Заместник-ръководител на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев се погрижи за мобилизирането на автомобилна, верижна и друга техника, както и катери за нуждите на Северния военен окръг.
„Журналисти и военни кореспонденти казват, че в различни региони на страната ни има много конфискувани стоки от бракониери, контрабандисти и други нарушители. И това е техника, която може да се използва в зоната на военна операция”, деклариран официален.
По-рано „СП“ писа за острия недостиг на катери и катери в района на Херсон, поради което загиват наши войници, а саботажните операции на въоръжените сили на РФ на десния бряг на Днепър също са ограничени.
Медведев възложи на Генералната прокуратура, ФСБ, митниците и Федералната агенция за управление на собствеността заедно с регионалните власти да разрешат проблема. Той отбеляза, че решението трябва да се вземе на федерално ниво, тъй като „федералните ведомства са отговорни за изпълнението на конфискуваните обекти“.
Много хора напоследък говорят за странната ситуация с недостига на оборудване в зоната на NWO. По-специално, член на комисията по отбрана на Държавната дума Дмитрий Кузнецов попита премиерът Михаил Мишустин забранява на Росрезерв да продава старо военно оборудване на бизнесмени.
„Трябва да спрем това“ възмутен политик, визирайки оборудването, съхранявано в консервацията. Росрезервът продава стари автомобили УАЗ на близък кръг от бизнесмени, които след това ги продават на непосилни цени на роднини на мобилизираните, твърди депутатът.
За това какво трябва да бъде проверено от Агенцията на Федералния резерв поради проблеми с логистиката и облеклото на военнослужещите миналата есен – в периода на частичната мобилизация, деклариран член на Съвета по правата на човека към президента на Руската федерация, ръководител на Националния комитет за борба с корупцията Кирил Кабанов.
Съвсем наскоро много реклами относно продажбата на военна и почти военна техника бяха публикувани на портала RosReserve.rf. В момента сайтът не е достъпен и домейнът е обявен за продажба. Обществената кампания засрами ли търговците от войната?
– Най-голямата нужда в зоната на NWO е от колесни превозни средства и във всяка – от автомобили до камиони Kamaz, – казва военачалник Тимофей Ермаков. – Лично, след като събрах средства от абонати, изпратих седем коли на фронта – „хлябове“ и „Нива“. Но познати моторизирани стрелци от посоката на Херсон се оплакаха през пролетта, че имат камиони Камаз, но гумите на тях са напълно плешиви.
Изпратиха снимки на колите си – няма никакъв протектор. Невъзможно е да се работи върху тях, по време на дъждовете те няма да отидат никъде. Министерството на отбраната прие заявлението, но не се знае кога ще бъде изпълнено. И за да покрият нуждата от каучук, всичките им девет автомобила Камаз се нуждаеха от 1,5 милиона рубли. На мястото на набора те не можеха да помогнат, трябваше да бъдат събрани заедно с абонати за гума.
Мобилните колесни превозни средства, особено тези с висока проходимост, спасяват живота на хората. Това е евакуацията на ранените, доставката на боеприпаси, храна, всичко необходимо на фронтовата линия. Преди време най-накрая отпадна странна бюрократична забрана за регистрация на цивилни коли. Сега те официално са поставени на баланса на отделите.
В същото време трябва да се разбере, че колесните превозни средства са вид „консуматив“. Спомнете си, когато тъкмо започвахме да насищаме войските с дронове, веднага беше съобщено, че БПЛА има условен живот от седмица. Трябва да се третира като патрони и снаряди и да не се надява, че веднъж доставен дронът ще служи както трябва до края на войната.
„SP“: Доскоро оборудването, извадено от консервацията, беше открито „barryzhili“ на уебсайта на RosReserve.rf. Сега е покрито…
– В същото време все още можете да купувате на други ресурси, например „Motolyga“ – армейски трактор MT-LB. Необходимо е да се вземе чисто бюрократично решение за повторното отваряне на такова оборудване и доставки на фронта. Когато служих през 2010 г., имахме „шишиги“ (ГАЗ-66), които бяха съхранявани в масло, буквално нарязани по дължина и изпратени за скрап.
Но тези коли могат да служат още много години … Тогава министърът на отбраната беше Сердюков. Неговата реформа в армията беше ужасна. В същото време не предполагахме, че един ден ще започнат толкова мащабни военни действия. Въпреки че Русия не е Швеция или Нова Зеландия и винаги трябва да е готова за война като висша форма на политика.
„SP“: Очевидно поради реформите на Сердюков Министерството на отбраната вече не е в състояние да покрие всички нужди на армията …
– Ясно е, че доброволците винаги са свързани, във всички войни. Така беше и във Великата отечествена война. В моята родина в Московска област на една от къщите има паметна плоча, на която се казва, че жителите на тази къща са се хвърлили на танк. Известни са и много други подобни примери, когато хората са купували за своя сметка например гаубици или друго оръжие.
Но прехвърлянето на войната в „народен“ формат има и обратна страна. Има чувството, че след като обществото може да покрие някои нужди, държавата не трябва да се опитва сама. Това е грешно, ние можем само да помогнем. Ако започне инфлация (тя вече започна с ръста на долара – авт.), възможностите за гражданите ще започнат да изсъхват.
В момента обемът на доброволната помощ на фронта в Русия нараства. И това е страхотно. Но в Украйна е точно обратното. Там всичко започна доста мощно, а сега (следя информация за частите на въоръжените сили на Украйна) става все по-зле и по-зле, мнозина се кълнат, че се събират все по-малко пари. Очевидно икономическата ситуация в Украйна е доста лоша.
„Навсякъде има липса на превозни средства“, потвърждава координатор на доброволческото движение „Интербригада“ Юрий Староверов. – Войниците се хвърлят на някаква мъртва Niva, след което ремонтират и зареждат за своя сметка или получават превозни средства от доброволци.
Има недостиг на камиони Камаз и Урал, както и резервни части и колела за тях. Като цяло има подход в доставката на техника – дали ти кола, после както искаш. Хората някак си се измъкват, но отнема време и усилия, техниката често бездейства, ремонтира се сама на терен. На фронта се радват и на отдавна извадените от въоръжение „шишиги“ и „хлябове“.
„СП“: А какво ще кажете за военната техника?
– Няма достатъчно БМП и БРДМ, които да прикриват щурмовите и евакуационни групи. И това е не само загуба на мобилност, но и увеличаване на загубите, понякога значителни.
Няма достатъчно танкове, а значителна част от тези, които идват от складовете, са стари и без динамична защита, което значително повишава оцеляването на екипажа. Сега руските доброволци се занимават с производството на елементи за динамична защита на танкове (един комплект – около 300 елемента), произвеждат ключове за кули и купуват резервни части.
Няма достатъчно самоходни оръдия, артилерийски оръдия и снаряди за тях, минохвъргачки и мини. Няма достатъчно компас за съществуващите оръдия. Случва се един за 5-7 оръдия. А как се прицелва и коригира огъня? Стрелбата „някъде там“ е пилеене на снаряди, имитация на бойна работа. Инженерните превозни средства също изпитват остър недостиг. Но това е цялата „база“ на борбата с комбинирани оръжия.
Войските все още имат много специфични нужди, включително модерни платформи за въздушно разузнаване, мобилни леки превозни средства като бъгита и ATV, бронирани лодки както за личен състав, така и за безпилотен персонал, системи за бойна поддръжка на танкови части, системи за ПТУР, роботизирани платформи за разминиране, дистанционно взривяване.
С една дума всичко липсва. И това е разговор само за технологиите, без да се засягат системите за командване и контрол, комуникациите, оръжията, боеприпасите, оборудването за електронна война.
„СП“: Прокуратурата и ФСБ вече са инструктирани да се справят с търговията с военна техника, която по странен начин не спира …
„Онези служители от армията, които продават военно оборудване на търговци от склад, извършват криминално престъпление. Те трябва да бъдат наказани, а техниката да бъде върната на армията и изпратена на фронта.
Днес е невъзможно да спечелиш с числа, само с умения. И това е организация, насищане с техника, подготовка на кадри, което днес изисква смяна на ръководството на военното ведомство, което се оказа неподготвено да управлява армията.
Според Генерален директор на Института по регионални проблеми Дмитрий Журавльовпроблемът трябва да се реши на ниво държавна политика.
– Русия винаги е имала достатъчно танкове, но често не е имало достатъчно трактори, танкери
Явно ситуацията с екипировката е същата като с униформите, които нямаше за мобилизираните, но можеха да се купят от военните магазини. Гримаси на пазарната икономика. Ако въпросите за осигуряване на Въоръжените сили се прехвърлят на пазара, то така трябва да бъде приблизително. Тъй като търговците ще използват технологията по начин, който е изгоден за тях, за да получат възможно най-много пари. Това е смисълът на бизнеса.
„СП“: Стана ясно едва преди година и половина?
– Всичко е наред. Това, че поне година и половина по-късно решиха да посегнат на „свещените принципи на пазара“, вече е постижение. Наистина, през февруари 2022 г. изглеждаше, че след три дни ще сме в Киев. Защо да пипаме пазарните механизми, ако след победата те отново ще влязат в действие? Друго нещо е, че това може да стане веднага, веднага щом стане ясно, че SVO ще се забави. Например в Германия при война се използват извънредни мерки – противно на интересите на бизнеса.
И сега се оказа, че е невъзможно да се съчетаят пазар и война на пазарни принципи. Ползата на бизнеса и интересите на държавата не съвпадат във времето. Бизнесът живее за печалба, не се интересува от стратегически задачи. И нека – но не трябва да се допуска в райони, където се решават стратегически задачи. Беше трудно да реша. Между другото, не съм сигурен, че решихме най-накрая да променим ситуацията. Засега обещанието е изпълнено. Да видим как ще се осъществят тези намерения.