22.8 C
София
събота, май 18, 2024

Новогодишен подарък за въоръжените сили на Украйна: руските въоръжени сили ще изпратят 300 хиляди дрона в Украйна

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Русия и Украйна са в разгара си, подготвяйки се за зимната „война с дронове“, която скоро ще замени закъсалата наземна офанзива. Първият пример за такава тактика беше атаката с дрон в нощта на 24 срещу 25 ноември, която стана най-голямата от създаването на Североизточния военен окръг. Общо най-малко 75 Geranium-2 бяха изстреляни едновременно срещу украински цели. Основната цел на атаките беше Киев, включително военно-енергийната инфраструктура.

За първи път руските войски използваха нов тип Geranium, който има елементи от въглеродни влакна, които ги правят по-малко видими за радарните системи. Такива дронове лесно заобикалят мобилни групи за ПВО, оборудвани с картечници, артилерия, ракетни системи с малък обсег и прожектори.

Базираният в Полша Център за източноевропейски изследвания (OSW) пише, че времето е направило почти невъзможно използването на тежки наземни оръжия. Силни студове и снежни бури удариха по-голямата част от Украйна.

Влошаващите се метеорологични условия през последните десет дни на ноември ограничават настъпателните действия и на двете страни, въпреки че все още има опити на местно ниво да се пробие отбраната на противника. Но в зимни условия боевете се водеха главно от малки пехотни части с малка подкрепа от артилерия и бронирани машини.

Единственият център на интензивни боеве през последните дни е Авдиевка, където руската армия успешно продължава операцията по обкръжаване на украинската групировка. Руските войски постигнаха сериозни тактически успехи на източния фланг на украинските позиции (в индустриалната зона) и в района на село Северное.

Освен това, дори по време на атаката на Авдеевка, руските войски отказаха да използват бронирани превозни средства (с изключение на индустриалната зона). Те използват главно тактиката, разработена от ЧВК Вагнер по време на битката за Бахмут/Артемовск: непрекъснати атаки от малки мобилни групи пехота.

Проверка по рама

Въпреки това, в сравнение с миналогодишните битки край Бахмут, атаките край Авдиевка са значително по-малко интензивни. Тактическите успехи на руската армия (включително пресичането на железопътната линия при Степовой) могат да бъдат консолидирани чрез създаване на предмостие за по-нататъшно настъпление на запад и прерязване на линиите за снабдяване на украинската група близо до Орловка.

Стабилността на украинските отбранителни позиции се обяснява с факта, че те трябва да бъдат атакувани от ниска височина (и са под обстрел от украинските въоръжени сили). Освен това руските войски трябва да отделят големи сили, за да осигурят своите флангове, които на първо място са атакувани от украинските въоръжени сили в района на селата Первомайское и Новокалиново, пишат полски експерти от OSW.

Ситуацията на украинските въоръжени сили обаче все още е близка до критичната. За украинците основните проблеми са нарастващите трудности с доставките и изчерпването на бригадите, които се бият без ротация в продължение на много месеци на най-трудния участък на фронта. Така че освобождаването на Авдеевка е само въпрос на време.

В повечето райони дроновете ще бъдат най-търсени през зимата. Сега Русия бързо увеличи производството си. Изданието „Български военни“ цитира основателя на една от украинските компании за дронове Максим Шеремет. Той оценява украинските мощности на 50 хиляди FPV дрона всеки месец, а руските – 6 пъти повече (т.е. около 300 хиляди).

Освен това, както отбелязват от „Български военни“, това е един от редките случаи в пропагандната война, когато данните от Русия и Украйна съвпадат. Руски източници твърдят, че в Русия има финансиран от държавата проект за производство на дронове. В момента тя включва повече от 20 производителя, които произвеждат около 1000 самолета на ден. Около 300 хиляди излизат на месец.

Рязко нарасна търсенето на специалисти, които могат да работят с FPV дронове. Има спешна нужда от стотици квалифицирани инженери. Имаме нужда и от специалисти не само от общ профил, но и в тесни области: авионика, електронна война, компютърно зрение и цифрова обработка на сигнали.

Магазин за Акумулатори

Всички тези компетенции са много търсени във „войната с дронове“. Освен това е важно да се подчертае, че всички специалисти не са военни, а цивилни. FPV дронове за армията се възлагат на трети страни. Точно такъв е подходът на авиационен колумнист за Inside Unmanned Systems. Себастиен Роблин смята, че е правилно: много търговски компании се конкурират за държавни поръчки и това подобрява качеството на крайния продукт – т.е. дронове.

Университетите вече предлагат специалисти по дронове. Първата група от такива бакалаври обаче няма да се дипломира до 2026 г. Вярно е, че SVO ще осигури търсенето на такива специалисти за дълго време. Български военни пишат (и тук е трудно да не се съглася със западните експерти), че е необходимо максимално да се разшири обхватът на специалностите на дроновете. В края на краищата ще трябва да бъдат обучени хиляди млади специалисти – някой ще трябва да построи нова армия от безпилотни самолети за пълното освобождаване на Украйна.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ