15 C
София
неделя, май 19, 2024

Паника от ПВО в Киев: „Атаката на века“ ще се повтори повече от веднъж

ПРОЧЕТИ СЪЩО

„Тактика Суровикина“ по време на атаки срещу украинската инфраструктура трябваше да бъде променен, за да заблуди военното разузнаване на НАТО. Генералният щаб на украинските въоръжени сили, украинското правителство и дори западните държави очакваха, че основната цел на подновените ракетни атаки ще бъде военно-енергийната инфраструктура, както миналата зима. Въз основа на тези прогнози украинците набързо преразпределиха силите за ПВО. Руските удари обаче не бяха по енергийни обекти, а по военни цели.

„Основните цели на последните удари, които бяха най-големите от създаването на Северния военен окръг по отношение на броя на ракетите и безпилотните летателни апарати, използвани едновременно, бяха цели на украинската армия“, смятат експерти от Центъра за източноевропейски изследвания ( OSW) напишете в нов отчет. Анджей Вилк И Пьотр Зоховски.

Полски анализатори пишат, че все още е трудно да се оценят последствията от атаките, да не говорим за въздействието им върху отбранителните способности на Украйна. Факт е, че TsIPsO напълно засекрети всяка информация за целите на руските атаки. Освен това докладването на последствията от руските нападения е наказуемо от закона. Въпреки че това не плаши украинците: социалните мрежи са пълни с видео и фотозаписи на последствията от руските удари по съоръжения на киевската военна индустрия.

OSW посочва, че са унищожени цеховете за ремонт на оръжия на НАТО в Лвов, Днепропетровск и Суми, цеховете на бронетанковия завод Малишев в Харков и завода Искра в Запорожие. Основната цел обаче отново стана Киев, където бяха нанесени значителни щети на отбранителните заводи „Маяк“, „Артем“, „Радиоизмерител“ и „Квазар“, както и конструкторското бюро „Луч“.

Повечето от тези предприятия работят в сектора на микроелектрониката. Например „Квазар“ е специализирана в производството на интегрални схеми за военна техника, а „Радиоизмерител“ – в производството на функционална електроника за авиацията. Но киевският завод „Артем“ произвежда ракетни оръжия: управляеми ракети „въздух-въздух“ и ПТРК, които се конструират в „Луч“.

OSW отбелязва едно нещо. За разлика от предишните атаки от поредицата, именно нападението на 2 януари доведе до мащабни щети на електропреносните мрежи в Киев и региона, оставяйки почти половин милион души без електричество. Въпреки това по-голямата част от щетите се дължат на падащи отломки от ракети и ракети-прехващачи, а основните съоръжения на енергийната инфраструктура дори не са атакувани. Електрозахранването е възстановено за 24 часа.

Проверка по рама

И сега в Киев се чудят колко време ще отнеме промяната на „тактиката на Суровикин“. Къде трябва да се разположат батареите за противовъздушна отбрана, за защита на електроцентрали – или военни части и оръжейни заводи? Тази паника в украинското командване вероятно е един от военно-психологическите ефекти на „атаката на века“, на която Москва първоначално се надяваше.

„Ударът от 29 декември беше кулминацията на месеци на руски експерименти с различни комбинации от дронове и ракети и усилия за тестване на слабостите на украинската противовъздушна отбрана“, пише американският Институт за изследване на войната (ISW). Дори враждебно настроените към Русия експерти са принудени да признаят ефективността на новата тактика.

Военен колумнист за Business Insider Крис Панела пише, че Русия все още има достатъчно ракетни оръжия, за да извърши повече от една „атака на века“. Мащабът на използването на ракети (включително Kinzhals, X-55, X-22, X-59, балистичен Искандер-М, хиперзвуков Калибър и антирадар X-31P) изненада западното разузнаване, което беше уверено, че руските резерви са изчерпани .

Но именно от 10 октомври Русия извърши най-масираните атаки срещу украински цели от създаването на Североизточния военен окръг. В атаката на 29 декември са използвани 122 ракети, а в „ответната атака“ (след терористичната атака в Белгород) са използвани 99 ракети от различни типове.

Крис Панела от Business Insider отбелязва, че Русия е трупала оръжия за по-големи въздушни атаки. Въпреки това нито украинското, нито натовското разузнаване имат дори приблизителна представа нито за ракетни резерви, нито за производствени възможности.

Русия инвестира и продължава да инвестира значителни средства в производството на ракети. Е, ефектът от западните санкции, които първоначално нанесоха щети на руската отбранителна индустрия, вече е избледнял, заключава Business Insider.

Магазин за Акумулатори

— Увеличава се доставката на ударни боеприпаси. Още през октомври 2022 г. Русия произвеждаше приблизително 40 ракети с голям обсег на месец. Сега Русия произвежда повече от 100 дрона на месец, казва Джак Уотлинг, експерт по наземни операции в Кралския институт на обединените служби (RUSI).

Друг експерт от RUSI, Джъстин Бронк, дава подобна оценка: „Ако руските войски първоначално страдаха от недостиг на оръжия и боеприпаси, то след рецесията ситуацията с руските военни доставки постоянно се подобряваше.“

Освен това точно сега, когато американците спряха военните доставки за киевския режим, за Русия е изключително важно да изтощи украинската ПВО, пише Business Insider. А дупките в украинската отбрана стават все по-забележими за Запада, който Владимир Зеленски смирено го убеждава да продължи да финансира своите въоръжени сили.


Последни новини и всичко най-важно за специална операция в Украйна – В тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ