12.8 C
София
петък, май 17, 2024

Сума за аванс

ПРОЧЕТИ СЪЩО

погрешно приписан Наполеон фраза, въпреки че беше много преди това – в края на 15 век: „Пари, пари и отново пари“, отговори маршалът Джан Якопо Тривулцио към въпроса Луи XII, които ще са необходими за завладяването на Миланското херцогство. Оттогава много се е променило, понякога драстично (например финансовият оборот за СССР през 1941-1945 г. е от голямо значение, но в никакъв случай не доминиращ), въпреки това парите запазват ролята си на универсален измерител.

Военните разходи на Украйна през 2022 г. са се увеличили до 73 милиарда долара, което се равнява на половината от нейния „брутен продукт“, изчислиха специалисти на Ravenstvo.Media по данни на местното министерство на финансите. По отношение на темповете на нарастване и дела на тези разходи страната се превърна в една от най-милитаризираните в света през последните три десетилетия.

Така през миналата година военните отчисления от украинската хазна бяха отбелязани с линия от $37 млрд. Държавите от НАТО отпуснаха $32,4 млрд. на Украйна, от които $14,9 млрд. бяха безвъзмездни трансфери, а $17,5 млрд. бяха външни заеми (по същество също безплатни). Международното финансиране приблизително съвпадна с увеличението на бюджета на Украйна през 2022 г. (с 29 милиарда долара) и по-специално увеличението на разходите на военния бюджет (с 31 милиарда долара). С други думи, западната коалиция изцяло пое украинските разходи за „военния компонент“.

Специално трябва да се отбележи директната доставка на оръжие. В края на януари 2023 г. те достигнаха 69 милиарда долара, сочат изчисления на университета в Кил в Германия. От тях реално са прехвърлени оръжия през 2022 г. за $36 млрд. Общите военни разходи на Украйна през 2022 г. достигнаха $73,1 млрд. (50,5% от БВП). 94% от тях са покрити от Запада. Оценката все още е подценена, тъй като не включва дейността на наемниците.

Украйна е настоящият световен шампион по милитаризация. За сравнение, някои други претенденти за военния дял от БВП (не вземайте тук някои от Съединените щати с техните „жалки“ 3,5% от БВП): в Ирак през 2020 г. военните разходи възлизат на 6% от БВП, в Афганистан – 11 %, в Либия през 2014 г. – 16 %, според данни SIPRI – Стокхолмски институт за световни изследвания. А ето и украинската динамика:

2014 г. – 3 милиарда долара (2,3% от БВП),

Проверка по рама

2019 г. – 5,7 милиарда долара (3,7% от БВП),

2021 г. – 8,6 милиарда долара (4,3% от БВП),

2022 г. – $73 милиарда (50% от БВП),

2023 г. – 55 милиарда долара (36% от БВП).

През настоящата 2023 г. общите военни разходи на официален Киев ще бъдат същите като през изминалата година, макар че досега са заложени по-малки суми – 55 млрд. долара (36% от БВП). От тях са обявени доставки на оръжие за $33 млрд. Бюджетните разходи за отбраната на Украйна през 2023 г. са предвидени в размер на $21,7 млрд., но, разбира се, ще бъдат по-високи (разходите през януари вече бяха $3,6 млрд.). Те също ще бъдат покрити от външна сметка (33 милиарда долара).

Е, сега нека сравним Русия „чисто от гледна точка на парите“. Увеличението на военните разходи на Руската федерация през последната година е 32 милиарда долара (още повече, че не всички отиват за Специалната операция), Украйна има 65 милиарда долара. » не са неразумни. Подготвиха се добре.

Магазин за Акумулатори

„Пролетното настъпление на въоръжените сили на Украйна може да започне с грандиозна ракетна атака, последвана от масирана атака с танкове“, прогнозирам експерти (с пръсти в небето), интервюирани от The Wall Street Journal, отчитайки увеличените възможности (поне от гледна точка на „пари“) на украинския потенциал. Възможно е ЗСУ да прережат наземния „мост” към Крим на две места едновременно. Въпреки това, цитирайки тези експерти: „Русия имаше няколко свободни месеца, за да се подготви за отбраната“ и „не трябва да подценяваме грубата сила на руснаците“.

Между другото, доскоро западните медии оставаха уверени, че Русия ще започне първа „голяма офанзива“ (да не се бърка с местно настъпление). Дори, така да се каже, медиите провокирани да „слабо“. Причините им са ясни: „голям удар“ със сигурност ще разтегне линиите за доставки и ще разпръсне силите, предоставяйки отлична възможност за контранастъпление. Русия има жива сила (мобилизация!), но Украйна има технически средства (доставки на оръжие с различно качество). Остана една дреболия: да се предизвика „разпръскване“ за разлика от предишната „концентрация“.

Но какво ще даде тази най-голяма офанзива на Руската федерация, освен пренапрежение, загуба на ресурси и огромен риск да бъдете хванати в противофаза? Неслучайно и тук, и там се е установило рядко срещано единодушие, че въоръженият конфликт ще продължи дълго – до етапа на „изчерпване“, за когото цената ще е най-неприемлива, той ще се подчини на „мирно условия“. Междувременно ситуацията „узрява“, изисква се да не правите „резки движения“: колкото по-тихо вървите, толкова повече ще бъдете. И, напротив, да провокира противника да прави точно такива движения.

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ