9.9 C
София
неделя, април 28, 2024

Нито F-16, нито Storm Shadow няма да отлетят от руския Витяз

ПРОЧЕТИ СЪЩО

През август 2022 г. за първи път в зоната на специалната военна операция „светна“ нов руски зенитно-ракетен комплекс със среден обсег от ново поколение С-350 „Витяз“.

Доскоро откритите източници предоставяха доста оскъдна информация за него, съобщавайки само, че държавните му изпитания са приключили през пролетта на 2019 г., а още през декември същата година руското министерство на отбраната съобщи: първият комплект, способен да удря и двете автономни и като част от ешелон за противовъздушна отбрана балистични и аеродинамични цели на разстояние от 25 до 150 километра, постъпили на въоръжение във ВВС.

И сега (отново много скромно) информационните агенции, позовавайки се на неназован информиран източник, казаха: системата за противовъздушна отбрана S-350 Vityaz за първи път в света в бойни условия се изпълнява напълно автоматично, без намеса на оператор, откриване, проследяване и поразяване на Украински въздушни цели. Ракетите на системата са свалили няколко бойни самолета и безпилотни самолета на въоръжените сили на Украйна.

Автоматичният режим е реализиран на принципа на липсата на човешко управление на решенията на елементите на изкуствения интелект на комплекса, взети в зависимост от възникващата въздушна бойна обстановка.

Тоест операторът просто не се е намесил в работата на системата за ПВО, като по този начин е потвърдил алгоритъма, избран от машината. В същото време Витяз са работили както в активен, така и в пасивен режим на радар. Този метод повишава шумоустойчивостта на комплекса и способността му да открива и класифицира цели.

Интересно е, че въпреки цялата външна новост на тази информация, това все още не трябва да се счита за пробив в областта на системите за противовъздушна отбрана.

Проверка по рама

„Още от 60-те години на миналия век започнахме да използваме електронни компютри в нашите системи за противоракетна отбрана, които определяха траекторията на полета на потенциални цели, за да изчислят приоритетните точки за подход на ракети за тяхното унищожаване“, припомня военен експерт, директор на Музея на войските за противовъздушна отбрана Юрий Кнутов. – Впоследствие такива технологии бяха само усъвършенствани и вече от комплекса С-300, особено от най-новите модификации, нашите системи за противовъздушна отбрана имат както ръчен, така и автоматичен режим на стрелба.

Абсолютно същите бяха внедрени, с изключение на Витяз, в комплексите С-400, както и в Панцирите.

В общи линии принципът на действие на системата за противовъздушна отбрана в такъв режим е следният: комплексът автоматично открива цели по алгоритъма „приятел или враг“, сам идентифицира най-опасните от тях, стреляйки по тях в първия момент. място.

Цялата новост на системата за противовъздушна отбрана S-350 Vityaz се състои в това, че тя е пусната в експлоатация сравнително наскоро и в реални бойни условия автоматичният режим на стрелба никога не е тестван. Сега той е тестван и е показал своята висока ефективност.

„СП“: Доколко резултатите от такава проверка могат да повлияят на хода на SVO? Сега можем ли да сме сигурни, че нашите системи за противовъздушна отбрана ще бъдат ефективни срещу американски изтребители F-16, които Пентагонът е готов да предостави на Украйна почти всеки ден?

– Първо, нека започнем с факта, че никой F-16 не е „най-нов изтребител“, а по-скоро стара кола. По характеристики той е сравним с МиГ-29 и ние сваляме доста такива самолети на украинските ВВС.

Магазин за Акумулатори

Второ, системата за противовъздушна отбрана S-350 „Vityaz“, както турците, така и американците, по едно време вече успяха да я нарекат „убиец на крилати ракети“.

Разбира се, разполагането на такива комплекси за защита на териториите на Донбас и Крим както от крилати ракети, така и от изтребители F-16, ако те се появят в нашето въздушно пространство, ще изиграе най-положителната роля.

Защото в автоматичен режим този комплекс изпълнява възложените бойни задачи в пъти по-бързо, отколкото при ръчно управление.

Например, когато стреляте по Hymars в ръчен режим, човек може в редки случаи да има време да реагира, да коригира траекторията на полета, да улови целта, да прехвърли комплекса на автоматичното му проследяване и след това да изстреля противоракетата. Всичко това е доста сложен и отнемащ време процес.

В условията на преходност на битката и дори ако огънят се води по реактивни системи за залпов изстрел (РСЗО), когато времето за подход се изчислява в секунди, човек няма време да реагира бързо, а изкуственият интелект може да направи то. Днес далеч не са изолирани примери, когато не само С-350, но и Панцир успешно свалят всички ракети, изстреляни от MLRS HIMARS.

„SP“: В този случай може ли да се твърди, че и „Shell“, и „Knights“ също успешно могат да устоят на британските ракети Стом сянка?

– Е, „Панцири“, разбира се, според мен ще трябва да се „научим малко“ на борбата с крилатите ракети, но „Витяз“, разбира се, ще се справи абсолютно успешно с тях. Той е проектиран точно за тези цели.

„СП“: Като се има предвид, че британските военни позиционират тези „продукти“ като свръхнискозабележими крилати ракети, а украинските бойци ги почитат, заедно с „Хаймарс“, направо „вундервафе“, излиза, че ракети просто няма. в света в момента, който нашият „Витяз“ не можа да свали?

– И с британците, и с французите, и с германските крилати ракети, които Западът все още планира да достави на Украйна, С-350 „Витяз“ несъмнено ще се справи. Доколкото имам информация, крилати ракети, които по една или друга причина са твърде здрави за него, в момента просто не съществуват в света. Тази система за противовъздушна отбрана е в състояние да удря всякакъв тип крилати ракети, дронове и други самолети, които са на въоръжение с нашия враг.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ