8.9 C
София
събота, май 18, 2024

В главата на Владимир Путин

ПРОЧЕТИ СЪЩО

Не бъди безразличен ! Сподели статията с твоите приятели

Пол Тейлър, а сътрудник редактор в POLITICO, пише в рубриката „Europe At Large”.

ПАРИЖ — Луд ли е? той болен ли е? Все още ли е рационален актьор?

Наблюдавайки хаотичното поведение на Владимир Путин, подпухналото лице, безпардонните телевизионни блуждания и сега ядрените игри, може би е време да преразгледаме нашето предположение, че руският президент е хладнокръвен държавник, който взема логични, макар и дълбоко нежелани, решения.

Има повече от полъх на доктор Стрейнджлав относно поведението на Путин през последната седмица, което временно достигна кулминацията си с Драматичното решение в неделя да постави руските ядрени сили в „специална готовност“ в отговор на това, което той нарече агресия на НАТО.

Проверка по рама

Трудно е да си представим каква полезна роля биха могли да изиграят ядрените оръжия при нахлуването му в Украйна – тъй като всяка атомна детонация толкова близо до дома би причинила смърт и заразяване сред собствените му войски и у дома в Русия. И ако използва ядрено оръжие срещу Запада, който не се е намесил военно в отбраната на Украйна, той ще рискува отмъщение, което в крайна сметка може да унищожи планетата.

И все пак той беше там, заплашвайки да направи точно това.

На практика ядрените оръжия обикновено се използват за едно нещо: за възпиране на използването на други ядрени оръжия. Но руската военна доктрина наскоро въведе нова потенциална обосновка: „ескалация към деескалация“, заплаха с ядрен удар, за да накара противника да отстъпи в конвенционална битка. Но теорията никога не е била прилагана на практика, нищо че толкова близо до родината.

Може би Путин възстановява така наречената „теория за лудия“ на Ричард Никсън, в която тогавашният президент на Съединените щати се опита да накара северновиетнамците да повярват, че е готов да натисне бутона, с надеждата да ги изплаши до масата за преговори.

Реално или блъф, ядреното предупреждение на Путин ограничи седмицата на все по-патологично поведение от страна на ветеранския лидер на Кремъл, като се отклони от привидна отвореност за преговори към пълномащабна инвазия в Украйна на четири фронта, като същевременно заплашва света с масово унищожение.

Признаците за хаотично състояние на духа на руския президент започнаха с начина, по който той прие гостуващите френски и германски лидери, принудени да седят в другия край на четириметрова масауж като предпазна мярка за COVID-19, макар че това не му попречи да се гушка отблизо с беларуския диктатор Александър Лукашенко.

Магазин за Акумулатори

Екстремната форма на социално дистанциране повдигна въпроси относно собственото здраве на Путин, засилено от необяснимото подуване на лицето му, което според лекарите може да е знак, че приема някаква форма на стероиди за неразкрито медицинско състояние.

Неговото странно поведение също включваше публичното унижение на шефа на руското външно разузнаване Сергей Наришкин по време на излъчвано заседание на Съвета за сигурност на Путин, където президентът седеше като учител на бюрото си, докато министри, генерали, съветници и шпиони бяха седнали като публика пред него, като се редуваха да го информират от подиума . Пуснати снимки по-късно разкри, че тази среща включва и изключително социално дистанциране, като Путин седеше на малко бяло бюро от другата страна на голяма приемна, далеч от събралите се служители.

Путин барабанеше с пръсти нетърпеливо, оглеждайки ноктите си и вдигайки очи към тавана по време на четиричасовата сесия. Естеството на неговото авторитарно управление беше разкрито в леден блясък, когато той попита Наришкин дали би препоръчал официалното признаване на „независимостта“ на два отцепили се региона в Източна Украйна.

„Говори ясно, Сергей Евгенович, кажи го: само да или не“, настоя Путин, докато директорът на външното му разузнаване нервно заекваше за правилния отговор и след това случайно даде грешен: че ще подкрепи сливането на регионите в Русия.

Видимо раздразнен, Путин отвърна: „Не говорим за това. Говорим за признаване на тяхната независимост. Да или не.“

В нацистка Германия или в Ирак на Саддам Хюсеин злодеят щеше да бъде изведен и застрелян, вероятно в рамките на чуваемостта на колегите си служители, за да нанесе ужас в сърцата на всеки потенциален противник. В Русия на Путин дългогодишният сътрудник на президента все още е жив и работи.

Докато войната бушува, Русия и Украйна се съгласяват на преговори

Но посланието беше ясно.

В клиничната психология параноиците обикновено обвиняват предполагаемите си преследвачи, че правят точно това, което самите те планират. Путин неправдоподобно обвини Украйна в струпване на сили по границите на отцепилия се регион Донбас, за да извърши „геноцид“ срещу рускоговорящите, в изкривяващо огледало на собствените му намерения.

Неговите изказвания в национални телевизионни адреси, клеймяващи избраните лидери на Украйна като наркозависими неонацисти, породиха съмнения дори сред подкрепящите го руснаци относно неговото психическо състояние и здраве. Това беше повече от обикновена измама. Това предполага някакъв елемент на самоизмама.

Западни служители, които са имали работа с Путин или са го наблюдавали отблизо, отбелязват промяна в отношението и поведението му. Финландският президент Саули Ниинистьо, който поддържа редовен диалог с руския лидер от години, забеляза нов, агресивен тон, когато се оттегли в защита на суверенитета на Финландия по време на скорошен телефонен разговор.

„Това беше промяна в поведението му и аз искам да отгатна, и от това предполагам, че той иска да бъде много решителен, иска да звучи като такъв. Това беше различен вид поведение“, каза той в предаването „Състоянието на Съюза“ на CNN.

Каквото и да е здравословното състояние на Путин, независимо дали е физически болен, психически нестабилен или просто рационален и опасен, има сериозни последици за останалите от нас.

Кадиров обяви необходимостта от започване на мащабна операция в цяла Украйна

 

„Лидерът на Кремъл е потънал в параноичен манталитет, в който вярва, че Украйна не трябва да съществува и че Русия трябва да доминира в света, ако не целия, то поне част от него“, ветеранът дисидент и съосновател на забраненото руско човешко правозащитната организация „Мемориал“, каза Лев Пономарьов пред италианската La Repubblica. „Това може да ни завлече в Трета световна война или дори в ядрен конфликт.

Новините Днес

Politico

Филми онлайн без реклами

ПРОЧЕТИ СЪЩО

ПОСЛЕДНИ НОВИНИ