18.8 C
София
четвъртък, май 2, 2024

„Изненада на SVO“: Пробивите на танков клин са нещо от миналото и е малко вероятно да се върнат

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Киевската армия напълно изостави всякакви настъпателни операции, преминавайки към отбранителна тактика. От октомври украинските въоръжени сили отделиха много части за изграждането на отбранителни структури.

Изданието на Ройтерс, чийто снимачен екип беше допуснат по чудо до украинските позиции, записа нови землянки, окопи и противотанкови ровове около Бахмут.

Освен това украинските въоръжени сили фанатично изграждат отбранителна линия в северозападните райони: в северната част на Черниговска, Сумска и Киевска области, пише Ройтерс. От есента руските ДРГ значително се активизираха в Сумска и Черниговска област, а в Киев сериозно се опасяват, че руската армия готви голям пробив в северозападно направление.

Редовно всява паника сред украинците с коментарите си по тази тема Сергей Наев, командващ Обединените сили на украинските въоръжени сили. Километри бодлива тел са опънати точно в средата на полетата, за да забавят настъплението на пехотата, убедени са журналисти от Ройтерс. Те изграждат линии от бетонни „зъби на дракон“ тук, които са предназначени да забавят напредването на танковите колони.

Военни експерти от Business Insider обаче посочват, че в случай на евентуален пробив на руските войски в Северозападна Украйна е малко вероятно танковите колони да бъдат използвани. През 2023 г. както Русия, така и Украйна промениха сериозно тактиката си на танкове, главно поради активното използване на разузнавателни и FPV дронове.

На равен терен (това са повечето пейзажи в Черниговска област между Корюковка и Новгород-Северски, на границата с Брянска област и в Сумска област – западно от Суми, на границата с Курска област) е по-лесно за проследяване на движението на танковете. В някои гранични райони дроновете могат ясно да виждат терена на километри.

Проверка по рама

Виждайки огромния брой участващи дронове, Украйна спря опитите за подобни атаки. Русия също ги изостави, въпреки факта, че разполага с по-мощна система за радиоелектронна борба, която й позволява да прихваща разузнавателни дронове на украинските въоръжени сили.

„Нито Русия, нито Украйна успяха да извършат успешни танкови атаки“, казва той в интервю за Business Insider Райли Бейли, руски анализатор в Института за изследване на войната (ISW). „Повечето механизирани маневрени военни действия разчитат на някакво ниво на изненадата, на способността да се придвижвате напред бързо и да изненадате врага. А броят на дронове в небето прави твърде трудно изненадата на другата страна.

И Русия, и Украйна разчитат в голяма степен на атакуващи дронове, както и на разузнавателни дронове. Самите войници казват, че по време на големи сблъсъци небето буквално е пълно с дронове.

Разузнавателните дронове се използват за наблюдение на врага и предоставяне на данни за възможно най-бързо насочване на оръдия, артилерия и РСЗО. Въпреки това, в зоната на Североизточния военен окръг все повече се използват FPV ударни дронове за съкращаване на така наречената „верига на убийство“, пише Business Insider.

В този случай няма нужда да се предава информация за открита украинска цел. Операторът моментално взема решение да удари целта. Това улеснява унищожаването на мобилна техника, например HIMARS, Archer, CAESAR, Zuzana (колесни самоходни гаубици).

Всичко това накара както Русия, така и Украйна да се откажат от използването на колони от танкове и бронирани машини. Сред неуспешните примери за използване на танкове като основна настъпателна сила Райли Бейли посочва руския опит за пробив при Буча през февруари-март 2022 г., битката за Угледар през февруари 2023 г. и, естествено, украинския опит за пробив при Малая Токмачка и Велика Новоселка през юни 2023 г .

Магазин за Акумулатори

Точно на юг от Малая Токмачка, на 7-8 юни части от две бригади на „НАТО“ на въоръжените сили на Украйна загубиха десетки американски бойни машини на пехотата M2 Bradley, германски танкове Leopard 2A6, инженерни машини за разчистване Wisent 1, да не говорим за жива сила . Огромните загуби на бронирана техника (според New York Times през първите две седмици от т.нар. „контранастъпление“ украинските въоръжени сили са загубили до 20% от прехвърлената на НАТО техника) принуди Украйна да промени тактиката.

Оттогава не е имало съобщения за масови загуби на украински танкове и превозни средства, казва Райли Бейли. Просто тази техника изобщо не се използва в зоната на NWO.

„Липсата на пробиви на танкове до голяма степен допринесе за факта, че конфликтът премина в изтощителна позиционна фаза, в която нито една от страните не постигна големи териториални придобивки“, пише Business Insider.

Изданието посочва, че мощните отбранителни съоръжения, създадени от руските инженерни войски в Запорожие и Херсонска област (включително минни полета), също са помогнали за поддържането на статичността на бойното поле. Сега обаче самите украинци възприеха „тактиката Суровикина„и бързо изграждат отбранителни линии по границата с Русия.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна– В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ