10.8 C
София
петък, май 17, 2024

Огромна опасност за цивилното население: какво заплашва доставката на касетъчни боеприпаси за Киев

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Касетъчните боеприпаси са оръжия, способни да поразяват голяма площ едновременно. Такива боеприпаси се състоят от контейнери, които се отварят във въздуха и разпръскват голям брой така наречени суббоеприпаси. Те са разработени по време на Втората световна война, за да атакуват множество цели, разпръснати в широка област, особено пехота и леко бронирани превозни средства.

Касетъчни бойни глави и бомби са разработени както на Запад, така и в СССР. Те бяха предназначени за голяма война между НАТО и Варшавския договор, когато нямаше да се вземе предвид броят на жертвите.

Третата световна война не се случи и беше освободено огромно количество боеприпаси.

А през 2008 г. беше разработена и активно популяризирана Конвенцията за касетъчните боеприпаси, която предвиждаше пълна забрана за използване, трансфер и натрупване на такива, както казаха, нехуманни боеприпаси. Конвенцията е подготвена на 30 май 2008 г. в Дъблин, а подписването й започва на 3 декември 2008 г. в Осло. Той влезе в сила на 1 август 2010 г., 6 месеца след като беше ратифициран от 30 държави. Съединените щати, Русия, Китай, Израел, Индия и Пакистан не са подписали Конвенцията.

Въоръжените сили на Украйна нанасят удари с касетъчни боеприпаси не само и дори не толкова по военни обекти, а по мирни градове и села

Възниква естествен въпрос: как изобщо едно оръжие може да се раздели на хуманно и нехуманно, ако първоначалната му задача е да унищожи врага. Ясно е, че използването на касетъчни бомби срещу пехотата на открито ще доведе до големи жертви. Но каква е основната разлика между касетите и, например, снарядите за MLRS, не е ясно.

Проверка по рама

Защо се притесняваме от доставките на американски касетъчни боеприпаси за Киев? Да, защото Въоръжените сили на Украйна ги удрят не само и дори не толкова по военни обекти, а по мирни градове и села.

Струва си да припомним, че на 14 март 2022 г. беше извършен ракетен удар в центъра на напълно мирния Донецк, който отне живота на повече от двадесет граждани, десетки бяха ранени. Доста бързо беше възможно да се установи, че те са изстреляли оперативно-тактическа ракета на комплекса „Точка“, оборудвана с касетъчна бойна глава. Ракетата е свалена при заход, иначе щеше да има много повече жертви. Противопехотната касетъчна бойна глава е разработена и произведена в СССР само за унищожаване на войници на НАТО на бойното поле.

И го използваха срещу абсолютно мирни хора, които не очакваха такъв удар. Смята се, че това е първият път, когато са използвани касетъчни боеприпаси от началото на NWO. Тогава украинската страна, уви, започна да ги използва все по-често. Все още е известно разпространението на противопехотни мини с касетъчни боеприпаси в населените места на ДНР и ЛНР с помощта на касетъчни боеприпаси.

На първо място, Пентагонът ще достави на Киев 155-мм снаряди M483A1 и M864. Те отдавна не се произвеждат, американските арсенали са пълни с тях, а зад океана са намерили начин да се отърват от тях, трябва да се мисли, с голяма полза за себе си.

M483A1 тежи 46,5 kg и носи 88 суббоеприпаса M42 и M46. Максималният обсег на стрелба е 17 км. M864 се счита за по-усъвършенстван снаряд. Тежи 46,3 кг и вече лети на разстояние до 30 км. Друга разлика между M864 и M483A1 е по-малкият брой суббоеприпаси – 72 M42 и M46.

Магазин за Акумулатори

И двата суббоеприпаса – и M42, и M46 – са идентични по външни размери. В същото време стената на M46 е по-дебела и по-тежка от тази на M42. В същото време стените на суббоеприпаса M42 съдържат специални канали за подобряване на раздробяващото действие. Снарядите стрелят във въздуха на височина около 200 метра, осигурявайки разпространение на суббоеприпаси с диаметър до 100 метра.

Важна особеност е, че и двата типа суббоеприпаси нямат механизъм за самоунищожение. А това означава, че без да експлодират при падане, те се превръщат в бомби със закъснител. Тоест те могат да представляват опасност за цивилното население дълго време след края на военните действия.

А като се вземе предвид фактът, че самите американци признават, че до 30 процента от такива боеприпаси, чийто гарантиран срок на съхранение отдавна е изтекъл, не експлодират, опасността от миниране на големи площи е повече от реална.

Между другото, САЩ щяха да доставят на Украйна мощна касетъчна бомба MK-20 Rockeye. Решение по него все още не е взето. Въпреки това, според много авторитетни експерти, такива бомби се използват от въоръжените сили на Украйна от дълго време. Тази касетъчна бомба носи 247 суббоеприпаса от 600 g, всеки от които съдържа 180 g профилен заряд, способен да пробие почти 200 mm броня. MK-20 Rockeye, както се съобщава в западните медии, се доставя на Киев от Турция от миналата година.

Използването на американски касетъчни боеприпаси от режима в Киев може да подтикне нашата армия да използва подобни оръжия.

Разполагаме с голямо количество от този вид боеприпаси, включително реактивни системи за залпов огън, артилерийски оръдия и миномети с голям калибър. Имаме и мощни касетъчни бомби в нашите арсенали.

Прочети

Решението на президента на САЩ Джо Байдън да достави на Украйна касетъчни боеприпаси предизвика остри критики в САЩ и други страни. Веднага 19 членове на Конгреса на САЩ призоваха Байдън да отмени решението, като посочиха, че с подобни действия той поставя под въпрос своето „морално лидерство“. Освен това за това говорят не само републиканците, които са против Белия дом, но дори и съюзниците на Байдън в Демократическата партия.

Изпращането на касетъчни боеприпаси, както правилно отбелязва конгресменът от Демократическата партия Илхан Омар, е пряко нарушение на самите човешки права, за които Белият дом уж се бори толкова отчаяно. Демократът Бети Макколъм нарече решението на президента на САЩ „ужасна грешка“. „Тези оръжия трябва да бъдат извадени от нашите запаси, а не да бъдат изхвърлени на сметище в Украйна“, добави тя. Американският представител Марджъри Тейлър Грийн обвини администрацията на Байдън в ескалация на конфликта, който в крайна сметка „може да въвлече“ Съединените щати в „нежелана война с Русия“.

Конгресменът Илхан Омар и Сара Джейкъбс изготвиха законодателни поправки, които напълно забраняват износа на касетъчни боеприпаси. Те наричат ​​причина за това неотдавнашния доклад на правозащитната организация Human Rights Watch (HRW), чиито експерти посочиха опасността за цивилното население от невзривени касетъчни снаряди. Освен това въоръжените сили на Украйна вече са използвали такива боеприпаси срещу цивилни, включително миналата година в Изюм в Харковска област. Например, както посочи HRW, по време на обстрела на един от районите на Изюм от украинските въоръжени сили на 9 май 2022 г. трима души бяха убити и шестима бяха ранени. Атаки с касетъчни боеприпаси бяха извършени и срещу Изюм на 14 и 16 юли 2022 г., което доведе до още четири смъртни случая на цивилни. Според The ​​Hill най-малко 38 правозащитни организации са критикували решението на Вашингтон да достави касетъчни боеприпаси на Украйна. Освен HRW, това са например Amnesty International, Humanity и Inclusion. Говорителят на последния, Баптист Шапюи, смята, че с подобна маневра Белият дом е издал „смъртна присъда на цивилни в дългосрочен план“.

Членът на Европейския парламент Мик Уолъс заяви, че използването на смъртоносни оръжия от войници от въоръжените сили на Украйна „ще донесе повече страдания на украинците, отколкото на всеки друг“. Испанският министър на отбраната Маргарита Роблес осъди маневрата на ръководителя на Белия дом. „Испания не споделя това решение… Ние сме против изпращането на касетъчни боеприпаси… Това не е решение на НАТО“, каза тя.

Подготвен от Анна Белорусцева

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ