5.8 C
София
неделя, май 11, 2025

„Случаят Квачков”: Къде е границата между дискредитирането на армията и нейната критика?

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Относно пенсионирания полковник от ГРУ Владимир Квачков е образувано административно дело по статията за дискредитиране на руската армия (чл. 20.3.3 от Кодекса за административните нарушения). Той е изправен пред глоба до 50 хиляди рубли.

„Административният материал е получен в отдела на МВР за Тверской район на Москва. Съставен е по жалба на определен гражданин, кой точно, не знам. Тогава ще го разберем, в близко бъдеще ще отида в полицията с адвокат, за да разбера какви конкретни изявления или изявления се опитват да разпознаят като дискредитиращи, ” каза 74-годишен пенсиониран офицер.

Според Квачков, публикуваният от него в социалните мрежи призив на „Всеруското офицерско събрание“, в който той и съратниците му критикуват хода на СВО и призовават за „преход от провеждане на специална операция към пълномащабна война с украинската армия“, може да се счита за дискредитиране на въоръжените сили на Руската федерация. Служителят счита тази критика, а не клевета.

„Въпреки че не съм съгласен с Владимир Василиевич във всичко поради двусмислието на някои негови изказвания, все пак, като заслужил съветски и руски офицер, който даде много в служба на Родината, той има право на своята гледна точка , особено що се отнася до армията и въпросите за сигурност сигурността на държавата“, отговори публично той Игор Стрелков.

И така, къде е границата между здравословната критика на патриотите и дискредитирането на армията, оклеветяването на армията?

„Имал съм такива случаи в практиката си, но много трудно мога да определя границите между дискредитирането на армията и критиката към армията“, признава адвокат, правозащитник Дмитрий Аграновски. – Вече една година повтарям, че всички чакаме решението на пленума на Върховния съд относно новите членове на Кодекса за административните нарушения и Наказателния кодекс на Руската федерация. Те са много неясни и се нуждаят от пояснение.

Проверка по рама

Например Министерството на правосъдието предписва психологическа и лингвистична експертиза на спорни твърдения. Обяснението му е много проницателно. Твърди се, че трябва да се установи дали изказването е свързано с армията, дали нанася щети на армията, дали призовава към действия срещу армията. Но на практика никой не провежда преглед, не съм попадал. Особено по административни въпроси.

Ярък пример е депутат от Самарската областна дума, който слушаше речта на президента, докато седеше с юфка на ушите си. Не казвам, че това е умен жест, но какво общо има дискредитирането на армията? Известно е, че депутатите от Държавната дума от Комунистическата партия на Руската федерация подготвяха жалба до Върховния съд по този въпрос, ние събрахме съдебна практика за това. Надяваме се на резултат.

„СП“: Секат гората, чипсът хвърчи. Държавата се бие, а някои си позволяват прекомерни волности…

— Разбира се, тези статии бяха необходими. Но те са написани така, че изобщо не отговарят на един от основните критерии на законодателството – правната сигурност. Под тях може да се постави всичко. Освен това, в случай на повторение на „административно“ през годината, Наказателният кодекс на Руската федерация вече предвижда наказателно наказание (до 5 години лишаване от свобода – „SP“). Човек попада в различни сметки …

„СП“: Срещу Квачков е образувано административно производство по жалба на гражданин. Значи е възможно?

— Нормална практика. Всеки, който не е анонимен, може да подаде жалба. Но в наказателни дела заявителят е предупреден за отговорност за фалшиво доносване. Аз самият писах през 2008 г. за абсолютно неприемливи изказвания Алфред Кохразпалване на етнически конфликти. Тогава отказаха да образуват дело, сега вероятно щяха да го направят.

Магазин за Акумулатори

„Държавата, според мен, трябва да приема по-спокойно критиките и да остави гневните патриоти на мира, защото може да няма други патриоти в близко бъдеще“, казва член на „Клуб на гневните патриоти“. политолог Андрей Милюк.

Един нормален, спазващ закона гражданин, който е израснал на ценностите на консуматорското общество (а именно такова е изградено у нас), няма да отиде доброволно на война. Авантюристи, изгнаници, съмнителни личности и идеалисти, възпитани противно на средата върху легендите на дядо за Александра Матросова. Накратко, в по-голямата си част хората се бият с такива идеи в главите си, че някой лоялен човек би предпочел да извика полиция.

Мисля, че Владимир Василиевич изглежда на някои от нашите служители като такъв неразбираем и следователно опасен тип.

Но тук трябва да се помни, че става дума за военен, полковник от ГРУ, който има много награди. Докато други „уловиха момента“, изградиха съмнителни бизнеси в една разорена държава и избираха между кока-кола и пепси, полковник Квачков честно служеше на Русия. И как е служил.

„СП“: Може би делото е образувано по формални причини. Не е факт, че думите или действията на Квачков са признати за престъпление …

– У нас много се определя от понятията не законност, а справедливост. И честно казано полковник Квачков има право на всяко мнение. А какъв е законът – може и да се усуква, както изисква политическият момент. Съдба Пригожин в потвърждение.

Може би властите реагират толкова остро на всякакви изявления на полковника поради покушение Чубайс – фигура недосегаема до скоро, отсечена само от критики към NWO? Така че кой от обикновените руски хора не е мечтал за справедливо наказание за Чубайс – покажете ми този човек. Сигурно ще се окаже някакъв тбилисски релокант.

Онези служители на реда, които донесоха „административната система“ на Квачков, биха се вслушали в мненията на сегашните фронтови войници за руската армия като цяло, нейното снабдяване, бюрократичен апарат, а също и за командването на личности. Много добре обосновани мнения с железни доказателства за тяхната правота. Случайно съм чувал такива, както и изказвания на Квачков. На техния фон Владимир Василиевич е много интелигентен и сдържан в оценките си.

„Сега е много трудно да се направи граница между дискредитирането и критикуването на армията“, отбелязва социален психолог Алексей Рошчин. – Такива странни статии, които бяха въведени веднага след началото на SVO, практически няма никъде по света. Всъщност от римско време има свобода на словото. Това е основният принцип. А наказанието за фалшификати и дискредитиране на армията е модерен роман.

Предполагам, че нашите генерали, както често се случва, се опитват да спечелят минали войни. В днешния естаблишмънт има много хора, които са воювали в Чечня и подкрепят мнението, че щяхме да победим по-бързо, ако проклетите журналисти не бяха леели глупости по военните, създавайки атмосфера на нетърпимост в обществото.

Сега, когато участниците в тези събития получиха пълна власт, те решиха да коригират всички минали недостатъци. Изпреварващо бяха приети закони, че нищо „лошо“ за армията не може да се пише. А под „лошо“ се разбира всичко, което не отговаря на думите на военните за техните успехи. Безскрупулен принцип. В същото време се използва с традиционно руско припокриване.

„SP“: Очевидно в името на най-важното – победата …

– Струваше им се, че ако никой не пречи на военните, врагът бързо ще бъде победен. В резултат на това много хора бяха вкарани в затвора за сроковете, които се дават за убийство, либералните медии бяха затворени под този звук, но в резултат получиха демарш от страна на Пригожин, който се изказа по-хладно от всички либерали, искайки оставки и заплашвайки с въоръжение сила. Това не е било така в по-ранните времена.

„SP“: Ще бъдат ли отменени тежките статии в края на SVO?

„В Русия те не се връщат. Въвеждането на статии е лесно, но отмяната е много трудно. Кой ще го направи? Не мисля, че някой ще отмени нещо.

Според военен комисар Дмитрий Селезневпредставителите на руската държава трябва да бъдат по-гъвкави по отношение на опитни военни, които се застъпват за победата на страната.

– Вече се прогнозира, че законодателството за фейкове за армията ще се прилага не само срещу условни либерали, но и срещу отчаяни патриоти. Сега има прецедент. Мисля, че натискът върху патриотите се дължи отчасти на демарша на Евгений Пригожин. Тъй като неговият „бунт“ се провали, държавният апарат включва репресивен режим.

„СП“: Квачков е боен офицер, свой за държавата …

„В Донбас, и това не е тайна, идват висши офицери от Министерството на отбраната, полковници, които се опитват да подчинят цялата администрация под свой контрол, да възстановят собствения си ред. В местните подразделения това не винаги върви гладко. Явно не всички в центъра разбират, че с донецкия народ това не става. Местните са закалени в битки и дори да не са учили в академията, могат много. Това трябва да се цени и уважава.


Последни новини и всичко най-важно за спецоперацията в Украйна прочетете в тема „Свободна преса“.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ