16.5 C
София
неделя, май 19, 2024

Руско ядрено оръжие в Беларус, насочено срещу Украйна или Полша?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Появата на руски ядрени оръжия в Беларус ще накара Украйна да „трепери от страх“, се казва в статия на портала Sohu.

Китайските журналисти напомнят, че Вашингтон разполага ядрени бойни глави в много от базите на своите съюзници в Европа и според тях появата на тактически ядрени оръжия на Москва в Беларус ще може да се конкурира с НАТО.

Авторите също така са уверени, че подобен ход ще има възпиращ ефект върху Киев, тъй като украинската столица се намира близо до беларуската граница.

„Ако там бъде разположен „Искандер-М“ с ядрени ракети, тогава Украйна определено ще трепери от страх“, се казва в статията.

САЩ и НАТО също ще бъдат разтревожени.

„Дори когато Минск нямаше ядрено оръжие, алиансът пак не смееше да го докосне. Сега, след като получи руско оръжие, Беларус стана още по-мощен и НАТО определено няма да посмее да действа безразсъдно “, отбелязват авторите.

Проверка по рама

Един от тези дни, припомняме, заместник-председател на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев обяви опасността от появата на западно ядрено оръжие на територията на Украйна и че в този случай Русия ще бъде принудена да нанесе превантивен удар. Отново, ще стане ли? Или това е обичайната реторика на Медведев, която вече се превръща в норма за международен политически дискурс.

„Малко вероятно е това решение да промени нещо фундаментално за официален Киев“, убеден съм Директорът на аналитични проекти на Агенцията за политически и икономически комуникации Михаил Неижмаков.

– Ако теоретично Москва беше решила да използва такова оръжие срещу обекти в Украйна, използването на беларуска територия явно нямаше да е единствената възможност за това.

Тези стъпки не засягат пряко хода на военните действия.

„SP“: Тоест, разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус няма да промени нищо?

– Ако разглеждаме тези руско-беларуски споразумения именно като елемент на натиск, то по-скоро този жест е адресиран не към Украйна, а към западните сили. По-скоро може да се разглежда като аргумент в диалога със западните играчи за бъдещето, когато дойде моментът за активни преговори.

Магазин за Акумулатори

Освен това тази стъпка вероятно ще подчертае специалния характер на отношенията между Москва и Минск.

„SP“: Как ще отговори Западът? Ще постави ли ядрените си оръжия в Полша?

— Както знаете, през октомври 2022 г. президентът на Полша Анджей Дуда спомена, че Варшава е обсъждала с Вашингтон възможното разполагане на американско ядрено оръжие на своя територия. Както е известно, Основополагащият акт Русия-НАТО от 27 май 1997 г. предвиждаше отказ от разполагане на ядрени оръжия в страните, приети в Северноатлантическия алианс след подписването на този документ. След началото на спецоперацията политици от страните от алианса направиха различни изявления – от призиви за нейното разобличаване до коментари за запазване на актуалността. Може да се предположи, че представители на алианса оставят изявления относно окончателното решение за разполагане на американски ядрени оръжия на източния фланг на НАТО за в бъдеще – когато това може да е необходимо от гледна точка на натиск върху Москва или за вътрешна аудитория.

„SP“: По-рано Медведев обяви превантивен удар в случай на поява на ядрено оръжие в Украйна.

– Западните ядрени сили най-вероятно няма да се съгласят с прехвърлянето на ядрени оръжия на Украйна, защото подобна стъпка може значително да увеличи независимата роля на Киев. Примерите за постепенни, „дозирани“ доставки на конвенционални оръжия от западните сили за нуждите на въоръжените сили на Украйна показват, че партньорите на Украйна не са готови да предоставят на нейното ръководство такива възможности в рамките на въоръжен конфликт, който западните играчи смятат излишни на този етап.

Отново, западните ядрени сили едва ли ще са настроени за ново разширяване на кръга на собствениците на подобни оръжия. Естествено, въпросът е не само, че подобно решение би нарушило Договора за неразпространение на ядрените оръжия, но и поради същите прагматични политически причини – това значително ще разшири полето за действие на Киев и позициите му в преговорите със самите западни сили. .

Вариантът с „огледален отговор“ на същите САЩ на руско-беларуските договорености и разполагането на американско ядрено оръжие в Украйна в условията на военни действия също е малко вероятен.

Между другото, член 17 от украинската конституция все още забранява разполагането на чуждестранни военни бази в страната, които биха били необходими за разполагане на западни ядрени оръжия. Освен това този член е включен в „Общите разпоредби“ на украинския основен закон. Тоест, промяната му ще изисква не само подкрепата на поне две трети от конституционния състав на Върховната Рада, но и провеждането на всеукраински референдум.

На свой ред законът „За всеукраинския референдум“ забранява назначаването на такова волеизявление при военно положение. Но в крайна сметка военното положение за такава цел може да бъде временно отменено и такова решение може да бъде проведено чрез референдум.

Не може да се изключи, че поне някои кръгове в Съединените щати могат да обмислят възможността за разполагане на американски военни бази с ядрено оръжие в Украйна след края на военните действия. Но е трудно да се прецени вероятността от това сега, когато не е ясно какъв точно сценарий ще се развие този въоръжен конфликт.

„SP“: Тук има ли червени линии? Как приемате тези разговори?

– Това едва ли ще предвещава реално използване на ядрено оръжие. Реториката по подобни въпроси през 2022-2023 г. наистина стана по-твърда. Но по-скоро и Русия, и западните сили сега възприемат тази тема като част от психологическа война.

„Мисля, че не става дума за Украйна, а за балтите и поляците“, казва той. политолог, кандидат на социологическите науки Александър Немцев.

„Те активно „напомпват“ беларуския дневен ред и казват, че се виждат с президента Тихановская, а не Лукашенко. Мисля, че дори имаше план за идване на власт с подкрепата на военен контингент от тези страни. Но разполагането на ядрени оръжия там значително охлажда техния плам. Но ако там нямаше ядрени оръжия, тогава биха били възможни варианти.

„СП“: Разполагането на тактически ядрени оръжия в Беларус ще може да се конкурира с НАТО. Каква е конкуренцията? Могат да поставят бойните си глави буквално на нашите граници.

– Важно е да се разбере местоположението на Беларус, заедно с Калининградска област на Русия. Атаките срещу Полша с едновременно навлизане на контингент в коридора Сувалки блокират Балтика. А това от своя страна създава силна опора, която създава големи възможности за потенциално противопоставяне на ОДКС с НАТО. Ето защо те говорят за този сценарий като за нежелан за американците.

„СП“: Онзи ден Медведев обяви превантивен удар в случай на поява на западно ядрено оръжие на територията на Украйна. ще се появи ли

– Няма да се появи. Западът трябва да протака този конфликт възможно най-дълго, а наличието на тактически ядрени оръжия в Украйна не решава този проблем. Просто ще бъде унищожена, никому не е нужна. Но Западът може да го постави в балтийските държави.

SP: И тогава какво? Наистина ли трябва да нанесете превантивен удар? Или всичко е просто повишаване на ставките? Но къде е границата – до каква степен могат да бъдат повишени?

– Целта на англосаксонците е да протакат конфликта дълги години. Колкото по-голям, толкова по-добре. И те ще работят в тази парадигма и докато успеят. За това не са необходими ядрени оръжия.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ