлаждането на вътрешното търсене и пазара на труда, което централните банки се опитват да постигнат чрез повишаване на лихвите, резултатът може да е малко по-разхлабена парична политика от очакваната през февруари-началото на март, отбелязва Беленкая.

Затягането на кредитните условия обаче може не само да забави бизнес дейността, но и да причини проблеми с платежоспособността на някои кредитополучатели и да се върне на банките под формата на реализиране на кредитни рискове. Вероятността от рецесия в икономиката на САЩ се е увеличила, заключава икономистът.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ