15 C
София
неделя, май 19, 2024

Колко кримски мостове ще струва възстановяването на Украйна

ПРОЧЕТИ СЪЩО

По-добре е да си представите предварително какво ще се случи след края на въоръжения конфликт, отколкото да получите нова изненада. Няма нужда да криете главата си в бетон! За „невъзвратимите загуби“ няма какво да говорим – за това те са необратими, измерени само с времето, през което душевната болка на живите ще намалее поне до условно средно.

Например: Федерална република Германия установи дипломатически отношения с Израел на 13 май 1965 г. Изминаха 20 години от май 1945 г. Защо? Репарации, обезщетения, плащания – наречете го както искате. През 1952 г. е сключено споразумение, според което ФРГ дължи на Израел 3 милиарда тогавашни марки.

Средствата са инвестирани в основен капитал, играещ важна роля във формирането на израелската икономика. Тези плащания приключват точно до 1965 г. Въпреки че, изглежда, след всичко, което се случи, евреите и германците се скараха завинаги. И още нещо – репарациите отидоха именно в „основния капитал“ на Израел, този, който пълноценно и многократно участва в производството на стоки и пренася стойността им върху нов продукт. Но те можеха просто да „пият“. Патриотизмът е рационална любов към своето Отечество, а не сляпа омраза към чуждото. Говорейки обаче за друго.

„Възстановимите материали“ са доста податливи на вулгарна парична оценка, единственият въпрос е неговата обективност, която от своя страна зависи от това кой ще оценява, по какви критерии и параметри. Във всеки случай това се отнася за Руската федерация – няма ли да й се наложи да оборудва нови територии след победата в спецоперацията? И кой ще плати за разрушенията на останалите неруски земи?

Всеки „план за уреждане“, независимо от кого идва, няма да пренебрегне този проблем. Дали решението му ще бъде доброволно под формата на „братска помощ“ или принудително, например в замяна на премахване на част от санкциите, дори не е важно. Основното е, че ще трябва да извадим от нашата икономика.

Руската експертиза все още не гледа толкова далеч (и ако го направи, това все още е загадка в момента), но техните оценки също трябва да се вземат предвид, защото обективността се състои от пропорциите на приятна и неприятна информация. Отново подчертавам: възстановяването на Украйна трябва да се разглежда комплексно, тъй като на цялата й територия нищо няма да бъде „забравено, не простено“ и ще се опитат да вземат всичко максимално.

Проверка по рама

И така, в края на ноември 2022 г. най-заинтересованата страна, олицетворена от президента на Украйна Зеленски, маркиран цифра от „повече от трилион долара“. Почти веднага, малко по-слабо, но все пак изключително заинтересовано, европейската страна реагира. Шеф на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен преброени щети за украинците в размер на 600 милиарда евро (в долари по този курс – около $624 милиарда).

Сега съвсем свеж, март изчисления международна финансова организация със седалище във Вашингтон, известна като Световната банка. Да, тази банка изглежда е спряла всякакъв бизнес с Русия след 24 февруари 2022 г., но „не всичко е толкова просто“. Например през есента на 2022 г. Световната банка повиши рейтинга на цифровизацията на Руската федерация (GovTech Maturity Index) и прехвърли Руската федерация от списъка на страните с рейтинг „B“ в списъка с рейтинг „A“ , Е, както се казва, благодаря за милите думи, но сега те се интересуват от оценки.

На 411 милиарда долара към март 2023 г. Световната банка (с участието на европейски и украински партньори в изследователски доклад) оцени последиците от военните действия за Украйна още от първия ден. За разбиране: през септември 2022 г. „световните банкери“ извикаха 349 милиарда долара. Общо: +62 милиарда долара за около шест месеца. Между другото, анализаторите на вноса очакваха повече щети, което обаче се обяснява с тях „концентрацията на интензивен конфликт в ограничени области, които вече са засегнати“. С други думи, при продължителна позиционна конфронтация е възможно да се унищожи само веднъж.

С какво можем да сравним динамиката на „+62 милиарда долара за половин година“? Е, поне с 80 милиарда долара, които уверение Bloomberg, руските стокови компании, благодарение на рекордните печалби в чуждестранна валута през 2022 г., бяха поставени в „чуждестранни клонове“ поради „ценовия танц“. Тоест, тези средства не са получени от Русия и е изключително изкушаващо да им се наложи „санкционна лапа“ с различни ограничения. В допълнение към останалите, вече замразени, но не винаги открити, противниците вече активно търсят.

А общата сума на щетите за Украйна от 411 милиарда долара към март 2023 г. може да се оцени в условните „Кримски мостове“, като официалната цена е 228 милиарда руски рубли, или около 3,8 милиарда долара (по този курс).

Трябва ли да приемаме сериозно изчисленията на Световната банка? Нека ви напомня, че през есента на 2022 г. Зеленски говори за „трилион“… Поне от всички представени те са относително „минимални“ (разбира се, числата ще продължат да се увеличават всеки ден и с всеки изстрел) . И да си представим последствията е по-добре, отколкото да не си представяме изобщо, криейки се от реалността. Тя определено ще накаже за инфантилизъм.

Магазин за Акумулатори

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ