11.8 C
София
петък, април 26, 2024

Как живеят пенсионерите в Беларус и Русия днес

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Както и в Беларус

От 2017 г. в страната тече пенсионна реформа, която ще приключи през 2025 г. В резултат на корекциите възрастта за пенсиониране се увеличи: от миналата година жените получават статут на пенсионер на 58 години, мъжете – на 63 години. И ако лентата за пенсиониране все още не се планира да бъде увеличена, тогава минималният осигурителен период все още ще расте. Сега, за да се изчисли пенсия за старост, човек трябва официално да работи 19 години. През 2024 г. това ще отнеме 19,5 години. А до 2025 г. този период ще стане 20 години. От тази година можете да следите осигурителния си стаж и вноските на работодателя във фонд „Социална защита“ от мобилния си телефон – чрез специално приложение на ДОО. Повече от 165 хиляди души вече използват тази услуга.

Според Министерството на труда и социалната защита средната пенсия за пенсионер в Беларус е 670 рубли (около 20 000 руски).

В Беларус разходите за пенсии възлизат на общо девет процента от БВП през 2022 г

Това е малко под 40 процента от средната работна заплата в страната. За да се увеличат доходите в напреднала възраст, миналата година в страната беше въведен нов доброволен механизъм за допълнителна капиталова пенсия с участието на държавата.

Човек плаща месечни вноски в държавната застрахователна компания (от 1 до 10 процента от заплатата си), пропорционален процент (но не повече от три) също се удържа от неговия работодател по личната сметка на служителя. Освен това общата тежест върху работодателя за внасяне на вноски за ДОО не се увеличава. В резултат на капитализация и други бонуси, след достигане на общоустановената възраст за пенсиониране, човек ще получи значително увеличение (в зависимост от тарифата) на пенсията от застрахователната компания. Плащанията ще се извършват за 5 или 10 години (по избор). Освен това участието в капиталовата пенсионна програма не влияе върху размера на редовната пенсия от държавата.

Проверка по рама

Улеснява се и процесът по събиране на документи преди пенсиониране. От 2003 г. в Беларус работи система за индивидуално (персонализирано) счетоводство, в която се събират всички данни за трудовата биография на служител и платените вноски към Фонда за социално осигуряване. Следователно тези, които имат зелена социална карта, са длъжни да потвърдят своя стаж на хартиен носител само за периода преди 2003 г.

Обхватът на пенсионните гаранции се разширява. По-специално, периодът на грижи за деца на възраст под три години, който може да се отчете в общия стаж (от 9 на 12 години), е увеличен. Намалява се осигурителният стаж за отпускане на трудова пенсия за жени, които са родили четири деца, инвалиди от I и II група, които са били дълго време на инвалидност.

Пенсионерите в Беларус днес съставляват една четвърт от населението, разходите за пенсии през 2022 г. възлизат на около 9 процента от БВП.

Като в Русия

Пенсионната реформа в Русия стартира на 1 януари 2019 г. То включва постепенно увеличаване на възрастта, която дава право за получаване на осигурителна пенсия за старост и пенсия за държавно осигуряване. Промените ще се извършват на етапи през дълъг преходен период, завършващ през 2028 г. В резултат на това възрастта за пенсиониране ще бъде увеличена с пет години до 60 за жените и 65 за мъжете.

Магазин за Акумулатори

На практика това изглежда така. Първоначално възрастта за пенсиониране беше повишена шест месеца по-рано от новата възраст за пенсиониране. Например през 2019 и 2020 г. жените, родени през 1964 г., са се пенсионирали на 55,5 години и мъжете, родени през 1959 г., на 60,5 години. През 2021 г. и 2022 г. – жените през 1965 г. на 56,5 години и мъжете през 1960 г. на 61,5 години. След 2022 г. възрастта за пенсиониране ще се увеличи не с половин, а с една година. Затова за първи път тази година никой няма да се пенсионира по възраст. Изключение правят само тези, които имат право на предсрочно назначаване на пенсия, и тези, които са упражнили това право по-рано. Подобна ситуация ще се повтори през 2025 и 2027 г.

Освен изискванията за възраст, промените засягат осигурителния стаж и стойността на индивидуалния пенсионен коефициент (ИПК), т. нар. пенсионни точки. Ще бъдат увеличени и тези два задължителни компонента за получаване на осигурителна пенсия за старост. През 2024 г. осигурителният стаж ще достигне максимум най-малко 15 години. Тук е много важно да се разбере, че това е именно осигурителният период, а не трудовият стаж, тоест периодът на удържане на осигурителни премии от работодателя е официална работа. През 2025 г. IPC ще достигне максимум от поне 30 точки.

Гражданите, които при навършване на пенсионна възраст не могат да натрупат достатъчно осигурителен стаж или точки, ще могат да разчитат на социална пенсия, но не веднага, а пет години по-късно от общоустановената възраст за пенсиониране. До 2028 г. мъжете ще получават социална пенсия за старост при навършване на 70 години, а жените при навършване на 65 години. Днес средната социална пенсия в Русия е 12 363 рубли. Докато средната осигурителна пенсия за старост за неработещите пенсионери е 21 864 рубли.

Разбира се, осигурителната пенсия може да бъде много по-висока. Днес тя се формира от фиксирано плащане, цената на пенсионните коефициенти или точки, както и техния брой. Фиксираната част от пенсията е еднаква за всички и след индексацията на 1 януари 2023 г. възлиза на 7567 рубли. Пенсионният коефициент или точка е 123,77 рубли. В същото време можете да получите не повече от десет точки годишно. Максималният им брой е даден за внасяне на задължителни осигурителни вноски за пенсия от определен размер на дохода. Над определен доход вноските в Социалния фонд не формират пенсионни права, а отиват само за издръжка на настоящите пенсионери.

Междувременно

От 1 януари 2021 г. пенсиите за руснаци и беларуси, живеещи на териториите на Русия и Беларус, се извършват в съответствие със Споразумението за пенсионно осигуряване на работниците от държавите-членки на Евразийския икономически съюз (ЕАИС) от 20 декември 2019 г. Споразумението за ЕАЕС предвижда, че всяка държава-членка определя правото на пенсия в съответствие със своето законодателство въз основа на трудовия стаж, придобит на нейна територия.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ